[IP]: Czym są systemy ERP?

Dziś trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie firmy bez szeroko rozumianego wsparcia informatycznego. Dobrym rozwiązaniem zarówno dla firm mikro i małych, jak dużych przedsiębiorstw są systemy klasy ERP, pomagające w zarządzaniu firmą oraz udostępniające praktyczne narzędzia biurowe i bardzo przydatne usługi towarzyszące. Czym wiec są systemy ERP i jakie korzyści płyną z ich stosowania?

Skrótowa nazwa ERP pochodzi od angielskiego określenia Enterprise Resource Planning, oznaczającego Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa. System ERP jest aplikacją informatyczną, pozwalającą stworzyć zintegrowane interaktywne środowisko, którego celem jest wspieranie zarządzania zasobami firmy na różnych płaszczyznach i ułatwienie komunikacji wewnątrz firmy. Aplikacja pomaga analizować procesy biznesowe, takie jak między innymi zarządzaniem zasobami pracowniczymi, zarzadzanie zamówieniami, produkcja dóbr, kontrolą zapasów magazynowych, świadczenie usług, monitorowaniem jakości wytwarzanych dóbr lub świadczonych usług, a także prowadzenie rachunkowości finansowej, rozliczanie środków pieniężnych, materiałów, wyrobów, urządzeń, a także pracowników.

Zastosowanie systemów ERP

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, systemy ERP przeznaczone są zarówno dla firm mikro, jak i dużych przedsiębiorstw i korporacji. Ponadto sprawdzają się we wszystkich branżach i firmach o przeróżnych charakterach. Można je więc wykorzystywać w przedsiębiorstwach produkcyjnych o różnych profilach, jak na przykład produkcja na magazyn czy na zamówienie, a także w nieprodukcyjnych – dystrybucyjnych czy usługowych.

Systemy klasy ERP mają więc zastosowanie w takich dziedzinach, jak:

  • produkcja zleceniowa, która wytwarza dobra na zamówienie (np. branża motoryzacyjna, maszyn i urządzeń, gotowych wyrobów metalowych),
  • produkcja lub działalność inżynieryjna, która obsługuje wytwarzanie i konstruowanie dóbr na zamówienie oraz w wyniku działań innowacyjnych (np. branża maszyn, urządzeń budowlanych),
  • produkcja procesowa, która obsługuje procesy związane z reakcjami chemicznymi (np. branża spożywcza, kosmetyczna, chemiczna),
  • działalność dystrybucyjna, która obsługuje procesy, takich, jak: zakup, sprzedaż, magazynowanie oraz logistyka wewnętrzna i zewnętrzna (np. sprzedaż hurtowa oraz detaliczna),
  • działalność usługowa (np. usługi serwisowe, księgowe, doradcze, remontowe, obsługa klienta)

Zalety wdrożenia systemu ERP w firmie

Wdrożenie systemu ERP w przedsiębiorstwie przynosi wymierne korzyści w wielu obszarach.

  • Organizacja

Dzięki aplikacji osoby ze stanowisk kierowniczych wszystkich szczebli mają szybszy dostęp do informacji, co w sferze nieprodukcyjnej może obniżyć koszty o kilka procent.

  • Zaopatrzenie

System pozwala przeprowadzać szereg analiz oraz efektywną kalkulację opłacalności różnego rodzaju zakupów dla działu zaopatrzenia, dokonać oceny racjonalności poziomu zapasów oraz sprawnie nimi zarządzać. W ten sposób można obniżyć koszty nawet o 10%.

  • Gospodarka materiałowa

Korzystanie z systemu pozwala na dokonywanie zakupów i magazynowanie ich zgodne z realnym zapotrzebowaniem. Umożliwia monitorowanie wykorzystania materiałów, poprawia jakość planowania i skraca jego czas. Przyspiesza także proces rozliczania produkcji. Dzięki takiemu efektywnemu harmonogramowaniu można zredukować ilość zapasów magazynowych o nawet 25 % i zwiększyć wydajność o około 15 %.

  • Księgowość i finanse

Dzięki systemowi ERP można monitorować na bieżąco stan finansów firmy, wraz z szeroko rozumianym wsparciem obsługi zarówno wszelkich należności (potwierdzenia salda, monity, upomnienia, noty odsetkowe), jak i zobowiązań (automatyzacja procesu i analiza płatności).

  • Obszar pozyskiwania i obsługi klienta

Korzystanie z systemów ERP ma powoduje polepszenie terminowości realizacji zamówień. System umożliwia śledzenie poszczególnych etapów procesu zlecenia i jego realizacji oraz pozwala natychmiast zareagować w przypadku ewentualnych zakłóceń. W ten sposób sprzedaż może wzrosnąć nawet o 5 do 10%.

Systemy ERP mogą zawierać różne moduły, takie jak między innymi moduł zarządzania transportem, zarządzanie projektami czy controlling. I co ważne, poszczególne moduły nie są zależne od innych, a więc mogą pracować oddzielnie. Dzięki temu system można indywidualnie dobrać do specyfiki swojej firmy, decydując się tylko na wybrane moduły. Czy warto zdecydować się na system ERP? Przedstawione wyżej argumenty jednoznacznie, mówią, że tak. Aplikacja znacznie usprawnia działanie firmy i przynosi wymierne korzyści w postaci oszczędności oraz wzrostu zarobków.

Więcej o systemach ERP dowiesz się dzięki http://gecos.pl/

Materiał sponsorowany

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *