Artykuł sponsorowany
Wielu osobom wydaje się, że rozbity telefon po upadku zawsze będzie wymagać wymiany całego modułu wyświetlacza, co wiąże się zazwyczaj z wysoką ceną naprawy. Prawda jest jednak taka, że w wielu przypadkach można skorzystać z alternatywnej metody, jaką jest tak zwana refabrykacja, czyli wymiana samej zbitej szybki, która jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem.
Każdy ekran w telefonie składa się z kilku warstw, do których zalicza się ekran, warstwa dotykowa oraz szybka ochronna. W wielu przypadkach uszkodzeniu ulega tak naprawdę wyłącznie górny element, czyli sama szybka. Czy da się samemu sprawdzić, czy wymiana ekranu będzie konieczna?
Jak można naprawić pęknięty wyświetlacz?
Serwisy pogwarancyjne udostępniają swoim klientom dwa rodzaje napraw wykonywanych w obrębie ekranu. Pierwsza z nich to wymiana całego modułu wyświetlacza na część oryginalną lub tańszy zamiennik. Tu jednak warto pamiętać o tym, że nie wszystkie serwisy będą posiadały dostęp do oryginalnych części producenta. Jeśli z decydujesz się na zamiennik, może okazać się, że nie będzie on tak dobry jak wyświetlacz oryginalny. Drugą możliwością jest wymiana samej szybki, która jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem.
Kiedy zdecydować się na wymianę ekranu?
Jeśli Twój telefon zaliczył upadek lub został przygnieciony, przyjrzyj się dokładnie temu, jak wygląda uszkodzenie. Zbadaj czy telefon odpowiednio reaguje na dotyk i czy nie ma problemu z wyświetlaniem obrazu. Powstanie plamek, nieprawidłowe wyświetlanie obrazu, zniekształcenia lub zanik powodują, że jedynym rozwiązaniem przy naprawie będzie wymiana ekranu. Jeśli jednak zauważysz, że obraz jest prawidłowo wyświetlany, a jedynym problemem jest nieestetyczne pęknięcie szybki, z bardzo dużym prawdopodobieństwem możesz skorzystać z opcji wymiany jedynie warstwy ochronnej wyświetlacza.
Czym różni się wymiana ekranu od wymiany szybki?
Wymiana ekranu polega na zmianie całego modułu wyświetlacza, na który składają się warstwy takie jak: ekran, dotyk i szybka ochronna. Gdy telefon trafia do serwisu, technik odpowiadający za naprawę rozpoczyna pracę od zdemontowania całego uszkodzonego modułu, a następne zastępuje go nowym wyświetlaczem. Po przeprowadzeniu prac serwisowych telefon trafia na specjalne testy, które pozwalają na potwierdzenie, że naprawa przebiegła pomyślnie.
Refabrykacja ekranu, czyli inaczej wymiana szybki polega na demontażu wyłącznie uszkodzonego elementu, którym jest pęknięta szybka. W niektórych modelach jest ona połączona razem z warstwą dotykową. Wymianę szybki rozpoczyna się od separacji uszkodzonej szybki od ekranu. Następnie dokładnie usuwa się wszystkie pozostałości pękniętego szkła oraz specjalnego kleju. Po przygotowaniu urządzenia trafia ono do specjalnej komory bezpyłowej, w której jest dokładnie czyszczone. Na tak przygotowany wyświetlacz nakłada się polaryzator z warstwą specjalnego kleju oraz nową szybkę. Następnie przy pomocy autoklawa przy pomocy odpowiedniej temperatury i ciśnienia, wszystkie elementy zostają ze sobą na stałe połączone. Po wykonanej naprawie telefon trafia na dokładne testy.