Artykuł partnera
Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że na rynku urządzeń do systemów zabezpieczeniowych pojawią się coraz to nowsze rozwiązania. Jednym z nich jest technologia PoE, która wymaga m.in. specjalnych zasilaczy, ale oferuje najbardziej stabilną pracę systemów zabezpieczeniowych. Na czym polega PoE?
Zasilacze PoE – profesjonalny sprzęt do systemów zabezpieczeniowych
Różne systemy zabezpieczeń wymagają różnych podzespołów. Urządzenia sieciowe działające w technologii PoE, czyli Power over Ethernet, mogą być zasilane za pomocą kabli Ethernet. Energia w tej technologii transmitowana jest do urządzeń, które są częścią sieci Ethernet, co możliwe jest m.in. dzięki zastosowaniu skrętki do urządzeń peryferyjnych. Dalszy rozwój technologii PoE sprawił, że obecnie stosuje się również tzw. PoE+, czyli wersję ulepszoną, pozwalającą na zapewnienie prawie dwukrotnie więcej energii przechodzącej przez jeden pojedynczy kabel ethernetowy.
W obrębie PoE mogą stabilnie funkcjonować różne elementy systemów zabezpieczeniowych. Aby jednak ich działanie było w pełni zabezpieczone, konieczny jest zakup dobrej jakości zasilacza. Zasilacz PoE ma tę charakterystyczną cechę, że napięcie zasilające bezpośrednio pozyskiwane jest z samej sieci IP. Dzięki tej cesze funkcjonowanie systemu zabezpieczeniowego może być najbardziej stabilne, jak to tylko możliwe. Co więcej, nie ma potrzeby podłączania dodatkowych kabli do niektórych elementów systemu zabezpieczeń, takich jak kamery monitoringu. Wybierając te urządzenia, należy jednak zwrócić uwagę, czy są zgodne ze standardami PoE.
Specjalne zasilacze PoE to najbardziej profesjonalne urządzenia, które mogą pracować w najtrudniejszych warunkach. Większość urządzeń tej kategorii może funkcjonować w temperaturach oscylujących od -10°C do aż 55°C. Dobrej jakości zasilacze PoE powinny być wyposażone w zabezpieczenia antyprzepięciowe.
Zalety korzystania z technologii Power over Ethernet
Pojedynczy kabel ethernetowy do transmisji energii elektrycznej i danych, podłączany do urządzeń sieciowych, telefonów VoiP i elementów systemów zabezpieczeniowych, to jedna z najważniejszych korzyści, stojących za korzystaniem z technologii PoE. Power over Ethernet zapewnia dużą optymalizację zarówno pod kątem finansowym, jak i ewentualnej ilości prac budowlanych ze względu na brak konieczności kupowania i przeciągania dodatkowych kabli. Tym samym dalsza rozbudowa sieci jest również łatwiejsza.
Ograniczenie kabli dzięki korzystaniu z technologii PoE przekłada się również na możliwość zamontowania urządzeń w miejscach, w których normalnie nie byłoby to możliwe. Dobrym przykładem mogą być podwieszane sufity. Mniejsza liczba kabli oznacza również mniejszą liczbę potrzebnych gniazd elektrycznych.