W otwartym oprogramowaniu tkwi ogromny potencjał. Zdają sobie z tego sprawę amerykańscy wojskowi, którzy oddają kod Dshell w ręce internautów.
Armia amerykańska upubliczniła na witrynie GitHub kod Dshell, oprogramowania, które przez ostatnie pięć lat było wykorzystywane do analizowania ataków cyberprzestępczych na Departament Obrony. US Army Research Laboratory (ARL) wierzy bowiem, że ataki przeprowadzane na jednostki rządowe mogą mieć podobną strukturę do tych, które skierowane są w stronę prywatnych przedsiębiorstw. ARL liczy ponadto na to, że internauci mogą znaleźć w oprogramowaniu luki, których rządowi informatycy nie wyłapali.
Kod Dshella udostępniono na GitHubie 17 grudnia zeszłego roku i od tamtego czasu przeglądało go 2000 użytkowników, a ściągnęła przeszło setka osób z 18 państw. ARL chciałby, żeby firmy zewnętrzne wykorzystały go do stworzenia własnych modułów zabezpieczających, zwiększając tym samym bezpieczeństwo w sieci. William Glodek, który w ARL pełni kontrolę nad działem Network Security, liczy na to, że upublicznienie kodu wpłynie na poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników, nie tylko wojska.
Glodek chciałby zawiązać porozumienie pomiędzy przedstawicielami armii, Departametu Obrony oraz partnerów firm zewnętrznych. Podkreśla, ze chociaż Dshell funkcjonuje podobnie do narzędzi, które już teraz są dostępne na rynku, to oddaje on w ręce informatyków możliwość łatwiejszego wdrażania nowych funkcji oraz lepszej analizy danych. Glodek dodaje także, że dzięki społeczności skupionej wokół oprogramowania open source Dshell może wciąż ewoluować i rozrastać się, nieustannie zwiększając swój potencjał.
Dshell był pierwszym projektem amerykańskiej armii, który został oficjalnie umieszczony na portalu GitHub. Glodek liczy, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy uda się stworzyć kolejne projekty, które będą bazowały na wojskowym kodzie.
Dodaj komentarz