Witamy w trzecim wydaniu Wieści z Planety. Jak zauważył jeden blogger, zaczyna robić się nudno, bo KDE weszło w stan zamrożenia funkcji, co oznacza, że żadna nowa funkcjonalność nie jest dodawana. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, bo premiera KDE 4.3 zbliża się wielkimi krokami. 🙂
Tymczasem zapraszam do lektury.
Chani Armitage: sprężyna skoczyła, kod jest do chrzanu
Chani pracowała nad zmianą sposobu konfigurowania skrótów klawiszowych w Plaźmie. Zmiana jest konieczna ponieważ duża liczba osób narzeka na obecnie występujące konflikty skrótów. Za podstawę pomysłu posłużył sposób wywoływania akcji w środowisku Emacs, który opiera się na różnych kombinacjach klawiszy następujących po sobie. W Plaźmie Chani przyjęła za podstawę kombinację Alt+D, po której następuje wywołanie kolejnego klawisza. W komentarzach jednak padła propozycja użycia klawisza Super (zazwyczaj ma na sobie nadruk znaku Windows) zamiast Alt, ponieważ w systemie niemieckim kombinacja Alt+D odpowiada za otwarcie pliku.
Ponadto Chani poprawiła sposób w jaki następuje odblokowanie ekranu po zablokowaniu go przez wygaszacz ekranu.
Andrea Diamantini: rekonq 0.1 alfa
rekonq jest lekką przeglądarką www opartką o silnik webkit. Właśnie została wydana wersja alfa, a do zespołu pracującego nad nią dołączyło kilka osób. Ponadto kod jest przenoszony do repozytorium SVN projektu KDE (playground/network/rekonq).
Andrew Coles: dzień wolny z geolokalizacją
Andrew postanowił wykorzystać wizytę u znajomych w Edynburgu do przetestowania geolokalizacji, nad którą pracuje. Na miejscu zaktualizował listę puktów dostępowych sieci bezprzewodowych, które były widoczne w okolicy i uruchomił plazmoid prezentujący pogodę.
Jeśli chciałbyś przetestować projekt Andrew na własnej skórze napisz do niego! Następną rzeczą, nad którą trwają prace, to możliwość edytowania listy punktów dostępu z poziomu interfejsu użytkownika, oraz dokładniejsza lokalizacja dzięki uwzględnianiu mocy sygnału nadajnika.
Lydia Pintscher (Nightrose): Spotkanie deweloperów Amaroka
W Berlinie 1 maja rozpoczęło się kolejne już spotkanie programistów Amaroka. W piątek zebrani podzielili się na dwie grupy: jedna dokonywała przeglądu API, a druga pracowała nad pijarem całego przedsięwzięcia.
W sobotę uczestnicy dyskutowali na usprawnieniem interfejsu programu.
W niedzielę starano się wdrożyć te rozwiązania, o których rozmawiano poprzedniego dnia. I tak na przykład Leinir z Lydią pracowali nad ładniejszym menu kontekstowym playlisty.
Tak jak ostatnim razem, uczestnicy w przerwach od pracy relaksowali się grą w piłkarzyki. 🙂
Resztę tekstu znajdziecie na portalu kde.org.pl 🙂