zawody porządane

O jakiej pracy marzą teraz młodzi ludzie? W jakiej branży szefowie mogą przebierać wśród kandydatów? Młodzież po studiach, znająca kilka języków szuka pracy nie tylko w renomowanych kancelariach prawniczych, czy dużych firmach. Drzwiami i oknami pcha się też do pracy w służbach mundurowych. Zostać policjantem, strażakiem czy zawodowym żołnierzem jest teraz w modzie.

To najbardziej rozchwytywane stanowiska. Młodzi ludzie wiedzą z czym się wiąże praca w tzw. mundurówce. Wierzą, że tu znajdą pewną i dobrą pracę na wiele lat. Kuszą ich nie tyle pensje, co przywileje, czyli np. wcześniejsze emerytury.

Nie przeraża ich najwyraźniej nawet spora konkurencja, a ta jest imponująca. Na brak chętnych do pracy nie narzeka Państwowa Straż Pożarna, która bije rekordy w liczbie kandydatów na jedno miejsce pracy. W niektórych jednostkach to przeszło 50 osób na miejsce. Podobnie jest w policji. Np. w Gdańsku przypada 10 kandydatów na jeden etat. Gdzie szukać ogłoszeń o pracy w mundurówce? Najlepiej na bieżąco śledzić strony internetowe tych formacji albo pytać o oferty w konkretnych jednostkach wojewódzkich albo miejskich. Warto też zawczasu się przygotować, by pozytywnie przejść rekrutacyjne sito. Przyda się nie tylko dobre wykształcenie i znajomość języków obcych, ale także dodatkowe umiejętności, czyli np. prawo jazdy na ciężarówki, patent płetwonurka, czy ratownika medycznego, ale i służba w ochotniczej straży pożarnej. Najtrudniejsza zadanie strażacy mają z ogrzewanie co gdyż co roku sprawia im wiele problemów. Jednakże można wybrać odpowiednie i być spokojnym.