PackageKit to próba ujednolicenia obsługi pakietów między dystrybucjami oraz interfejsami użytkownika. Zanim pojawi się wraz z Fedorą 9, na wiki Fedory pojawił się wywiad z twórcami projektu.
Formalnie jest to „warstwa abstrakcji D-Bus, która pozwala użytkownikowi sesji na bezpieczne zarządzanie pakietami za pomocą niezależnego od dystrybucji i architektury API.” Bezpieczeństwo jest zaimplementowane za pomocą PolicyKit, co daje duże możliwości definiowania dozwolonych działań, na przykład instalowania pakietów przez wyznaczonego użytkownika nie mającego praw administratora.
Z PackageKit można będzie korzystać w różnych środowiskach, w tej chwili w projekcie rozwijane są klienty gnome-packagekit dla Gnome i QPackageKit pod Qt/KDE, da się także używać narzędzi tekstowych (pkcon, pkmon). Współpracują one z uruchamianym na bieżąco demonem packagekitd.
Poza Fedorą PackageKit znajdzie się domyślnie w Foresight Linux oraz GNOME Developer Kit, a zainteresowały się nim także Ubuntu, openSUSE, openSolaris, Mandriva, OpenMoko i kilka innych, o których nie chcą na razie mówić, a więc faktycznie są duże szanse na wprowadzenie go jako jednolitego linuksowego standardu do kompleksowej obsługi pakietów. Co więcej, za pomocą odpowiedniej biblioteki (libpackagekit) mogą z niego korzystać także poszczególne aplikacje, przez co np. OpenOffice.org byłoby w stanie doinstalowywać swoje spaczkowane uprzednio rozszerzenia poprzez lokalnego menedżera pakietów (choć autorzy spodziewają się, że szybciej nastąpi adaptacja tego mechanizmu w innych programach).
W sieci pojawił się niedawno wywiad z autorami innego projektu związanego z pakietami, autopackage, który jednak nie miał szczęścia i do dziś nie rozwinął skrzydeł. Niemniej zespół nadal ma plany na przyszłość, liczy na standardowe wywołania biurkowe xdg-utils/XDG_* oraz chce ułatwić początki nowym programistom, między innymi integrując autopackage z różnymi popularnymi IDE (Anjuta, KDevelop czy Monodevelop).