Jeszcze kilkanaście lat temu druk przestrzenny (3D) wydawał się technologicznie nieosiągalny. Jednak pomysły rodem z kart powieści science-fiction stały się rzeczywistością zdumiewająco szybko.
Na początku metodę druku 3D wykorzystywano jedynie do szybkiego tworzenia form oraz prototypów. Dziś z drukarek często korzystają nie tylko laboratoria i działy konstrukcyjne innowacyjnych przedsiębiorstw. Drukarka drukująca przedmioty w 3D jest dostępna nawet dla indywidualnego użytkownika – z powodzeniem można jej używać w warunkach domowych.
Obecnie projektowane drukarki 3D są o wiele dokładniejsze od pierwszych urządzeń tego typu, dzięki czemu można za ich pomocą wykonywać w pełni gotowe obiekty o bardzo skomplikowanych kształtach. W ten sposób tworzy się już niektóre ubrania, zabawki dla dzieci, a także słodycze! W medycynie stosuje się przestrzenne drukarki do wytwarzania protez idealnie dobranych do anatomii konkretnego pacjenta. Niedawno zaprezentowano drukarkę 3D pracującą w rozdzielczości 50 mikronów. To naprawdę niesamowita dokładność – tyle właśnie mierzy połowa włosa ludzkiego. Urządzenie służy do drukowania niezwykle precyzyjnych elementów z metalu.
Technologia druku 3D opiera się na wytwarzaniu fizycznych obiektów na podstawie danych czerpanych z komputerowo stworzonego modelu. Różnego typu drukarki przestrzenne służą przede wszystkim do wykonywania przedmiotów z tworzyw sztucznych (między innymi z PLA, PVA, ABS, nylonu, oraz Laywoodu czyli specjalnego kompozyty z drewna i plastiku). Kompaktowe biurkowe drukarki (Deyde)i idealnie nadają się dla małych biur konstrukcyjnych lub użytkowników indywidualnych.
W profesjonalnych drukarkach przeznaczonych dla laboratoriów, jednostek naukowych, działów konstrukcyjnych czy prototypowni komora wydruku jest zdecydowanie większa. Dzięki nim powstają formy dla właściwych elementów i prototypów, a także same prototypy oraz wszelkiego typu produkty koncepcyjne - również w pełni kolorowe. Drukarki produkcyjne i profesjonalne mogą pracować z wykorzystaniem innych niż tworzywa sztuczne materiałów, takich jak guma, żywice, papier, beton, metal lub... czekolada. Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości zostaną zaprojektowane modele drukarek drukujących przedmioty z grafenu. Technologia 3D jeszcze nie raz nas zaskoczy.
Materiał sponsorowany/Deyde
Dodaj komentarz