Artykuł sponsorowany
Nie da się ukryć, iż w dzisiejszych czasach problem zadłużenia rośnie w zastraszającym tempie. Utrata płynności finansowej nie dotyczy tylko osób prywatnych, lecz bardzo często także firm. Niestety zobowiązania same się nie spłacą. Zawierając umowy z polskimi firmami, jak i zagranicznymi kontrahentami, trzeba liczyć się, że nie wywiązanie się z umowy może skutkować windykacją, która jest skuteczna zarówno w kraju, jak i poza granicami.
Windykacja międzynarodowa – co to znaczy?
Windykacja międzynarodowa czy też globalna, bo i taki termin popularnie jest używany, umożliwia wyegzekwowanie długu na terenie całej Unii Europejskiej. Można powiedzieć, iż działa na takich samych zasadach jak windykacja krajowa. Należy jednak pamiętać, iż w każdym państwie obowiązują inne przepisy prawa i dochodzenie zwrotu należności musi być prowadzone legalnie. Samodzielna próba „dogadania się” z zagranicznym dłużnikiem na pewno zakończy się niepowodzeniem. By nie ryzykować, lepiej zatrudnić prawników z http://www.europejski-nakaz.pl/windykacja_miedzynarodowa/, którzy skutecznie zajmą się sprawą.
Czy windykacja jest skuteczna?
Wszystko zależy od sytuacji materialnej dłużnika. Jeśli nie posiada on żadnego majątku i jest niewypłacalny, a jego firma ogłosiła upadłość, może być duży problem z wyegzekwowaniem należności. Nie należy się jednak obawiać dodatkowych kosztów w przypadku gdy zostało ustanowione pełnomocnictwo. Firmy zajmujące się ściąganiem należności nie pobierają prowizji, lecz najpierw realnie oceniają sytuację czy dłużnik jest w stanie oddać pieniądze, a dopiero później podejmują współpracę. Czasami może okazać się, że egzekwowanie należności mija się z celem, bo pozwany nie ma żadnych środków finansowych, o czym na pewno klient zostanie poinformowany.
Rodzaje windykacji międzynarodowej
Tak samo, jak w kraju tak i poza granicami można spotkać się z dwoma rodzajami windykacji:
- windykacja polubowna, w przypadku której sprawa zostaje załatwiona bez udziału sądu. By jednak przyniosła oczekiwany efekt, dłużnik musi wykazać chęć współpracy, a z tym niestety różnie bywa. Przy windykacji polubownej dłużnik otrzymuje pisma wzywające do zapłaty i tylko od niego zależy czy podejmie negocjacje. Takie egzekwowanie należności jest o wiele szybszym rozwiązaniem i przysporzy mniej nerwów.
- windykacja sądowa, która można powiedzieć, że jest ostatecznym rozwiązaniem sprawy. Jeśli dłużnik nie reaguje na wezwania, sprawa rozstrzygana jest przed odpowiednim sądem. Taka windykacja prawie zawsze kończy się nakazem zapłacenia należności, a dodatkowo dłużnik zostaje obciążony kosztami procesu, co na pewno nie zadziała dobrze na stan jego portfela.
Ile trwa egzekwowanie należności?
Cóż nie można jednoznacznie określić czasu, w jakim dłużnik odda pieniądze. Wszystko będzie zależało, o jak wysoką kwotę chodzi oraz czy sprawa będzie załatwiana na drodze porozumienia, czy rozstrzygana przed sądem. Na pewno trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Zatrudniając firmę, która poprowadzi proces windykacji uda się zaoszczędzić stresu i nerwów.