Kolejna wiadomość w ostatnim czasie związana z naukowymi/rozwojowymi systemami operacyjnymi i Microsoft. Tym razem gigant z Redmond ogłosił dostępność pakietu o nazwie Windows Research Kernel. Pakiet zawiera wybrane fragmenty kodu źródłowego jądra systemów Windows XP x64 i Windows 2003 SP1 Server, wraz z dokumentacją i narzędziami ułatwiającymi budowanie i testowanie. Pakiet przeznaczony jest dla naukowców i studentów do celów edukacyjnych i dostępny jest w ramach licencji MSDN Academic Alliance.
Całość została wydana na specjalnej licencji utrzymanej w duchu tzw. Shared Source. Licencja pozwala na używanie i modyfikację produktu w celach niekomercyjnych, a także dystrybucję w ramach danej jednostki naukowej (można publikować tylko wewnątrz zabezpieczonej sieci wewnętrznej). Dozwolone wykorzystanie to oczywiście praca naukowa oraz nauczenia w ramach programu studiów.
W ramach Windows Reseach Kernel otrzymujemy m. in. części jądra odpowiedzialne za procesy, wątki, LPC, pamięć wirtualną, planistę, menadżera obiektów, menadżera wejścia/wyjścia, synchronizację, wątki robocze (worker threads), menadżer sterty jądra i inne podstawowe funkcjonalności z jądra NTOS.
W raz z rozpoczęciem projektu otwarto także forum dla społeczności.
Więcej informacji na oficjalnej stronie: http://www.microsoft.com/resources/sharedsource/windowsacademic/researchkernelkit.mspx
Przy okazji warto przypomnieć o zupełnie wolnej i otwartej implementacji systemu, który ma być w pełni kompatybilny z Windows pod nazwą ReactOS. Ciekawe czy młodzież wykształcona przez WRK będzie chciała i mogła (jak się ma licencja do tego?) wspierać rozwój tego projektu?