Nabierają tempa prace nad przeniesieniem systemu AROS na klasyczne komputery Amiga. Zadania opisanego w Bounty 5 podjął się Jason McMullan, któremu w pracy nad sterownikami pomaga Toni Willen – autor emulatora WinUAE. Powstał tak zwany Frankenrom – fragmenty AROS-a zintegrowano z oryginalnym bibliotekami Kickstartu 3.0 (ROM-u Amigi).
Może się wydawać dziwne przenoszenie systemu operacyjnego na komputer, który nie jest produkowany od 15 lat ale odpowiedzią na te wątpliwości jest projekt NatAmi (skrót od Native Amiga) – próba odtworzenia i rozwinięcia legendarnej konstrukcji produkowanej przez Commodore w oparciu o coraz szybsze i tańsze układy FPGA. AROS w wersji 68k (w procesory tej serii produkowane przez Motorolę wyposażony był komputer Amiga) ma się stać systemem operacyjnym dołączanym do komputera NatAmi. Środowisko fanów komputera Amiga jest nadal liczne a ilość projektów sprzętowych i systemowych może niejednego zadziwić. Po upadku Commodore i jej spadkobierców fani
Amigi wzięli sprawy w swoje ręce i zanim powstał projekt NatAmi, który jest rozwinięciem komputera Amiga 1200 powstał MiniMig – konstrukcja odtwarzająca komputer Amiga 500. Powstają także nowe konstrukcje oparte o procesor PowerPC takie jak AmigaOne i Samanta (zapowiadany jest też komputer AmigaOne X1000), na których można używać systemu operacyjnego AmigaOS 4.x.
Drugą linię rozwoju reprezentuje system MorphOS, stworzony początkowo dla dedykowanych mu komputerów Pegasos, który obecnie działa także na komputerach Apple z procesorem PowerPC.
Trzecia linia rozwoju to AROS – system operacyjny o otwartych źródłach, inspirowany AmigaOS 3.x, istniejący w wersji dla procesorów x86, x86_64, PowerPC a obecnie portowany na procesory Motorola 68k i ARM.
Dodaj komentarz