Intel zaprezentował miniaturowy układ dla branży wearable

Prędzej czy później Internet Rzeczy rozrośnie się do takiego stopnia, że z siecią łączyć będą się nie tylko telefony, tablety czy zegarki, ale także elementy naszej odzieży. Intel jest już na to gotowy.

Podczas targów CES 2015 w Las Vegas firma Intel zaprezentowała Curie, malutki układ elektroniczny wielkości guzika, przeznaczony dla branży wearable. Składa się on z kilku podstawowych podzespołów, którego sercem jest 32-bitowy mikrokontroler Quark zaprezentowany pod koniec 2013 roku.

Na płytce znajdziemy również niskonapięciowy układ Bluetooth, sześcioosiowy akcelerometr i żyroskop oraz 384kB pamięci flash i 80kB SRAM. Intel podkreślił, że Curie nie przeszło jeszcze procesu autoryzacji w FCC, ale jeśli wszystko pójdzie po myśli firmy, już w drugiej połowie tego roku układ może trafić na rynek.

Dzięki Quarkowi Curie będzie niezwykle efektywny energetycznie, co pozwoli wdrożyć do sprzedaży urządzenie inteligentne stosunkowo niskim kosztem, bez konieczności opracowywania nowych, wydajnych podzespołów. Ale to miniaturowy rozmiar jest największą zaletą tego układu, niewykluczone, że dzięki Curie wkrótce będziemy świadkami prawdziwego boomu na rynku wearable.

BK_Button2_TW

Intel zrobi wszystko, by wspomóc wdrożenie i rozprzestrzenienie się urządzeń z Curie na pokładzie. W tym celu wypuści zestaw Intel IQ Software Kit, zaprojektowany z myślą o wspomożeniu branży modowej, sportowej i lifestyle’owej w produkcji inteligentnych gadżetów do noszenia.

Firma przespała boom na urządzenia mobilne i dała się wygryźć AMD z rynku smartfonów i tabletów. Intel nie chce po raz kolejny popełnić tak bolesnego błędu, dlatego inwestuje w wiele przyszłościowych projektów, które za kilka lat mogą okazać się żyłą złota. Curie jest tylko jednym z nich, już w 2014 roku firma podjęła współpracę z Luxottica przy tworzeniu stylowych okularów inteligentnych czy z Vuzix, konkurentem dla Google Glass. Firma z Mountain View również skorzysta z doświadczenia Intela – druga generacja okularów Google będzie wyposażona w podzespoły tej firmy.

Dziś Internet Rzeczy i urządzenia wearable dopiero raczkują na rynku, lecz za kilkanaście miesięcy to one mogą popchnąć branżę technologiczną do przodu. Intel zwiera szyki, by jak najlepiej odpowiedzieć na nadchodzące zmiany.

Źródło

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *