Branża wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości dopiero raczkuje, ale Intel nie chce przegapić szansy na zarobienie na tym perspektywicznym rynku.
Intel przespał smartfonową rewolucję i pozwolił, by to ARM dyktował warunki na tym rynku. Co prawda Intel próbował – i nadal próbuje – swoich sił w tej branży, jednak może być już za późno, by przekonać producentów do swoich rozwiązań. Firma może jeszcze sporo ugrać na tabletach z Windowsem 8.1, ale wśród słuchawek wciąż rządzi ARM.
Nie oznacza to, że droga Intela do zaistnienia na rynku mobilnym jest długa, ślepa i beznadziejna. Jak podaje Wall Street Journal, Intel może wypłynąć na szerokie wody dzięki umowie, którą zawarł z Google. Wyszukiwarkowy gigant nie skłoni producentów androidofonów do nawiązania szerszej współpracy z Intelem, ale chce, by to ta firma odpowiadała za produkcję podzespołów do kolejnej wersji okularów Google Glass.
Rynek wearable jest wciąż młody i bardzo obiecujący. Mimo iż na razie nie wydaje się, by okulary AR miały podbić serca zwykłych użytkowników, sprawdzą się one w rękach profesjonalistów: w szpitalach, fabrykach etc. Branża biznesowa może paradoksalnie tylko zwiększyć szansę Google na wypuszczenie okularów na szerokie wody: przedsiębiorstwa mają w zanadrzu znacznie więcej pieniędzy niż zwykli obywatele, dla nich zakup Google Glass nie będzie wiązał się z żadnymi wyrzeczeniami, będzie to forma inwestycji w produktywność pracowników.
Chociaż oficjalnie firmy nie chcą wypowiadać się na temat współpracy, nie zdziwimy się, jeśli do niej dojdzie. Na razie na rynku rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej nie ma żadnego monopolisty, warto zatem szybko przekonać do siebie producentów, by ARM nie zagarnął kolejnej gałęzi branży mobilnej.
Dodaj komentarz