Canonical chce aplikacji z Androida w Ubuntu

Sponsor dystrybucji Ubuntu, Canonical, pracuje nad platformą umożliwiającą uruchamianie aplikacji przeznaczonych dla Google Android w tradycyjnych dystrybucjach Linuksa.

Android to system operacyjny dla smartfonów stworzony przez Google w oparciu o jądro Linuksa i własną implementację maszyny wirtualnej Javy — Dalvik. Programów dla Androida nie można uruchamiać w Linuksie, a aplikacje linuksowe nie „pójdą” na telefonach z Androidem. Canonical chce to zmienić.

Programiści Michael Frey i Debbie Beliveau stworzyli już prototyp platformy symulującej Androida pod Linuksem, z wykorzystaniem standardowego jądra, linuksowej biblioteki libc (Google ma swoją wersję) i środowiska graficznego pracującego na X.org.

Obecnie trwają prace nad trwałym rozwiązaniem zastępującym Binder — zaawansowany system komunikacji międzyprocesowej wykorzystywany w Androidzie. Kolejne kroki to integracja emulatora Androida z systemem, wraz z udostępnieniem natywnych urządzeń czy systemu plików.

Kod źródłowy nowej platformy nie jest jeszcze dostępny, ale ma pojawić się niebawem.

Jaki jest cel całego tego przedsięwzięcia? Czy ktoś będzie chciał uruchamiać aplikacje dla komórek na linuksowym pulpicie? Czy takie aplikacje w ogóle będą użyteczne? Canonical ewidentnie sądzi, że tak, wykładając pieniądze na opisywany projekt.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar czepol
    czepol

    Ciekawe. Liczę na większą integrację Android===Ubuntu bo na razie nie wykrywa mi telefonu w ddms pod ubuntu

    1. Awatar szel
      szel

      sudo powinno pomóc

      1. Awatar czepol
        czepol

        ale się czuję zawstydzony… szukałem cały dzień czemu mi to nie działa, sprawdzałem czy nic innego nie chodzi na tym samym porcie, a tu taka banalna rzecz…

        1. Awatar szel
          szel

          Polecam grupy dyskusyjne Androida w takich sytuacjach. Miałem podobny problem przy ręcznej aktualizacji systemu i za cholerę Ubuntu 9.04 (8.10 i 8.04 nie miały tego problemu) nie chciało zobaczyć telefonu. Na szczęście jest dość dobra grupa dyskusyjna o aktualizacji http://groups.google.com/group/Android-DevPhone-U… i jeszcze parę innych o właściwie wszystkim, co dotyczy Androida. Paru pracowników Google dość aktywnie się na nich udziela i są zadziwiająco pomocni.

      2. Awatar benzino
        benzino

        W sam raz system na biurko. Zarówno "Pani Zosia" jak i "Pan Franek" nie będą mieli problemów z takim systemem.

        1. Awatar szel
          szel

          Dobrze, że nie mam na imię Zosia ani Franek 😉 A poważnie, to to raczej sprawy deweloperskie.

  2. Awatar marcinsud
    marcinsud

    Może będą przydatne, ale na małych komputerach, dla których interfejs aplikacji komórkowych może okazać się lepszy od aplikacji desktopowych.

  3. Awatar Rsh
    Rsh

    A może aplikacje z iPhone jako plasmoidy? 🙂

    1. Awatar niedzwiedz
      niedzwiedz

      A to by było ciekawe 🙂 Pomijając fakt, że całkowicie niewykonalne ze względu na zamkniętość Apple 😛

      1. Awatar Gunther
        Gunther

        Niby tak, choć pamiętam, że niektóre gadżety z Dashboard MacOSX jakoś sobie radziły w KDE4.

        1. Awatar Paweł Ciupak
          Paweł Ciupak

          *Niektóre*.

        2. Awatar [r4]
          [r4]

          *Jakoś*. 🙂

  4. Awatar wieszti
    wieszti

    widać że podązają w stronę netbooków, gdzie aplikacje z Androida były by może przydatne

  5. Awatar bartmarian
    bartmarian

    cierpliwie czekam na wyszukiwarkę porównywalną z google, ta firma zmieniła się nie do poznania (do katowic :P)

  6. Awatar grzempek
    grzempek

    Ja mam nadzieje, żę to co tworzy Ubuntu będzie można uruchamiać na innych distrach no i na wolnej licencji….wszystko z myślą o Społeczności.

    1. Awatar marcinsud
      marcinsud

      myślę, że raczej tak, ale nie wiem czy inne dystrybucje będą chciały z tego korzystać. Zauważyłem taki trend, że czasem niektóre distra wolą zrobić coś od nowa niż skorzystać z tego co już jest.

  7. Awatar omg
    omg

    Tylko tego brakowało. gnu/linux zredukowany do maszynki do uruchamiania programów napisanych na jakiś śmieszny telefonik. Sprawy powinny iść w dokładnie przeciwnym kierunku.

  8. Awatar xd
    xd

    Fajnie by było też w drugą stronę. Żeby natywne aplikacje X'a oparte na Qt/GTK odpalać na Androidzie. To by było coś 😉

    1. Awatar cezaryece
      cezaryece

      http://androidlab.pl/ubuntu-904-lxde-uruchomiony-…

  9. Awatar Oki
    Oki

    >Programów dla Androida nie można uruchamiać w Linuksie, a aplikacje linuksowe nie >“pójdą” na telefonach z Androidem. Canonical chce to zmienić.

    To zdanie jest fałszywe. Aplikacje dla systemu Android uruchamiane są za pomocą systemu Linux; Android to jest Linux. Da się je również uruchomić na dystrybucjach dla komputerów PC za pomocą emulatora dołączonego do SDK. Wiem, że Cononical prauje nad innym rozwiązaniem, nie mniej wpis wprowadza w błąd. Aplikacje linuksowe da się uruchomić na na Adroidzie, w chrootowanym środowisku nożna korzystać z całych repozytoriów Debiana dla architektury armel.

    Jeśli chodzi o użyteczność aplikacji androidowych na Ubuntu, to być może będzie miało sens ich uruchamianie jeśli będą one potrafiły komunikować się ze sprzętem, czyli np. Nagrywanie z kamerki usb i wrzucenie filmiku na youtube za pomocą WiFi.

    1. Awatar vries
      vries

      A tak naprawdę to jest skrót myślowy. Bo i co z tego, że to również jest linux, skoro się mówi o tym sysemie Android, czy system od Google? Prawda jest taka, że Android nie jest postrzegany jako linux i na serwisach mniej zorientowanych na ten system zwyczajnie odróżnia się linuksa i androida.

  10. Awatar tolep
    tolep

    To ja pozwolę sobie na mały offtopic. Bo akurat ciagnę Ubuntu. Mam na biurku cudzego laptopa, trzyletniego, hp compaq. Nie mojego. Padł dysk. Kupiono nowy dysk, ale ponieważ nie ma recovery z XP, a hp obiecał dziś dosłać za darmo (!) płytkę z windowsem, ale w ciągu dwóch tygodni, mam dylemat.

    Jaka dystrybucja zadziała mu out of the box przez te dwa tygodnie? Nie potrzeba żadnych sterów do neostrady, ma po prostu się zainstalować i pobrac sobie IP z DHCP. I ma się odpalić dowolna przeglądarka, może być nawet Firefox 😉

    Ubuntu 9.04 wykryje wszystkie bebechy w lapku i ruszy?

    1. Awatar Oki
      Oki

      Instalując Ubuntu należy być przygotowanym na niespodzianki. Jeśli wiesz jak sobie poradzić jeśli jakaś się pojawi to dalej powinno działać. Choć u mnie na kubuntu 9.04 dość często oglądam padnięcia niektórych aplikacji.

      1. Awatar tolep
        tolep

        Dziękuję za tę odpowiedź. Na szczęście w uTorrencie leci też Fedora, openSUSE i Mandrivę Xtreme 🙂 Postawiłem na znane i "poważne" dystrybucje. Dlatego też pominąłem Archlinux, DSL i parę innych. Mój ostatni osobisty i dogłębny kontakt z Linuksem był gdzieś tak w okolicy Mandrake 7.2, za co gorąco przepraszam większość czytających ten komentarz. 😉

        1. Awatar Gunther
          Gunther

          Xtreme jest komercyjną wersją Mandrivy. Instalując ją naruszasz licencję.
          Ściągnij sobie Mandriva One. Obsługa sprzętu w zasadzie ta sama, a jest legalnie.

        2. Awatar 3ED
          3ED

          Jeżeli postawiłeś na znane i poważne dystrybucje to czemu ominąłeś Arch Linuksa? 😉 Ja bym na twoim miejscu opensuse pominął, już lepiej ściągnąć ubuntu.. Mandriva, niektórym pasuje ale żebyś się nie rozczarował tak jak ja.. Fedorka dość fajna, tylko pamiętaj, że ona jest robiona w/dla USA i z selinuksem trzeba umieć się dogadać. Ubuntu możesz pobrać z jego polskiej strony, tam masz zmodyfikowany obraz wraz z konfiguratorem do neostrady, kodekami itd na płycie..

      2. Awatar Aix
        Aix

        @tolep każda dystrybucja poradzi sobie z IP z DHCP i będziesz miał sieć.
        Zainstaluj mu Opensuse 11.1 z KDE 4 i zrób od razu upgrade do Kde 4.2.3. Możliwe, że windowsa już nie zainstaluje albo zostawi na drugiej partycji. Od razu podziej dysk na partycje i zostaw miejsce na ew. windowsa. No i pamiętaj, że po (ew. ;)) instalacji windy będziesz musiał odzyskać MBR bo windows go zepsuje. Powodzenia.

    2. Awatar Ło$
      Ło$

      Wklepujesz w wyszukiwarkę nazwę laptopa + ubuntu 9.04 i patrzysz w wyniki. Jeśli większość będzie kierowała do bugzilli albo forum z rozwiązaniami problemów to prawdopodobnie nie wszystko zadziała 'out of the box'. Możesz też spróbować kliknąć w któryś z odnośników i poczytać co piszą, może akurat wszyscy się chwalą, że wszystko działa…
      HINT: Ten trick działa również dla innych dystrybucji! …ale trzeba być już na tyle pr0 żeby umieć zmienić zapytanie :]

      1. Awatar tolep
        tolep

        Etam. Po tym jak przed wyborem dystrybucji przeczytałem tu i ówdzie, że Ubuntu 9.04 jest jakoby niedorobiony i trzeba czekać na 9.10, postanowiłem jednak zaryzykować. Głównie dlatego, że ściągnął się jako pierwszy, bo pozostałe ssałem w postaci DVD, a nie CD.
        Zainstalował się, widzę duży postęp od czasów Mandrake 7.2, chodził miodzio i w ogóle proces instalacji, update'ów, wykrywania brakujących sterów, dociągania kodeków zrobił na mnie duże pozytywne wrażenie. Prawie się podnieciłem 😉

        Ale wyłożyłem się na UbuDSL i łączu Netii. To znaczy: pociągnąłem deba u siebie, wziąłęm lapka pod pachę i zaniosłem go do domu właściciela, Tam go zainstalowałem, skonfigurowałem, net śmigał do pierwszego restartu, po którym ujrzałem, że nie uruchomił się jakiś daemon. Sru, skonfigurowałem ponownie, net się włączył (choć musiałem ręczne wyłączyć tryb offline w Frefoxie), zrobiłem restart… znowu nieuruchomiony daemon, nie chciało mi się konfigurować po raz trzeci i szukać w góglu rozwiązania. Nie miałem czasu babrać się w problemie z systemem który przetrwa parę dni. Znajomek pomęczy się bez neta dwa tygodnie, do czasu gdy hp nie przyśle płytki Windowsa XP.
        W sumie, mogłem na te dwa tygodnie zainstalować XPkowego pirata, ale eksperymenty są fajne i pouczające. 🙂

  11. Awatar tolep
    tolep

    A, i jeszcze mały offtopic do offtopicu, ponieważ jestem trochę pijany. Komentarze poniżej tego poziomu nie będą zagnieżdzane, czytam wyżej. Czy to dlatego, że OSnews.pl ma dziwnie wąski layout, uwzgledniający potrzeby trylobitów (bo dinozaury mają już 1024×768) pracujących w rozdzielczości 800×600?

    1. Awatar SeeM
      SeeM

      Pod twoim loginem w prawej strony wybierz temat adz-dev. Ale niewygodnie się czyta takie długie linijki tekstu.

      1. Awatar tolep
        tolep

        Aha. Dzięki, zmieniłem. Ale my windowsiarze jesteśmy przyzwyczajeni że strony internetowe (to tylko przykład) to jest coś, co się czyta i ogląda, a nie konfiguruje. Dlatego przy wchodzeniu tutaj z Google Readera nigdy mi nie przyszło do głowy zaglądać na prawy panel OSnews.pl. A nawet gdyby mi przyszło, nie miałbym pewnie cierpliwości kolejno wybierać z rozwijanego menu tych tematów, żeby sprawdzić, czym się różnią. Pewnie "adz-dev" to po linuksowemu znaczy "szerszy niż normalny", ale tego też nie wiedziałem. Jeszcze raz przepraszam. 😉

        1. Awatar marcinsud
          marcinsud

          nie chce nic mówić ale windziana strona microsoftu też się nie skaluje na dużych monitorach, więc o co chodzi?

          Komentarze na osnwes się tylko do 4 stopnia "drzewkują" co nie jest takim złym wyjściem.

    2. Awatar Wizard
      Wizard

      To żeby na telefonie ładnie wyglądało 😀

    3. Awatar Quinn
      Quinn

      @tolep
      Czy dopuszczasz do swojej rycerskiej głowy fakt, że istnieją ludzie, którzy nie mają możliwości użycia rozdzielczości wyższych niż 800×600, bo np. nie stać ich na nowy sprzęt? Więcej tolerancji dla pospólstwa Jaśnie Panie Hrabio! 😛

      1. Awatar vries
        vries

        Mówiąc szczerze, to nie. Monitor obsługujące rozdzielczość 1024×768 można przy odrobinie samozaparcia uzyskać za darmo.

        1. Awatar Quinn
          Quinn

          @vries
          Nie każdy ma "odrobinę samozaparcia", poza tym istnieją instytucje takie jak np. przedszkola, które nie mają pieniędzy na zakup sprzętu informatycznego, same nie mogą prowadzić działalności zarobkowej, a komputery otrzymują w formie darowizny. Zdziwisz się zapewne, ale to bardzo często bywają naprawdę zabytkowe maszyny z monitorami 14-calowymi. Spróbuj sobie na tak wiekowym sprzęcie pooglądać 1024×768 – nawet jak grafika to wyświetli, to ostrość jest taka, że głowa boli po kilku minutach.
          To tylko przykład. Generalnie chodzi o to, żeby przyjąć do wiadomości, że jednak są na świecie ludzie zmuszeni do korzystania z tego, co mają i żeby ich nie "olewać". Spójrzmy od czasu do czasu za siebie, może z tyłu został ktoś, komu można w jakiś sposób pomóc?

        2. Awatar karafior
          karafior

          Jednak w 1024×768 ta strona też powinna jako tako wyglądać, a nie, jak to zrobiło Allegro, pozwalać się przeglądać jedynie w trybie pełnoekranowym i z narażeniem na nabycie zeza. 1024×768 to odpowiednia rozdzielczość dla wielu tabletów i netbooków.

      2. Awatar 3ED
        3ED

        Co do nazwy – adz-dev – to jest themes np. lekko zmieniający kolorystykę i przy okazji poszerzający stronę.. Wiem wy tam pod windowsem możecie zmieniać tylko kolorki.. 😉

        1. Awatar 3ED
          3ED

          Miało być do tolep, nie w tym miejscu kliknąłem na "Odpowiedz"..

  12. Awatar Domker_
    Domker_

    Na moim telefonie w sam raz szerokosc jest. Moim zdaniem pomysł dobry, ale niech to bedzie dostepne jako osobna aplikacja, bo zawalanie pamięci dodatkowymi mb nic dobrego nie wniesie. Ciekawe-nie powinno być odwrotnie?

  13. Awatar artur
    artur

    Gdybym przeczytał news: "Canonical chce aplikacji z Windowsa w Ubuntu",
    to bym się cieszył, a tak to żenada i nic więcej!!!

    1. Awatar Gibas11
      Gibas11

      Uruchomienie Windowsowych apek na Ubuntu jest trywialne zaś by odpalić emulator androida trzeba się dużo bawić więc wg mnie postąpili słusznie.

  14. Awatar wini
    wini

    Tak – Canonical to dużo by chciał, ale niewiele może.
    Jak żaden znaczący producent urządzeń mobilnych, nie chce tego dziadostwa
    to zaczynają postępować według zasady że: „Tonący brzytwy się chwyta”.

    1. Awatar szel
      szel

      Pozwól, że się nie zgodzę. "Żaden producent urządzeń mobilnych" – przy tworzeniu Androida biorą udział takie oto firmy:
      http://www.openhandsetalliance.com/oha_members.ht… (Samsung, Sony Ericsson, HTC, LG, Motorola i parę innych).
      Jak dla mnie raczej paru ich jest. Fakt, nie ma największego, czyli Nokii.
      Poza tym zapowiedziany i już prawie w sklepach jest Samsung ( http://androidcommunity.com/samsung-galaxy-gets-h… ). Do tego spodziewa się do 20 telefonów do końca roku ( http://phandroid.com/2009/05/28/18-to-20-android-… ). Jak dla mnie całkiem nieźle. Sam oceń.

      1. Awatar jellonek
        jellonek

        wini predzej chodzilo o mobilne ubuntu…

        1. Awatar szel
          szel

          Za późno się zorientowałem. Ech, podobno błądzić jest rzeczą ludzką.

      2. Awatar trasz
        trasz

        @szel: Zapowiedzi i udzial w organizacjach maja to do siebie, ze nic nie kosztuja. I jest sens to robic chociazby po to, aby wymoc na Microsofcie nizsze stawki. Zamiast patrzec na obietnice popatrz, co producenci faktycznie _robia_. A robia tyle, ze na razie na rynku sa dwa telefony z Androidem, oba produkcji HTC.

        1. Awatar j23tom
          j23tom

          jest sens to robic, ale op to, zeby wymusic nizsze stawki u producenta z logiem zgnilego (czy tam nadgryzionego 😉 jablka

  15. Awatar szel
    szel

    A, przepraszam, dopiero doszedłem do tego, że mówisz najprawdopodobniej o Ubuntu.

  16. Awatar mario
    mario

    Bardzo dobrze – w końcu jakiś sensowny standard aplikacji dla Linuksa niezlależny od distra.

  17. Awatar trux
    trux

    Android to kawal dobrego softu. Aktualnie testuje go na Freerunnerze.Ale portowanie aplikacji na Ubuntu to pomylka.

  18. Awatar dotevo
    dotevo

    Jak dla mnie to posunięcie oznacza, że Canonical ma zamiar wskoczyć na urządzania mobilne i od razu mieć jakieś aplikacje ( w tym wypadku z Androida), bo nie widze sensu aplikacji androida na normalny desktop- sudoku chcą wrzucić?. Może aplikacje natywne uważają za mało rozwinięte?
    W sumie Android i ubuntu to wspólne jądro 😛 coś ich łączy

    1. Awatar wini
      wini

      Wiesz – Canonical to sobie może wskakiwać na urządzenia mobilne, ale skąd je weźmie?
      Jeden gigant zrobił androida, drugi pracuje nad moblinem, a Canonical siedzi wystraszony ze
      swoim ubuntem i nie rozumie, że już przegrał swoją szansę!

  19. Awatar Hanna Belling
    Hanna Belling

    Very excellent information can be found on blog .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *