Dzieci w sieci kontaktów. Czy urządzenie mobilne Twojego dziecka jest dostatecznie chronione?

Dawno, dawno temu, kiedy dzieci szły do szkoły, rodzice kupowali im nowe ubrania i buty na cały rok szkolny. Ale czasy się zmieniły. Obecnie rodzice dużo więcej uwagi i pieniędzy przeznaczają na zakup swoim pociechom nowego sprzętu IT – laptopów, smartfonów i tabletów.

Jednakże mimo wielu nowych możliwości, jakie stawiają przed najmłodszymi zaawansowane technologie XXI wieku, istnieje też mnóstwo związanych z nimi zagrożeń, do których wlicza się cyberprzemoc czy kradzież danych cyfrowych.

Coraz więcej zagrożeń

Cyberprzestępcy szczególnie upodobali sobie ukrywanie złośliwego oprogramowania wewnątrz aplikacji mobilnych, które sprawiają wrażenie bezpiecznych i autoryzowanych – w przekonaniu, że będą one pobierane z sieci i instalowane przez nieświadomych użytkowników.

W pierwszej połowie tego roku Trend Micro zidentyfikowało ponad 7,1 miliona zagrożeń wymierzonych jedynie w platformę Android. Cyperprzestępcy całkiem nieźle radzili sobie również z rozsyłaniem złośliwych linków poprzez wiadomości SMS, komunikatory typu WhatsApp czy za pośrednictwem kanałów społecznościowych.

Takie złośliwe oprogramowanie może zaszkodzić w różnoraki sposób – zainstalować niepożądane i irytujące reklamy w przeglądarce, wykraść prywatne informacje czy dane finansowe, szpiegować użytkowników, a nawet blokować ich urządzenia żadając zapłaty okupu.

„Obecnie dzieci są coraz lepiej zorientowane w nowinkach technologicznych, częściej i chętniej z nich korzystają, co sprawia, że są również coraz bardziej narażone na niebezpieczeństwa czyhające w sieci. Trzeba zwracać szczególną uwagę na treści, które mogą być nieodpowiednie dla najmłodszych użytkowników i które mogą wiązać się z niebezpieczeństwami, na przykład z cyberprzemocą. Zaniepokojeni rodzice powinni nie tylko upewnić się, że prywatne dane ich dzieci są chronione, lecz także winni oni ograniczyć zakres przeglądania stron internetowych do sprawdzonych miejsc” – mówi Michał Jarski, Regional Director CEE w firmie Trend Micro.

To może się okazać trudnym zadaniem – zwłaszcza, że rodzice nie są w stanie kontrolować swojego dziecka przez cały dzień, a najpopularniejsze wśród najmłodszych strony i aplikacje (takie jak Facebook czy Snapchat) znajdują się także wśród tych najbardziej niebezpiecznych.

Edukacja i odpowiednia ochrona

Jeżeli chcemy ochronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami i zagrożeniami związanymi z siecią, powinniśmy przede wszystkim postawić na edukację. Warto przekazać dziecku podstawową wiedzę dotyczącą tego, jakie strony są bezpieczne, co powinno wzbudzić jego niepokój. Nasza pociecha musi wiedzieć, które zachowania innych użytkowników sieci muszą być koniecznie zgłoszone rodzicom.

Warto także zainstalować na urządzeniu odpowiednie rozwiązania zabezpieczające. Dobre oprogramowanie powinno pełnić następujące funkcje:

Ochrona zgubionego urządzenia – dzięki temurodzic  nie musi się martwić o dane narażone na wykorzystanie przez niepożądane osoby. Trend Micro Mobile Security dla systemu Android oraz iOS usuwa informację o lokalizacji, blokuje urządzenie, także w przypadku usunięcia karty SIM. Dodatkowo została stworzona specjalna funkcja „Remote Scream”, która uruchomi specjalny alarm.

Bezpieczne przeglądanie - filtrowanie przeglądanych stron internetowych oraz blokowanie złośliwych portali.

Blokada połączeń i wiadomości tekstowych - jeśli dziecko odbiera niepożądane połączenia i wiadomości tekstowe, rodzice mogą nałożyć specjalny filtr, który będzie wychwytywał kluczowe słowa, blokował wybrane połączenia oraz tworzył czarne i białe listy.

Kanały społecznościowe - zbyt częste publikowanie postów na kanałach społecznościowych może rodzić mnóstwo problemów, dlatego Trend Micro skanuje serwis Facebooka oraz rekomenduje rozszerzenia chroniące prywatność.

Blokada kradzieży danych - specjalny system skanujący prywatność wykrywa i blokuje oprogramowanie szpiegujące, a nowe rozszerzenie Billing Security filtruje złośliwe aplikacje bankowe, finansowe oraz witryny sklepowe stworzone z myślą o wykradaniu pieniędzy.

Blokada złośliwego oprogramowania - narzędzie blokuje złośliwe aplikacje pobrane poprzez Google Play, zanim jeszcze zostaną zainstalowane na urządzeniu. Istnieje również specjalny skaner wykrywający złośliwe aplikacje, a także oczyszczający urządzenie z wirusów oraz podejrzanych aplikacji, które mogą wprowadzić szkodliwe zmiany na urządzeniu.

Powrót do szkoły to zawsze niezwykłe przeżycie dla dziecka i jego rodziców. Nowe osoby wokół naszych pociech pojawiają się jednak nie tylko w świecie realnym, lecz także wirtualnym – coraz częściej nasze dzieci nawiązują kontakty z rówieśnikami poprzez urządzenia mobilne. Zadaniem rodziców jest zatem zapewnienie dziecku najwyższej ochrony również w tym aspekcie jego życia.

Już teraz pobierz Trend Micro Mobile Security dla systemu Android oraz na iOS.

Informacja prasowa

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Jedna odpowiedź do „Dzieci w sieci kontaktów. Czy urządzenie mobilne Twojego dziecka jest dostatecznie chronione?”
  1. Awatar R
    R

    > Już teraz pobierz Trend Micro Mobile Security dla systemu Android oraz na iOS.
    To reklama? W sklepie play są inne aplikacje jak np safekiddo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *