RedHat opublikował wyniki badania na temat planów przedsiębiorstw w zakresie użycia kontenerów aplikacyjnych.
Badanie zostało przeprowadzone przez TechValidate na zlecenie Red Hat wśród ponad 383 specjalistów i decydentów w działach IT reprezentujących szeroką gamę organizacji. Wyniki pokazują, że wykorzystanie kontenerów prawdopodobnie gwałtownie wzrośnie w ciągu nadchodzących kilku lat. Mimo to, obawy związane z bezpieczeństwem, certyfikacją i niedostatecznymi umiejętnościami nie zostały dotąd rozwiane. Właśnie z myślą o ich złagodzeniu powstał program certyfikacji kontenerów Red Hat.
Wyniki sondażu świadczą o ambitnych planach przedsiębiorstw w zakresie wdrożeń kontenerów – 67 proc. respondentów planuje produkcyjne wdrożenia w ciągu następnych dwóch lat. Respondenci twierdzą, że zamierzają wykorzystać aplikacje kontenerowe w inicjatywach chmurowych (50 proc.) oraz do wykonywania oprogramowania internetowego i e-commerce (56 proc.).
Na liście zalet kontenerów znajdują się przede wszystkim usprawnienia procesu tworzenia aplikacji. Po 60 proc. wskazań odnotowały szybsze wprowadzanie aplikacji oraz mniejszy nakład pracy związanej z ich wdrożeniem.44 proc. respondentów uważa kontenery za sposób na konsolidację istniejących serwerów. Preferowaną metodą wdrożenia są maszyny wirtualne – 83 proc. respondentów planuje wdrażać aplikacje kontenerowe w środowiskach wirtualnych, co pokazuje, że organizacje dostrzegają korzyści z używania kontenerów i wirtualizacji razem, a nie osobno.
Pomimo ambitnych planów wykorzystania kontenerów w przedsiębiorstwach, w badaniu zidentyfikowano także kilka nierozwiązanych problemów, takich jak:
- bezpieczeństwo oraz certyfikacja/kontrola pochodzenia obrazów (60 proc. respondentów);
- integracja z istniejącymi narzędziami i procesami deweloperskimi (58 proc.);
- zarządzanie (55 proc.);
- istniejąca wiedza i umiejętności (54 proc.).
Ponadto rozwiązania open source pozostają dominującą platformą w świecie kontenerów – ponad 95 proc. respondentów planuje wdrożenia w systemie operacyjnym Linux. Według uczestników badania, wewnętrzni orędownicy kontenerów to przede wszystkim szeregowi pracownicy (39 proc.) oraz kierownictwo średniego szczebla (36 proc.). Natomiast kierownictwo wyższego szczebla oraz dyrektorzy ds. informacji (CIO) odgrywają ograniczoną rolę we wprowadzaniu aplikacji kontenerowych.
Choć widać wyraźnie, że przedsiębiorstwa są coraz bardziej zainteresowane kontenerami, problemy wskazane przez uczestników badania podkreślają słuszność strategii kontenerowej Red Hat. Przewiduje ona bezpośrednie uwzględnianie obaw o bezpieczeństwo i certyfikację, zapewnianie niezawodnych funkcji do zarządzania kontenerami bez względu na platformę wdrożeniową, a także opracowywanie narzędzi i najlepszych praktyk pomagających przedsiębiorstwom rozwinąć umiejętności potrzebne do optymalnego wykorzystania potencjału kontenerów - Tim Yeaton, wiceprezes, dział infrastruktury, Red Hat.
Stanowią one ważną zmianę paradygmatu tworzenia i wdrażania aplikacji korporacyjnych, czy chodzi o modernizowanie istniejących aplikacji w celu stworzenia nowego oprogramowania internetowego lub chmurowego, czy też o wsparcie dla metodologii DevOps. Aby przedsiębiorstwa zaczęły stosować kontenery na dużą skalę, trzeba złagodzić ich obawy dotyczące bezpieczeństwa, zarządzania oraz umiejętności. Jesteśmy gotowi pomóc organizacjom wkroczyć w ten nowy świat IT, jako doświadczeni i godni zaufania partnerzy - dodaje.
Metodologia badania
TechValidate, niezależna firma badawcza, przeprowadziła sondaż na zlecenie firmy Red Hat w dniach 28 kwietnia-5 maja 2015 r., aby zidentyfikować trendy związane z zastosowaniem kontenerów w przedsiębiorstwach. Wzięło w nim udział ponad 383 specjalistów oraz decydentów w działach IT reprezentujących organizacje z różnych branż i różnej wielkości, od małych firm do przedsiębiorstw z listy Fortune 500.
Informacja prasowa
Dodaj komentarz