Piąty Światowy Dzień Backupu to znakomita okazja by pomyśleć o kopii bezpieczeństwa swoich danych. StorageCraft Polska przypomina, że zgromadzone informacje to nasze aktywa – nierzadko znacznie cenniejsze niż kosztowne urządzenia, na których je przechowujemy.
20 lat gromadzenia danych. Jedno zwarcie. Poczucie niesprawiedliwości, z jakim zostaje użytkownik bez kopii zapasowej to jego najmniejszy problem. Zamieńmy prywatny komputer na firmowy laptop, a awarię na kradzież i problemy dopiero się zaczynają. Wiele osób wciąż nie traktuje swoich danych z należytą ostrożnością. Obawiamy się raczej utraty smartfona czy laptopa zapominając, że – choć kosztowne i wyrafinowane technologicznie – są tylko narzędziami do przetwarzania naszych informacji. Ile osób rozpoczyna dzień przeglądając newsy? Sporo. A ile zabezpiecza efekty wczorajszej pracy?
Awarie i kradzieże – czyli fizyczna niedostępność urządzenia z naszymi danymi – to tylko jedna strona medalu. Drugą stanowi rosnąca liczba ataków mogących doprowadzić do zniszczenia danych lub ich kradzieży z zainfekowanych maszyn. Według ośrodka badawczego AV-TEST tylko w pierwszym kwartale 2015 zidentyfikowano ponad 34 miliony nowych zagrożeń. Z kolei globalne badania Ponemon Institute sponsorowane przez firmę Intel dowodzą, że firmy padające ofiarami cyberataków straciły w 2014 średnio 7,6 mln dolarów. Ile stracili użytkownicy indywidualni? Dokładne szacunki nie istnieją, jednak można zakładać, że w przeliczeniu na liczbę poszkodowanych straty są znaczne.
O tym, że wciąż zbyt rzadko chronimy zgromadzone informacje przypomina obchodzony dziś Światowy Dzień Backupu. Przeddzień Prima Aprilis jest doskonałą okazją, by zupełnie poważnie zadbać o bezpieczeństwo danych, bez których nie wyobrażamy sobie funkcjonowania – zarówno prywatnie jak i biznesowo. Ustanowione w 2011 święto kopii bezpieczeństwa to także swoisty dzwonek alarmowy dla administratorów IT, którzy nie korzystali jeszcze z rozwiązania do backupu i nie mają planu działania na wypadek usterek. Warto wdrożyć obydwa, bo szybkie przywrócenie danych to szybki powrót do pracy, a więc mniejsze koszty przestojów (tzw. downtime), w trakcie których firma nie może normalnie pracować.
Informacja prasowaMówiąc o zasobach firmy myślimy często: budynki, samochody czy prawa patentowe - mówi Sylwia Mucha, General Manager StorageCraft Polska. Tymczasem jej realną wartością są gromadzone informacje, bo to ich przetwarzanie umożliwia generowanie zysku. Jeżeli więc nie chcemy, by nasze kluczowe dane pewnego dnia - np. wskutek awarii - koniecznie zadbajmy o odpowiedni backup.
Dodaj komentarz