Artykuł sponsorowany
Dynamiczny postęp jaki nastąpił w świecie technologii sprawił, że grafika komputerowa stała się jednym z najbardziej perspektywicznych i przyszłościowych kierunków rozwoju zawodowego. Nic więc dziwnego, że od kilku już lat na popularności zyskuje nauka tego, jak wizualizować swoją wyobraźnię i przekształcać ją w kreatywne projekty graficzne. Jak skutecznie nauczyć się fachu grafika komputerowego, ile trwa nauka i gdzie można znaleźć pracę w tym zawodzie?
Grafik komputerowy – na czym polega jego praca?
Codzienna praca grafika komputerowego polega przede wszystkim na tworzeniu rozmaitych projektów graficznych, przy wykorzystaniu do tego celu profesjonalnych programów komputerowych, takich jak np. Adobe Photoshop. Aby było to możliwe, każdy, kto chce spróbować swoich sił w tym zawodzie powinien wyróżniać się przede wszystkim niczym nieograniczoną wyobraźnią, kreatywnością i pomysłowością. To cechy niezbędne do tego, by każdego dnia móc tworzyć nowe, niebanalne, a przy tym unikatowe projekty na potrzeby pracy w agencjach reklamowych, wydawnictwach, telewizji czy firmach prywatnych.
Do codziennych obowiązków grafika komputerowego należy między innymi:
- obróbka zdjęć;
- tworzenie logotypów;
- tworzenie banerów reklamowych;
- projektowanie plakatów i ulotek;
- wymyślanie projektów okładek czasopism i książek;
- tworzenie layoutów stron internetowych.
Grafik komputerowy – jakie powinien posiadać umiejętności?
W każdym zawodzie istnieje pewna lista cech niezbędnych do tego, by go wykonywać i nie inaczej jest w przypadku pracy grafika komputerowego. W tej pracy oprócz wyobraźni i kreatywności najważniejsza jest biegła znajomość przynajmniej kilku zaawansowanych programów graficznych, programów przeznaczonych do profesjonalnej obróbki zdjęć, a także do tworzenia animacji i montowania filmów multimedialnych. W zawodzie grafika komputerowego kluczowy jest także zmysł artystyczny – jeśli więc lubisz w wolnych chwilach rysować, taka umiejętność z pewnością ułatwi Ci codzienną pracę. Wbrew pozorom, nie bez znaczenia jest także wiedza z zakresu psychologii, marketingu oraz neuromarketingu – umiejętnie wykorzystana sprawi, że Twoje projekty będą chwytliwe, a tym samym skutecznie zadziałają na odbiorców.
Jak zostać grafikiem komputerowym?
Istnieje kilka sposobów na to, by zostać grafikiem komputerowym. W tej pracy szczególnie mile widziani są absolwenci Akademii Sztuk Pięknych, którzy przez kilka lat nauki mieli możliwość kształtowania w sobie zmysłu artystycznego, rozwijania swoich umiejętności plastycznych pod okiem ekspertów. Co ważne, nie jest to jedyna możliwa droga do realizowania się w zawodzie grafika. W praktyce może nim zostać każdy – również osoby, które ukończyły kierunki techniczne, a nawet humanistyczne. Kwestia wykształcenia ma drugorzędne znaczenie, ponieważ zamiast tego liczą się posiadane umiejętności (znajomość programów graficznych) i predyspozycje. Jeżeli zależy Ci na tym, by związać swoją karierę z grafiką komputerową, możesz również zapisać się na naukę na tym kierunku (szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/grafika-komputerowa). Zaocznie nauka trwa rok i kończy się uzyskaniem zaświadczenia o ukończeniu kursu oraz zdobyciem certyfikatu poświadczającego uzyskaną wiedzę i umiejętności.
Przykładowy program nauczania obejmuje takie przedmioty, jak między innymi:
- Narzędzia pracy grafika komputerowego i ich użytkowanie;
- Historia grafiki;
- Multimedialne aspekty pracy twórczej.
Osoby, które ukończą naukę na kierunku Grafika komputerowa, mogą znaleźć atrakcyjną i dobrze płatną pracę np. w agencjach reklamowych (działach marketingu), biurach projektowych, magazynach wnętrzarskich oraz świadczyć swoje usługi w ramach własnej działalności gospodarczej.