Jeszcze do niedawna technologia Bluetooth uznawana była za znacznie mniej wydajną metodę dystrybucji sygnału dźwiękowego aniżeli tradycyjna metoda oparta na metrach kabli ciągnących się po całym domu i utrudniających sprzątanie. Dziś już jednak, głośniki bezprzewodowe mogą śmiało konkurować ze swoimi okablowanymi kuzynami przynajmniej w kategorii „jakość dźwięku”.
Runiczne podłoże technologii
Technologia Bluetooth znana jest już od roku 1994, kiedy to producenci telefonów komórkowych wprowadzili nową metodę łączenia się telefonów bez potrzeby użycia kabla. Nazwa wywodzi się od tłumaczenia przydomka duńskiego króla Haralda, który zjednoczył plemiona Danii i Norwegii, podobnie jak technologia miała połączyć rozmaite urządzenia elektroniczne. Od inicjałów tegoż władcy zapisanych w alfabecie runicznym zaczerpnięto charakterystyczne logo Bluetooth.
Podział urządzeń wykorzystujących tą technologię jest dwojaki:
Zasięg: który określony jest poprzez klasę mocy.
- Klasa 1: 100mW – gwarantująca zasięg do 100 metrów.
- Klasa 2: 2,5mW – najczęściej spotykana o zasięgu teoretycznym do 10 metrów i wykorzystywana min. właśnie w głośnikach bezprzewodowych.
- Klasa 3: 1mW – o zasięgu do 1 metra.
Przepustowość:
- Bluetooth 1.0 – 21 kb/s
- Bluetooth 1.1 – 124 kb/s
- Bluetooth 1.2 – 328 kb/s
- Bluetooth 2.0 EDR (Enhanced Data Rate) – 2,1 Mb/s
- Bluetooth 3.0 HS (High Speed) – 24 Mb/s
- Bluetooth 3.1 HS – 40 Mb/s
- Bluetooth 4.0 LE (Low Energy) – 1Mb/s przy znacznie zmniejszonym poborze mocy kosztem obniżonego transferu oraz przy wzroście zasięgu teoretycznym nawet do 100 metrów.
Właśnie standard 4.0 LE najczęściej wykorzystywany jest w przypadku głośników bezprzewodowych, które nie wymagają transferu danych na takim poziomie jak zdjęcia lub filmy, a dodatkową zaletą rozwiązania jest niski pobór mocy z akumulatorków. Dla dopełnienia całokształtu informacji dodać należy, że technologia wykorzystuje do działania fale radiowe w paśmie ISM 2,4 GHz.
Zalety i wady głośników Bluetooth
Podobnie jak każde urządzenie tak również i głośniki Bluetooth posiadają swoje zalety i wady. Do największych wad głośników takich do niedawna należała jakość dźwięku. Wynikało to z faktu iż przesyłanie sygnału o odpowiednio wysokiej jakości powodowało wprost proporcjonalny wzrost zużycia zasobów energetycznych akumulatorów. Obecnie dzięki zastosowaniu znacznie wydajniejszych technologii i zmniejszeniu mocy wyjściowej głośników możliwe jest ich długotrwałe użytkowanie między okresami ładowania wynoszące nawet do kilkunastu godzin. Dla osób stale słuchających muzyki konieczność ładowania głośników będzie oczywiście nadal problemem, jednakże znacznie mniejszym aniżeli jeszcze kilka lat temu.

Jeżeli chcesz pozbyć się kabli w swoim domu, koniecznie zapoznaj się z ofertą głośników bluetooth na Edifier.com.pl
Innym minusem głośników Bluetooth jest ich cena. W porównaniu do standardowych, nabywca musi liczyć się z wydatkiem około półtora krotnym w stosunku do tradycyjnych, uzyskuje jednak za tą cenę szereg udogodnień, do których przede wszystkim należy zaliczyć mobilność oraz prozaiczny brak okablowania plączącego się po całym domu. Możliwość bezproblemowego stosowania urządzeń zarówno w pomieszczeniach jak i poza nimi oraz łatwość przestawienia, daje głośnikom Bluetooth niewątpliwą przewagę, w stosunku do ich przewodowych kuzynów. Należy jednak zachować dużą ostrożność w przypadku sprzętu niemarkowego, który potrafi stwarzać problemy podczas prób podłączenia oraz cechować się może niższą jakością dźwięku, którą jednak poprawić można poprzez zastosowanie odpowiednich kodeków. Ogromną zaletą głośników Bluetooth jest łatwość ich łączenia z rozmaitymi urządzeniami mobilnymi. Wystarczy, że nasz telefon lub tablet znajdzie się w zasięgu 10-15 metrów od głośników i już możemy cieszyć się ulubioną muzyką rozbrzmiewającą w znacznie lepszej jakości.
Decyzja
O tym czy warto zainwestować nieco większe pieniądze w system dźwiękowy wykorzystujący moduł Bluetooth każdy słuchacz musi zadecydować sam. Układ pokoju oraz warunki w jakich sprzęt użytkujemy to podstawowe kryteria doboru, wiec jeżeli cenimy sobie otwarte przestrzenie i estetykę to głośniki bezprzewodowe będą z pewnością odpowiednim rozwiązaniem.