Zakończył się konkurs „Dane po warszawsku”, na aplikacje wykorzystujące otwarte dane publiczne udostępniane przez m.st. Warszawę. Pierwsze miejsce zajął pomysł Warszawski.ninja, nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy otrzymała aplikacja GeoHermes, a nagrodę publiczności zdobyła Rolkowa Mapa Warszawy.
Nagrodę główną zdobył projekt Warszawski.ninja, dzięki któremu użytkownicy będą mogli na bieżąco informować o opóźnieniach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Drugą nagrodę zdobyła aplikacja Kurtyna w górę, pomagająca w rozpropagowaniu alternatywnych wydarzeń kulturalnych, organizowanych przez niezależnych twórców. Miejsce trzecie zajęła aplikacja Bezpieczna Warszawa, która podpowie, gdzie szukać pomocy w razie sytuacji zagrożenia z opcjami zabezpieczenia urządzenia i powiadamiania bliskich w przypadku niebezpiecznej sytuacji.
Mieliśmy wiele, bardzo ciekawych pomysłów zgłoszonych do konkursu „Dane po warszawsku”. Przedsięwzięcie to potwierdziło, że udostępnienie danych publicznych to dobry krok w kierunku tworzenia otwartego miasta. – mówiMarcin Wojdat, Sekretarz m.st. Warszawy.
Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy otrzymał projekt GeoHermes – aplikacja dla zwiedzających i mieszkańców Warszawy, prezentująca miejsca spoza kanonu tras zwiedzania i pozwala na ich samodzielne dodawanie. Nagrodę magazynu „IT Wiz” wręczono projektowi Otwarty Rodzic, dostarczającemu wiedzy na temat dostępnej infrastruktury opiekuńczej oraz umożliwiającemu wzajemne poznawanie się rodziców. Nagrodę publiczności zdobyła Rolkowa Mapa Warszawy – aplikacja dla rolkarzy, która wskaże stołeczne ulice z uwzględnieniem 3 stopni trudności tras.
Zwycięzcy 1, 2 i 3 miejsca otrzymali po 5 tys. USD oraz wsparcie inkubacyjne. Twórcy pomysłu, który uzyskał nagrodę publiczności otrzymali 4 tys. PLN. Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy to pakiety doradczy i promocyjny,wspierające pomysłodawców w rozwoju projektu przy współpracy ze stołecznym Centrum Przedsiębiorczości Smolna oraz pomogą w dotarciu z informacją do mieszkańców Warszawy. Na nagrodę Redaktora Naczelnego ITwiz składają się działania promocyjne, reklamowe i networkingowe.
"Dane po warszawsku" to konkurs na najlepsze aplikacje wykorzystujące warszawskie dane publiczne. Stworzona została platforma, która udostępnia dane publiczne gromadzone w różnych formatach, w tym dane szybkozmienne, co wyróżnia ją na tle innych podobnych rozwiązań. Są to m.in. informacje przestrzenne (ortofotomapa, lokalizacje bankomatów, opieki zdrowotnej, noclegi), z zakresu transportu miejskiego (kursowanie komunikacji publicznej, rower miejski, przystanki, strefa płatnego parkowania), dotyczące sportu i rekreacji (informacja turystyczna, obiekty sportowe), historii i religii (cmentarze, mapy historyczne), czy edukacji (wykaz placówek). Łącznie jest to ponad 200 zbiorów danych zebranych w 13 kategoriach, pochodzących z całego Urzędu m.st. Warszawy oraz jednostek miejskich. Dane te mogą polepszyć życie mieszkańców stolicy, m.in. dzięki takim aplikacjom, jak te powstające w ramach konkursu.
Projekt "Dane po warszawsku" to połączone ze sobą działania realizowane przez Fundację TechSoup, Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Centrum Cyfrowe, Politechnikę Warszawską i Centrum Badawczo-Rozwojowe Orange Polska S.A. we współpracy z m.st. Warszawą oraz pod patronatem honorowym Prezydent m.st. Warszawy. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Innowacje Społeczne i projektu „MUNDO – Miejskie Usługi na Danych Oparte”.
Informacja prasowa
Dodaj komentarz