Niezwykła ekspansja chmur obliczeniowych, z których korzystają na szeroką skalę osoby prywatne a także coraz częściej instytucje i firmy, rodzi wiele pytań odnośnie ochrony danych. Czy tak naprawdę chmura jest bezpieczna?
Popularność rozwiązań chmurowych można upatrywać w ich elastyczności. Każda osoba, pracująca w chmurze, może swobodnie to robić w każdym miejscu, o każdej porze z dowolnego urządzenia mobilnego. Zaletą narzędzia typu cloud computing jest również sposób wykonywania kopii zapasowych. Skalowanie backup’u przychodzi łatwo, umieszczając kopię w odizolowanym miejscu. Chroni to dokumenty przed niespodziewanymi zdarzeniami, jak pożary, kradzieże i inne. Chmura to przede wszystkim oszczędność. Nie musimy martwić się o administrowanie i serwis serwerów. Ale czy korzystanie z tego typu rozwiązań jest bezpieczne?
Usługodawcy, którzy proponują prowadzenie własnego biznesu w chmurze muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia, aby wszelkie dane klienta nie wpadły w niepowołane ręce lub nie uległy zniszczeniu. Wielu z nich posługuje się różnymi certyfikatami ochronnymi oraz systemami, jak: certyfikat bezpieczeństwa systemu zarządzania informacjami, certyfikat standardu bezpieczeństwa danych DSS, szyfrowanie danych za pomocą np. SSH (Secure Shell), szyfrowanie połączeń SSL. Te wszystkie zabezpieczenia mają sprawić, że nie tylko przechowywanie danych będzie bezpieczne, ale również przekaz i dostęp do poufnych informacji.
Może się jednak zdarzyć, że źle zabezpieczymy hasła dostępu do usługi. W każdej chwili cyberprzestępca może zalogować się do naszego panelu użytkownika. Nie w wypadku, gdy serwis z którego korzystamy daje możliwość dwuskładnikowego uwierzytelniania. Dzięki temu standardowi możemy dodatkowo zabezpieczyć swoje konto. Dwuskładnikowe uwierzytelnianie to powszechny mechanizm ochrony stosowany przy logowaniu przez banki, teraz również dostępny za pomocą specjalnej aplikacji przy logowaniu do chmury.
Przykład dwuskładnikowego uwierzytelniania w programach do fakturowania online
Na rynku istnieje wiele programów do fakturowania online, ale tylko Firmino.pl jest obecnie jedynym w Polsce narzędziem do wystawiania dokumentów w chmurze, które zapewnia bezpieczeństwo w standardzie dwuskładnikowego uwierzytelniania. Firmino wykorzystuje przy logowaniu technologię Rublon, która stosuje zaawansowaną kryptografię w postaci dwuskładnikowego uwierzytelniania. System zabezpieczony jest dodatkową warstwą a dostęp do konta uzyskuje osoba, która wprowadzając poprawne dane logowania zeskanuje fotokod przy pomocy smartfona z aplikacją mobilną Rublon, zawierającą cyfrową tożsamość właściciela konta. To daje gwarancję, że logowanie następuje z zaufanego urządzenia.
Dzięki temu dostęp do Firmino.pl jest mocno ograniczony dla osób postronnych. Przy każdej próbie logowania do panelu użytkownika platformy z nieznanego urządzenia, trzeba potwierdzić swoją tożsamość skanując z ekranu smartfonem z uruchomioną aplikacją Rublon wygenerowany kod QR. W dalszej kolejności aplikacja spyta czy logowanie następuje z zaufanego urządzenia (np. osobisty laptop, osobisty tablet), w przypadku potwierdzenia urządzenie zostanie zapisany na liście Urządzeń Zaufanych. W momencie kolejnego logowania do Firmino z zaufanego już urządzenia, weryfikacja nastąpi w niewidoczny sposób, bez użycia smartfona.
Czy korzystanie z programu Firmino.pl z integracją Rublon jest rzeczywiście bezpieczniejsze? Warto dodatkowo zabezpieczyć swoje konto za pomocą aplikacji z dwuskładnikowym uwierzytelnianiem. Dzięki temu masz dwukrotnie większą pewność bezpiecznego logowania, a prowadzenie własnej firmy ze świadomością bezpieczeństwa sprzyja spokojnej pracy i rozwojowi interesów.
Materiał sponsorowany
Dodaj komentarz