22 marca br. w Centrum Projektów Informatycznych MSWiA zostaną otwarte koperty z ofertami przetargowymi na dostawę m.in. 11 tysięcy komputerów z zainstalowanym systemem Windows Vista lub Windows 7.
Jak podaje serwis PPP IT (http://pppit.org.pl), przedmiotem przetargu nr. 5-CPI-WA-2244/10 jest:
Dostawa urządzeń brzegowych dla potrzeb wdrożenia aplikacji informatycznych realizowanych w ramach projektów prowadzonych przez CPI MSWiA, w tym aplikacji Zintegrowanego Modułu Obsługi Końcowego Użytkownika wspierającej zadania z obszaru wydawania dowodów osobistych, ewidencji ludności i aktów stanu cywilnego.
1. Dostawa zestawów komputerowych wraz z systemem operacyjnym oraz pakietem oprogramowania: 11.000 szt.
2. Dostawa kart inteligentnych z interfejsem dualnym: stykowym i bezstykowym: 20.000 szt.
3. Dostawa czytników kart inteligentnych z interfejsem dualnym: stykowym i bezstykowym: 20.000 szt.
Całość zamówienia opiewa na kwotę 34 570 000 zł, a umowa zostanie zawarta na okres 36 miesięcy.
W specyfikacji dotyczącej punktu 1 – komputerów i oprogramowania – czytamy m.in.: Dostarczone zestawy komputerowe muszą mieć zainstalowany (…) 32 bitowy system operacyjny w polskiej wersji językowej: MS Windows Vista Ultimate plus Service Pack 1 lub MS Windows 7 Ultimate (…).
Taki opis przedmiotu zamówienia jest niezgodny z ustawą Prawo zamówień publicznych (pzp), która – w art. 29 pkt. 3 – stanowi: Przedmiotu zamówienia nie można opisywać przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, chyba że jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia i zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy „lub równoważny”. Dostarczone zestawy muszą mieć zainstalowany Windows – i koniec.
Szczegółowe informacje o przetargu znajdują się na stronie Centrum Projektów Informatycznych MSWiA http://cpi.mswia.gov.pl
Oto w czasie gdy Policja – także podlegająca pod MSWiA – próbuje wyzwolić się z uzależnienia od jednego informatycznego giganta, które kosztowało ją kilkadziesiąt milionów złotych rocznie, i zbudować własny, niezależny system informatyczny – Centrum Projektów Informatycznych tego samego ministerstwa skazuje się na uzależnienie od Microsoftu. Dobitnie podsumował to serwis 7thguard.net: Co prawda projekt jest nowy, jeszcze nie dotknięty problemem „vendor lock-in” (…) ale skoro jest możliwość uzależnienia kolejnego projektu Ministerstwa od pojedynczego producenta oprogramowania na kolejne lata, to czemu z niej nie skorzystać?
Nasuwa się niewesoła refleksja: jeżeli w ten sposób konstruowane są zamówienia publiczne na poziomie instytucji tej rangi co MSWiA, to czego oczekiwać po przetargach ogłaszanych przez mniejsze urzędy na poziomie województwa, powiatu, gminy? Przykład idzie z góry…
Znalezione w serwisie PPP IT. Jest on prowadzony w ramach projektu Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania pt. “Prawidłowe i transparentne przetargi publiczne na narzędzia informatyczne”. Projekt jest realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Dodaj komentarz