Jak donosi serwis PPPIT w artykule ZUS ogłasza przetarg na 10 tys. komputerów, 5 marca br. na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawiło się ogłoszenie o przetargu ograniczonym, dotyczącym zamówienia 10 tys. sztuk komputerów (stacji roboczych). W ogłoszeniu nie ma mowy o konkretnych producentach komputerów i oprogramowania.
Przetarg w trybie ograniczonym tym razem nie budzi wątpliwości co do sposobu opisu zamówienia. Nie ma bowiem wzmianki o systemach operacyjnych i oprogramowaniu z rodziny Windows.
Jednakże to jeszcze nie jest takie oczywiste, bowiem stosowne zapisy o wspomnianym rodzaju oprogramowania, które w ostateczności będą zamawiane, mogą zostać wskazane w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ). Jak czytamy w ogłoszeniu, SIWZ zostanie przekazana Wykonawcom wraz z zaproszeniem do składania ofert. SIWZ nie będzie publikowana na stronach internetowych.
Warto zadać sobie pytanie, czy ogłoszenie przetargu w trybie ograniczonym, gdzie SIWZ nie jest publikowana przed rozstrzygnięciem przetargu, to sposób ZUS na ominięcie upublicznienia błędów w konstrukcji opisu zamówienia?
Serwis PPPIT pisze, że ZUS najwyraźniej wyciągnął wnioski z ostatniej “wpadki” (opisywanej w artykule Opinia prawna do przetargu ZUS z 04 grudnia 2009 r.), gdyż tym razem stara się nie popełnić błędów.
Pamiętając ostatni ograniczony przetarg ZUS na oprogramowanie do 13 tys. komputerów, ogłoszony 4 grudnia 2009, gdzie wprost wskazano, że chodzi zamówienie produktów Microsoft (o czym można przeczytać w artykule Przetarg ZUS – nie ma wyboru oferty, a jest już zwycięzca) – bieżący przetarg to sukces projektu PPPIT.
Warto przy tym wspomnieć, że to pierwszy przetarg ZUS w historii, który nie wspomina o konkretnym systemie operacyjnym.
Znalezione w serwisie PPP IT. Jest on prowadzony w ramach projektu Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania pt. “Prawidłowe i transparentne przetargi publiczne na narzędzia informatyczne”. Projekt jest realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.