Artykuł sponsorowany
Polski rynek pracy jest rynkiem trudnym, również dla informatyków, chociaż mając taki fach w ręku jest zdecydowanie łatwiej uniknąć bezrobocia niżeli kończąc zarządzanie i marketing. Zawód informatyka wymaga nieustannego doskonalenia i szkolenia, bowiem branża dynamicznie się rozwija, pojawiają się nie tylko nowe programy, ale i narzędzia pracy, zmieniają się trendy i potrzeby użytkowników. Rozwój branży dotyka nie tylko polski rynek, bowiem za granicą także pojawia się wiele ofert pracy, a znacznie mniej jest chętnych do pracy o odpowiednich kwalifikacjach mimo stosunkowo atrakcyjnych zarobków. Zagraniczne firmy konkurują o polskich informatyków oferując im dogodne warunki zatrudnienia i zachęcając do emigracji. Przybywa również firm oferujących pracę na odległość i zatrudnienie zdalne na kontraktach zagranicznych z realizacją swoich obowiązków w domu, w Polsce. Z ofert tych korzystają zarówno doświadczeni informatycy, ale również młodzi, pełni energii i pomysłów początkujący informatycy. Dla wielu z nich to duża szansa na przebicie się i rozwój.
Informatyka i bycie informatykiem cieszą się dużą popularnością w młodym pokoleniu.
Rosnąca ilość specjalizacji i wdzierająca się informatyka praktycznie w każdą gałąź przemysłu i dziedzinę nauki sprawia, że potrzebnych są tysiące informatyków do rozmaitych zajęć. Mimo, iż większości z nas praca informatyka kojarzy się z programowaniem, to możliwości zatrudnienia w branży informatycznej jest znacznie więcej. Coraz częściej są to prace czysto wirtualne, wyłącznie zdalne, czy to w obszarze handlu, czy marketingu, technologii, nauki. Zarobki informatyków w szerokim ujęciu są bardzo atrakcyjne. Na początek nie można liczyć na wiele, jednak wynagrodzenia informatyków wzrastają wraz z rosnącym doświadczeniem i renomą na rynku. W zależności od specjalizacji mogą być one bardzo wysokie, co tyczy się w szczególności rzadkich umiejętności. Nowe zawody na rynku również cieszą się wysokimi zarobkami, jednak to nie wynagrodzenia są największą zaletą tego fachu, a możliwość swobodnej zmiany pracy, wysoki popyt na informatyków, jak również różnorodność zleceń, możliwość pracy zdalnej w Polsce i zagranicą w elastycznym czasie pracy, na własny rachunek. Dzięki elastyczności zatrudnienia, a często również temu, że informatyka jest nie tylko zawodem, ale i życiową pasją można pracować komfortowo zarabiając przy tym całkiem sporo.
Na polskim rynku informatycy zarabiają co najmniej średnią krajową pensję, niemniej często jest to pensja na początek bez dodatków. W wielu korporacjach i firmach specjalizujących się w obsłudze IT zarobić można znacznie więcej, jednak nie są to wciąż stawki światowe i europejskie. Nie ma co ukrywać, iż polscy informatycy mimo swej doskonałej kompetencji, dobrego wykształcenia i szeregu umiejętności dorównujących lub przekraczających poziom zachodnich informatyków zarabiają mniej niż ich koledzy zza granicy. Powoduje to spory odpływ informatyków z Polski. Niekoniecznie fizyczną emigrację, jednak coraz więcej osób podejmuje współpracę z zagranicznymi firmami. Praca w Anglii, Irlandii, czy Niemczech to nie tylko praca w restauracji, hotelu, czy domu spokojnej starości, ale również szansa na karierę zawodową dla specjalistów, w tym informatyków. Będąc kreatywnym informatykiem, który prócz wiedzy informatycznej zna co najmniej język angielski warto jest spróbować pracy za granicą. Zarobki informatyków w Eurolandzie zaczynają się od kilku tysięcy euro. Co lepsi specjaliści w swej dziedzinie mogą liczyć nawet na kilkanaście tysięcy euro miesięcznie, aczkolwiek większość informatyków pracuje w ramach freelancingu dobierając sobie zlecenia i klientów. W zależności od wagi zlecenia i rangi projektu zarobki informatyka mogą być imponujące. W branży IT nie są obce zarobki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych za jeden projekt, często jednak zarobki są wtórne, bowiem wymagają inwestycji. Udany program, aplikacja, witryna przynoszą dochody pasywne z czasem, tym samym nie zawsze na zarobki można liczyć od razu. Często pozornie zwyczajne aplikacje okazują się hitem rynku i z informatyka robią milionera. Nie są to częste przypadki, ale jednak. Zachęcają one do tworzenia i rozwijania swoich umiejętności. Pewnym rozwiązaniem modnym na rynku są start upy, z jakich to korzystają zwykle przedsięwzięcia informatyczne, online. Poszukiwanie modelu biznesowego dla swojego projektu idealnie wpisuje się w specyfikę branży IT, która dostosowuje się do realnych potrzeb rynku. Wraz z rozwojem usług elektronicznych powstają coraz to nowsze i bardziej innowacyjne, a co za tym idzie atrakcyjne możliwości. Przykładem start upu odnoszącego sukcesy w sieci jest Preply. Platforma pośredniczy w znalezieniu korepetytora online i dzięki zaletom nauki zdalnej, a jednocześnie indywidualnej przejmuje miano lidera w edukacji online.
By dobrze zarabiać nie wystarczy skończyć kierunku informatycznego, ani też być amatorem. Nie rzadko pasjonaci i samoucy są lepszymi zawodowcami niżeli osoby z tytułami naukowymi i teoretycy, niemniej chcąc pracować w branży IT niezbędne są kwalifikacje poświadczone dyplomem. Posiadanie dyplomu nie jest wyznacznikiem umiejętności, jednak stanowi potwierdzenie przyswojenia określonej wiedzy teoretycznej z danej dziedziny. Informatyk informatykowi nie jest równy, a bycie informatykiem nie oznacza znajomości się na komputerach w ogóle, ale na pewnym wycinku wiedzy, czy to z komputerem związanej, czy też z internetem i usługami, handlem online. Im szerszą mamy wiedzę, wyższe kwalifikacje, tym na więcej możemy liczyć, również w kwestii finansowej. Trafne pomysły, udane realizacje nie są bez znaczenia dla wysokości zarobków, jakie osiągamy lub możemy osiągnąć podejmując się nowych wyzwań. Coraz częściej informatyka jest tylko dodatkiem do wiedzy z innej dziedziny nauki. Co więcej najlepszym kompetencjom winna towarzyszyć znajomość języka obcego, w szczególności angielskiego, który jest podstawowym kodem komunikacji dla informatyków. Będąc przeciętnym informatykiem trudno jest mówić o karierze i wysokich zarobkach. Owszem praca na etacie może i jest stabilniejsza i mniej wymagająca, zwłaszcza jeśli jesteśmy technikiem, serwisantem, i tak jest to znacznie atrakcyjniejsze rozwiązanie niż bycie sprzedawcą czy telemarketerem z najniższą pensją krajową.
Polscy informatycy cieszą się dużym uznaniem na europejskim rynku pracy. Wielu z nich zajmuje wysokie stanowiska w korporacjach światowych. Co za tym idzie motywują młodych i zdolnych programistów i nie tylko programistów do nauki i zdobywania kolejnych szczebli awansu zawodowego. Poziom nauczania informatyki w Polsce jest bardzo wysoki i kończąc polskie uczelnie bez problemu możemy konkurować z najlepszymi, czy to Estończykami, czy Finami, Szwedami. Najwięcej ofert pracy dla polskich informatyków oferuje Irlandia oraz kraje skandynawskie. Informatycy z Polski są znani z kreatywności i solidności, a także elastyczności, bowiem lubią się uczyć i rozwijać. Najlepszym dowodem na silną motywacje rozwoju są informatycy korzystający z pomocy platformy edukacyjnej preply.com. Podążając za duchem postępu chętnie wybierają oni korepetycje przez Skype ucząc się języków obcych, dzięki którym mogą rozwinąć swoje kompetencje językowe w służbie informatyce i pracy w tej branży.
Na korepetycje z informatyki w Warszawie zapraszamy do Preply.com, platformy łączącej uczniów z nauczycielami gdzie można wybrać korepetycje wg. wielu preferencji jak cena, miejsce spotkania, nauczyciel, doświadczenie itd.