Wikipedia, wolna internetowa encyklopedia, odmawia usunięcia średniowiecznego wizerunku proroka Mahometa pomimo protestów internautów.
Ponad 180 tysięcy internautów zaprotestowało przeciwko wizerunkom Mahometa przedstawionym na europejskich stronach Wikipedii. Uważają oni, że perskie i osmańskie miniatury z XIV, XV i XVI wieku, przedstawione na stronach encyklopedii obrażają Islam. Dlatego też żądają by edytorzy Wikipedii usunęli je ze swoich stron.
Jednakże edytorzy encyklopedii argumentują, że każdy użytkownik wybiera na jakie strony wchodzi, i może omijać te z kontrowersyjnymi zdjęciami, dlatego ich nie usuną.
Chodzi o dwa zdjęcia, które zamieszczone są w większości europejskich wersji encyklopedii (z pominięciem wersji polskiej), na których ukazana jest twarz proroka.
W związku z tym, Wikipedia została zmuszona do utworzenia osobnych, nieedytowalnych stron, na których wytłumaczone są powody odrzucenia nacisków.
Oświadczenie Wikipedii:
Wikipedia jest świadoma, iż wśród niektórych grup muzułmańskich istnieją kulturalne tradycje zakazujące przedstawiania wizerunku Mahometa i innych proroków, i że ci Muzułmanie czują się obrażani kiedy tradycje są łamane. Jednakże te zakazy nie są powszechne wśród różnych społeczności muzułmańskich, szczególnie wśród Szyitów którzy w tej mierze są mniej rygorystyczni.
Ponieważ Wikipedia to encyklopedia, której celem jest prezentowanie wszystkich zagadnień z neutralnego punktu widzenia, Wikipedia nie jest cenzurowana na korzyść żadnych określonych grup społecznych.
Tak długo, jak długo te dane są istotne dla danego artykułu i nie łamią żadnych z istniejących praw Wikipedii, ani prawa stanu Floryda, gdzie znajdują się serwery Wikipedii, żadna zawartość ani zdjęcia nie będą usunięte ponieważ ludzie uważają je za nie do przyjęcia bądź obraźliwe.