[IP]: A Ty jak chronisz swój smartfon?

Choć ponad połowa użytkowników smartfonów korzysta z bankowości internetowej, to aż 29% ankietowanych nie zabezpiecza dostępu do swojego urządzenia w żaden sposób – tak wynika z badań zrealizowanych przez firmę ESET. Celem badania było zebranie danych na temat bezpieczeństwa mobilnego.

Wśród badanych użytkowników mediów społecznościowych korzystających ze smartfonów, prawie 10% z nich przyznało, że ich urządzenie zostało zgubione lub skradzione w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na smartfonach przechowujemy zdjęcia, pliki czy wiadomości nawet z kilku lat, więc ich utrata może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami, zwłaszcza że aż 20% nie tworzy kopii zapasowej plików znajdujących się na smartfonie, a tylko 15% użytkowników robi to codziennie.

Dla użytkowników systemu Android, temat bezpieczeństwa ich urządzeń jest bardzo ważny. W ubiegłym roku zaobserwowaliśmy rekordową liczbę zagrożeń dla tej platformy – w tym pierwszy w historii atak polegający na szyfrowaniu plików PDF, zdjęć, muzyki i dokumentów znajdujących się na urządzeniu mobilnym, czyli Simplocker. Przy takich zagrożeniach najważniejsza jest profilaktyka, czyli tworzenie kopii zapasowych plików – mówi Raphael Labaca Castro, ekspert bezpieczeństwa firmy ESET.

1

Jednym z podstawowych narzędzi ochrony smartfona przed fizycznym włamaniem jest blokada urządzenia. Jednak 29% użytkowników w ogóle nie blokuje telefonów przed niepożądanym dostępem, mimo że korzystają na nich z serwisów społecznościowych czy bankowości online. Zazwyczaj użytkownicy Facebooka czy Twittera nie wylogowują się ze swoich kont na smartfonach, więc utrata niezablokowanego urządzenia może skutkować przejęciem kontroli nad profilem przez niepowołaną osobę. Ci, którzy jednak blokują swoje urządzenie najczęściej robią to za pomocą kodu PIN, 12,5% wykorzystuje do tego celu odcisk palca, a 3% system wykrywania twarzy.

Jak najskuteczniej chronić dostęp do sieci firmowych, osobistych skrzynek mailowych czy kont internetowych? Stosować dwuskładnikowe uwierzytelnianie, np. za pomocą wiadomości SMS. Prawie 65% ankietowanych wykorzystuje dwuskładnikowe uwierzytelnianie zabezpieczając w ten sposób dostęp do usług internetowych, np. Facebooka czy Gmaila. Ten rodzaj zabezpieczenia może być szczególnie istotny w przypadku takich usług jak bankowość online, z której korzysta 53% ankietowanych użytkowników smartfonów.

2w

Ankieta została przeprowadzona pomiędzy 29 stycznia a 17 lutego 2015 roku przez firmę ESET, na grupie pięciuset internautów korzystających z serwisów społecznościowych, posiadających smartfony.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *