Artykuł sponsorowany
Współczesne systemy komunikacji elektronicznej znacząco ewoluowały w ostatnich latach. Zwiększona wydajność funkcjonalność i bezpieczeństwo powoduję, że znajdują one zastosowanie w obszarach, w których wcześniej nie były używane. Dowiedz się ile zapłacisz za usługę głosowania online, co otrzymasz w pakiecie systemu do głosowań, a jakich kosztów unikniesz.
Tradycyjny sposób odbywania zgromadzeń akcjonariuszy i głosowania staje się coraz bardziej przestarzały. Nowe technologie oraz zmiany przepisów umożliwiają, aby zarówno zgromadzenie, jak i głosowanie odbywały się online, co może przynieść znaczne oszczędności.
Dlaczego nadal większość Zgromadzeń Wspólników obywa się w tradycyjny sposób?
Wiele osób uważa, że to dlatego, że głosowanie online nie jest wystarczająco bezpieczne. Jednak tak już nie jest. Nowoczesne systemy komunikacji elektronicznej w ostatnich latach znacznie się rozwinęły, a zwiększona wydajność, funkcjonalność i bezpieczeństwo sprawiają, że można je stosować w dziedzinach, w których wcześniej nie były wykorzystywane.
W dużym stopniu to również kwestia naszych przyzwyczajeń. Przywykliśmy do spotkań twarzą w twarz i głosowania osobiście. Musimy jednak pamiętać, że głównym celem spotkań akcjonariuszy jest podejmowanie decyzji dotyczących spółki – a nie spotkania towarzyskie. Dlatego nie ma powodu, dla którego te spotkania nie mogłyby się odbywać online.
Nie mamy również zaufania do elektronicznych systemów liczenia głosów, szczególnie w głosowaniach tajnych. Dlatego istotny jest wybór wiarygodnego dostawcy usług gwarantującego ważność prawną głosowania online oraz możliwość jego weryfikacji (również w sądzie).
Jednak coraz więcej firm odchodzi od tradycyjnego, osobistego modelu i decyduje się na rozwiązanie internetowe. T
Jakie są korzyści z organizowania zgromadzeń akcjonariuszy i głosowania online?
Po pierwsze, znacznie zmniejsza to koszty. Nie muszą Państwo wynajmować sali, płacić za catering czy koszty podróży. Głosowanie online oszczędza również czas – nie trzeba czekać na przybycie wszystkich osób i ręcznie liczyć głosów.
Warto również zauważyć, że głosowanie online daje możliwość głosowania akcjonariuszom, którzy nie mogą uczestniczyć w zgromadzeniu osobiście. Jest to szczególnie ważne dla spółek, których akcjonariusze są rozproszeni po całym kraju lub nawet świecie.
Uczestnicy z napiętym harmonogramem mogą zacznie łatwiej znaleźć czas na uczestnictwo w posiedzeniu.
Powoduje to zwiększenie pewności kworum wymaganego do podejmowania uchwał.
Jakie elementy mają wpływ na koszt organizacji zebrania i głosowanie online?
Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy określaniu kosztów. Pierwszym z nich jest koszt samej usługi głosowania. Na rynku funkcjonuje wiele renomowanych dostawców usług głosowania online, a koszty mogą się różnić w zależności od wymaganych funkcjonalności i zakresu wsparcia. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji zapoznać się z tym, co wchodzi w skład pakietu a wybierając dostawcę usług głosowania online porównywać usługi o zbliżonym zakresie.
Podstawowe elementy wpływające na koszt głosowania online to:
- Koszt platformy do posiedzenia i głosowania online
- Wsparcie organizacyjne i/lub prawnego
- indywidualny branding
- narzędzia do zarządzania spotkaniem
- wsparcie techniczne
Jakich kosztów można uniknąć?
Istnieje szereg kosztów, których można uniknąć, organizując spotkanie online. Należą do nich:
- opłaty za wynajem sali konferencyjnej
- opłaty za wynajem sprzętu nagłaśniającego i prezentacyjnego
- koszty podróży dla uczestników (a niekiedy również koszty noclegów)
koszty czasu poświęconego na transport i rozliczenie delegacji (czas tten nie jest poświęcany na pracę)
- jedzenie i poczęstunek
- drukowanie i wysyłanie materiałów na spotkania.
Ile zatem kosztuje zorganizowanie zgromadzenia i głosowanie online?
To zależy od elementów wymienionych wcześniej. Główny wpływ na cenę ma zakres obsługi (czasami, w wypadku posiedzeń hybrydowych, również na miejscu), wymagana funkcjonalność systemu oraz ilość głosujących i głosowanych uchwał.
Rozrzut cenowy za jednego głosującego jest znaczny i waha się kilkunastu złotych za proste głosowania obiegowe do nawet kilkuset złotych przy pełnych posiedzeniach i głosowaniach spełniających wymogi KSH wraz z pełną obsługą techniczną i wsparciem prawnym.
Niezależnie od wybranego zakresu usług koszty posiedzenia i głosowania online zwykle są znacznie niższe od posiedzeń tradycyjnych.
Aby dowiedzieć się, ile zapłacą Państwo za usługę głosowania online, co otrzymają Państwo w pakiecie z systemem do głosowania i jakich kosztów unikną, proszę skontaktować się wybranym dostawcą usług w zakresie organizacji zgromadzeń akcjonariuszy już dziś.