16 stycznia 2008 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się spotkanie z Panem wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem. Pan wicepremier jest znany ze swojej sympatii do Linuksa (o czym już kilkakrotnie pisano na OSnews).
Jego wykład na KUL-u — choć w założeniu o gospodarce i Unii Europejskiej — był zdominowany przez zagadnienia dotyczące Linuksa i Open Source. Przedstawił on Linuksa jako “wspaniałe oprogramowanie dostępne za darmo dorównujące produktom największych światowych firm informatycznych”.
Pan Pawlak mówił również dużo o osobie Linusa Torvaldsa, powiedział między innymi, że “często ludzie prości mają większe znaczenie dla świata niż znani politycy czy biznesmeni”. Jako przykład takiego człowieka przedstawił właśnie twórcę Linuksa, który oddając za darmo swoje dzieło udowodnił światu iż można dawać coś bezinteresownie, a przy tym zarabiać, nie na samym oprogramowaniu, ale na usługach i wdrożeniach.
Premier mówił też między innymi o “paradoksie Linuksa” – jako przeciwieństwie do paradoksu pastwiska – terminu stosowanego w ekonomii według którego oferowanie dóbr za darmo doprowadziłoby do przesycenia rynku i różnorodnych problemów gospodarczych. Jak powiedział:
Paradoks ten nie dotyczy wiedzy, informacji, wiedza nie poddaje się hierarchii (…) Coś co jest niemożliwe w kapitalizmie okazuje się możliwe dzięki ruchom Wolnego Oprogramowania i Linuksowi (…)
Waldemar Pawlak mówił także o planach Unii Europejskiej, aby obok czterech dotychczasowych swobód gospodarki UE:
1.Swoboda przepływu towarów
2.Swoboda przepływu osób
3.Swoboda przepływu usług
4.Swoboda przepływu kapitału
wprowadzić piątą swobodę:
5.Swoboda przepływu wiedzy i informacji
Ten głos jest bardzo ważny w dobie ostatnich obaw dotyczących promowania DRM w Unii Europejskiej.
Premier mówił też wiele na temat nowoczesnych technologii i o postępie jaki dokonał się przez ostatnie kilkanaście lat, zachęcał by interesować się nowymi technologiami i nie zamykać się na nie.