Naukowcom z uniwersytetu w Stanford (Stanford University’s Materials Science and Engineering Department) udało się opracować sposób na 10-krotne zwiększenie pojemności standardowej baterii litowo-jonowej, którą stosuje się dziś masowo w laptopach, odtwarzaczach multimedialnych, kamerach video, telefonach komórkowych, itp.
Jak mówi sam autor odkrycia profesor Yi Cui, może ono doprowadzić do rewolucji w świecie elektroniki użytkowej. Co było jednak kluczem do sukcesu? Łatwo się domyślić, że nanotechnologia. Naukowcy użyli silikonowych nanoobwodów do stworzenia nowego typu elektrod, które w bateriach o zwiększonej pojemności zastąpić mają obecnie stosowane anody zbudowane z grafitu.
Profesor Cui złożył już wniosek patentowy i rozważa dodatkowo opcję utworzenia własnej firmy, lub co bardziej prawdopodobne, zawarcia odpowiedniej umowy z którymś z czołowych producentów baterii, który po podpisaniu takiego dokumentu w szybki sposób zyskałby nie tylko fortunę, ale i tytuł niekwestionowanego lidera swojego rynku na długie lata. Póki co trzeba jednak wszystko dopracować i znaleźć sposób na obniżenie kosztów produkcyjnych pojedynczej baterii.
Dodaj komentarz