Do środy, 24 czerwca, można głosować na trzech spośród 12 finalistów „Danych po warszawsku”, konkursu na aplikacje webowe i mobilne wykorzystujące otwarte dane publiczne. Zwycięzców poznamy w piątek, 26 czerwca.
Spośród 12 finałowych propozycji, po zalogowaniu na stronie projektu, możemy wybrać do 3 projektów. Twórcy pomysłu, który uzyska najwięcej głosów zdobędą nagrodę publiczności – 4 tys. PLN. Jurorzy wybiorą zdobywców 1, 2 i 3 miejsca, z których każdy otrzyma po 5 tys. USD. Zwycięzców poznamy w piątek, 26 czerwca.
Głosy oddawać możemy na następujące aplikacje:
Aplikacja pomaga wyszukać wydarzenia kulturalne w wybranej części Warszawy. Wspiera promocję kultury niezależnej, młodych twórców.
Aplikacja pozwala na tagowanie wybranych miejsc w Warszawie za pomocą zdjęć, filmów i plików dźwiękowych.
Zwiedzaj Warszawę w rozszerzonej rzeczywistości
Rozwiązanie pozwalające na zwiedzanie Warszawy jedną z tras tematycznych, wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość.
Rozwiązanie pozwala na informowanie służb ratunkowych o sytuacji zagrożenia przy pomocy jednego przycisku.
Aplikacja dla osób korzystających z transportu zbiorowego. Pozwala na zgłaszanie awarii i usterek zakłócających punktualne kursowanie pojazdów.
Aplikacja dla rolkarzy i chcących spróbować swoich sił w tym sporcie. Wskaże, którędy przejechać biorąc pod uwagę umiejętności użytkownika.
Aplikacja podpowie, gdzie szukać pomocy w razie sytuacji zagrożenia z opcjami zabezpieczenia urządzenia i powiadamiania bliskich w przypadku niebezpiecznej sytuacji.
Aplikacja dla podróżujących tramwajami. Poinformuje o rzeczywistym położeniu pojazdów.
Rozwiązanie dla poszukujących mieszkania do kupna lub na wynajem. Wskaże oferty dotyczące lokali w miejscu, gdzie znajduje się użytkownik.
GeoHermes – mobilny przewodnik
Aplikacja dla zwiedzających i mieszkańców Warszawy. Prezentuje miejsca spoza kanonu tras zwiedzania i pozwala na ich samodzielne dodawanie.
Aplikacja umożliwia rodzicom znalezienie przyjaznych dla nich miejsc i poznanie ludzi w podobnej sytuacji życiowej, otwartych na spotkania i wymianę doświadczeń.
Aplikacja wspierająca poszukiwanie lokalu do kupna lub na wynajem. Wskazuje oferty spełniające kryteria użytkownika dotyczące lokalu i okolicy, w jakiej się znajduje.
Głosowanie to finał projektu „Dane po warszawsku”, w ramach którego powstała platforma udostępniająca miejskie dane publiczne. Konkurs na aplikacje webowe i mobilne wykorzystujące otwarte dane publiczne jest sposobem na ich upowszechnienie oraz stworzenie rozwiązań (aplikacji i serwisów internetowych) przydatnych dla warszawianek i warszawiaków oraz osób odwiedzających miasto.
"Dane po warszawsku" to ważny krok w stronę otwartości danych w stolicy. Na specjalnie stworzonej stronie (api.um.warszawa.pl) publikowane są m.in. informacje przestrzenne (ortofotomapa, bankomaty, opieka zdrowotna, noclegi), transport miejski (kursowanie komunikacji publicznej, rower miejski, przystanki, strefa płatnego parkowania), sport i rekreacja (informacja turystyczna, obiekty sportowe), historia i religia (cmentarze, mapy historyczne), edukacja (wykaz placówek). Łącznie jest to ponad 200 zbiorów danych w 13 kategoriach, pochodzących z całego Urzędu m.st. Warszawy oraz jednostek miejskich. Dane te mogą być wykorzystywane m.in. dla polepszenia życia mieszkańców stolicy dzięki takim aplikacjom, jak te powstające w ramach konkursu.
Projekt jest realizowany przez Fundację TechSoup, Pracownię Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Centrum Cyfrowe Fundacji Projekt: Polska, Politechnikę Warszawską, Orange Labs (Orange Polska S.A.), we współpracy z miastem stołecznym Warszawą. Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Innowacje Społeczne.
Informacja prasowa
Dodaj komentarz