Sponsor dystrybucji Ubuntu, Canonical, pracuje nad platformą umożliwiającą uruchamianie aplikacji przeznaczonych dla Google Android w tradycyjnych dystrybucjach Linuksa.
Android to system operacyjny dla smartfonów stworzony przez Google w oparciu o jądro Linuksa i własną implementację maszyny wirtualnej Javy — Dalvik. Programów dla Androida nie można uruchamiać w Linuksie, a aplikacje linuksowe nie „pójdą” na telefonach z Androidem. Canonical chce to zmienić.
Programiści Michael Frey i Debbie Beliveau stworzyli już prototyp platformy symulującej Androida pod Linuksem, z wykorzystaniem standardowego jądra, linuksowej biblioteki libc (Google ma swoją wersję) i środowiska graficznego pracującego na X.org.
Obecnie trwają prace nad trwałym rozwiązaniem zastępującym Binder — zaawansowany system komunikacji międzyprocesowej wykorzystywany w Androidzie. Kolejne kroki to integracja emulatora Androida z systemem, wraz z udostępnieniem natywnych urządzeń czy systemu plików.
Kod źródłowy nowej platformy nie jest jeszcze dostępny, ale ma pojawić się niebawem.
Jaki jest cel całego tego przedsięwzięcia? Czy ktoś będzie chciał uruchamiać aplikacje dla komórek na linuksowym pulpicie? Czy takie aplikacje w ogóle będą użyteczne? Canonical ewidentnie sądzi, że tak, wykładając pieniądze na opisywany projekt.
Dodaj komentarz