Intel chce zastąpić tradycyjne hasła biometrycznymi

Czas tradycyjnych haseł powoli się kończy. Intel twierdzi, że nadeszła pora, aby zastąpić je o wiele bezpieczniejszymi rozwiązaniami biometrycznymi.

Stosowanie silnych haseł na pewno utrudni cyberprzestępcom dobranie się do naszych danych. Niestety nie są one doskonałe: im więcej kont zakładamy, im więcej kombinacji losowych cyfr i liter musimy zapamiętać, tym większa szansa, że zapomnimy któreś z haseł i nie będziemy mieli dostępu do usługi. Stosujesz jedno hasło w kilku miejscach? Hackerzy wykradną je z któregoś serwera i otrzymają dostęp do twoich kilku kont.

Intel chce odesłać tę przestarzałą metodę zabezpieczeń do lamusa, w jej miejsce wprowadzając hasła biometryczne. Według wizji firmy, to sam użytkownik powinien być kluczem dostępu do swoich usług. Intel chce wyeliminować trudności płynące ze stosowania długich, skompilowanych haseł i uczynić proces logowania się szybszym i bezpieczniejszym.

Kirk Skaugen, Senior Vice President i General Manager w oddziale PC Client Group, podczas konferencji Intel Developer Forum w San Francisco przybliżył wizję, która przyświeca jego zespołowi w pracach nad zrewolucjonizowaniem rynku zabezpieczeń. Głównym celem prac ma być definitywne wyeliminowanie haseł z rynku technologicznego:

Według Intela, to ty jesteś hasłem: twoja twarz, twoja biometria najlepiej sprawdzą się do zabezpieczania twojego komputera, urządzeń czy stron internetowych. Według przeprowadzonych przez nas badań, przeciętny użytkownik komputera korzysta co najmniej z ośmiu haseł i 26 kont w różnych serwisach. W 2015 roku chcielibyśmy rozpocząć proces eliminowania tych haseł.

Hermann Eul, Vice President i General Manager w oddziale Mobile and Communications Group, przedstawił przykładowe zastosowanie biometrii w procesie weryfikacji tożsamości użytkownika. Przy wykorzystaniu technologii rozpoznawania obrazu Delta ID ActiveIRIS oraz kamery do wideorozmów zamontowanej w telefonie z procesorem Intel Atom Z3500 udowodniono, że zabezpieczenia biometryczne mogą zostać wprowadzone nawet w najprostszych urządzeniach.

Nie tylko Intel eksperymentuje z biometrią, wystarczy przytoczyć tu Apple i iPhone’a 6 z czytnikiem linii papilarnych, który posłuży m.in. do autoryzacji transakcji zbliżeniowych. Na razie producenci sprzętu dość ostrożnie podchodzą do zabezpieczeń tego rodzaju, ale Intel wierzy, że w przyszłości wyprą one standardowe hasła.

Przed tą technologią jest jeszcze długa droga, a największym wrogiem biometrii mogą okazać się nie ograniczenia techniczne, a niechęć użytkowników do tak głębokiego ingerowania w naszą prywatność; nie każdy może zgodzić się na przechowywanie swojego wizerunku czy odcisków palców przez firmy zewnętrzne.

Czy Intelowi uda się przekonać konsumentów do stosowania zabezpieczeń biometrycznych? Część z klientów na pewno przyklaśnie takiemu rozwiązaniu, ale klasyczne hasła raczej nigdy nie odejdą w niebyt, wciąż będą egzystowały obok tych nowych, futurystycznych rozwiązań.

Źródło

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *