Artykuł sponsorowany
Rozwój technologiczny zawitał wszędzie – także w miejsca pozornie odporne na nowoczesne rozwiązania jak jednostki administracji publicznej. Większość danych zbieranych i przetwarzanych przez te instytucje ma odniesienie przestrzenne, muszą być więc wspierane przez inteligentne systemy informacji geograficznej. Na szczególną uwagę zasługuje GIS Comarch ERGO.
GIS – co to takiego?
Potrzeba stosowania nowoczesnej technologii w każdym obszarze, także tym, który kojarzy się z bardziej tradycyjnym zarządzaniem, jest dzisiaj koniecznością. I nie chodzi tylko o zmieniającą się rzeczywistość i potrzebę dopasowania do niej adekwatnych narzędzi, ale wynika między innymi z przyjętych dokumentów.
Jednym z nich jest Dyrektywa INSPIRE, na podstawie której powstała nasza rodzima ustawa z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej. Przeczytamy w niej o potrzebie tworzenia, udostępnienia i wymiany danych. Najłatwiej się je zbiera, prezentuje, analizuje i zarządza przy pomocy systemów informacji geograficznej (GIS). Dzięki GIS możliwa jest efektywna wymiana informacji z obywatelami, którzy mogą aktywnie brać udział w wielu projektach, zgłaszając swoje uwagi. GIS to równie rozwiązania bardzo przydatne podczas sytuacji kryzysowych, ponieważ ułatwiają informowanie mieszkańców o różnych zagrożeniach, związanych ze zbliżającą się powodzią bądź huraganem.
Poznajmy Comarch ERGO
Jak widzimy, nie ulega wątpliwości, że nowoczesna administracja publiczna musi zainwestować w oprogramowanie, które ułatwi organizację i zarządzanie gospodarką przestrzenną. Szczególnie polecamy Comarch ERGO https://www.comarch.pl/administracja-publiczna/produkty/comarch-ergo/ – usprawniające współpracę wydziałów gmin, powiatów i województwa, jak i innych powiązanych z nimi jednostek. Bez problemu może funkcjonować jako elektroniczna platforma centrum usług wspólnych gospodarki przestrzennej wielu jednostek administracji publicznej, co zdecydowanie wpływa na jakość i szybkość pracy.
Za tę efektywność odpowiedzialny jest model prywatnej chmury obliczeniowej, który obsługuje różne JST (Jednostki Samorządu Terytorialnego), zapewniając jednocześnie wymianę gromadzonych w jednej bazie – danych i metadanych. Comarch ERGO gwarantuje interoperacyjność zbiorów danych przestrzennych, gdzie zwłaszcza liczy się ich jednolitość, zgodność oraz dostępność. Wdrażając system GIS, zyskujemy pewność, że przepływ danych pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, przedsiębiorcami oraz obywatelami będzie znacznie szybszy. Co równie ważne, wszystkie zgromadzone w bazie dane są w pełni bezpieczne.
Comarch ERGO – ogromne zalety
Comarch ERGO to wielkie możliwości, bo możemy jednocześnie prowadzić 60 rejestrów i ewidencji w obszarach gospodarowania nieruchomościami, ochrony środowiska, ładu przestrzennego, wodociągów i zaopatrzenia w wodę, monitoringu oraz utrzymania dróg, ulic, mostów.
System GIS jest wszechstronny, ponieważ dzięki niemu mamy dostęp nie tylko do ewidencji gruntów i budynków, ale również wszelkiego rodzaju zasobów. Za sprawą wykorzystywania nowoczesnej technologii typu Open Source zyskujemy otwartość, skalowalność oraz niskie koszty wdrożenia i utrzymania systemu. Korzyści są nie do przecenienia. To między innymi wizualizacja danych (dotycząca zarządzania infrastrukturą drogową na mapie), integracja informacji (w oparciu o aktualne dane referencyjne) i współdzielenie danych pomiędzy jednostkami administracji samorządowej i zarządami dróg.
Pamiętajmy, że wszystkie dane można udostępniać w geoportalu zewnętrznym. Jednocześnie zyskujemy łatwą kontrolę dostępu do danych w systemie, jak i pracę bez ograniczeń w zakresie liczby stanowisk w systemie opartym o przeglądarkę internetową.
Chcąc więc bezpośrednio wykorzystywać aktualne dane przestrzenne rejestrów publicznych, bo podejmować odpowiednie decyzje prawne, administracyjne i gospodarcze, skorzystajmy z możliwości, jakie zapewnia oprogramowanie Comarch ERGO.