W dzisiejszych czasach wiele osób nastawionych jest na osiąganie szybkich efektów podczas nauki języka. Uczniowie bardzo często chcą móc w krótkim czasie nauczyć się porozumiewania w danym języku obcym. Coraz większy nacisk kładzie się na umiejętność prowadzenia konwersacji.
„Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka” – powtarzają jak mantrę lektorzy języków obcych, namawiając uczniów do czytania książek, oglądania filmów w oryginale (bez tłumaczenia) oraz rozmawiania w nauczanym języku. Szkoły językowe często oferują dodatkowe zajęcia konwersacyjne, co jest świetnym uzupełnieniem nauki gramatyki i ortografii. Na rynku szczególną popularnością cieszą się zajęcia z native speakerami. Taka forma nauczania jest doceniana przez uczniów ponieważ przez cały czas zmuszeni są oni do interakcji w danym języku. Forma „wrzucenia na głęboką wodę” sprawdza się, ponieważ uczeń musi przez cały czas myśleć intensywnie w jaki sposób przekazać swoje myśli.
Na początku sformułowania i wyrażenia są bardzo proste. Z czasem uczeń potrafi komunikować się w coraz bardziej złożony sposób i tworzyć skomplikowane wywody. Dowodem na skuteczność tej formy nauczania są doświadczenia osób, które wyjechały za granicę w poszukiwaniu pracy lub na studia. Zazwyczaj osoby z tej grupy znajdując się blisko języka są w stanie bardzo szybko przyswoić podstawy wymagane do porozumiewania się w danym języku. Systematyzowanie przyswajanej wiedzy odbywa się naturalnie poprzez ciągły kontakt z językiem w pracy, sklepie etc. Dzięki temu, nawet osoby które wcześniej nie przejawiały predyspozycji do nauki języków obcych są w stanie stosunkowo szybko nawiązać prostą konwersację i zapamiętać słownictwo.
Większość szkół organizuje stacjonarne grupy konwersacyjne, które odbywają się równolegle do standardowych zajęć. W ostatnim czasie na rynku pojawiła się nowa metoda nauki języków polegająca na odbywaniu indywidualnych konwersacji z lektorem w trybie online. Tego typu ofertę znaleźć można np. w serwisie Lingspot.tv, w którym można znaleźć tysiące terminów zajęć konwersacyjnych. Odbywając konwersacje bezpośrednio w przez Internet uczeń oszczędza czas, który straciłby na dojeździe do lektora. Co więcej jest w stanie swobodnie zarządzać swoim harmonogramem dopasowując go do jego aktualnej sytuacji. Jest to wyjście naprzeciw osobom zapracowanym, które nie są w stanie często dotrzeć na czas opuszczając tym samym opłacone wcześniej zajęcia i kursy. Tego typu forma nauki jest krokiem w przyszłość.
Edukacja jest kolejną branżą, która z czasem powoli przenosić się będzie w środowisko internetowe. Już od pewnego czasu sporym sukcesem cieszą się internetowe kurs językowe, na których można nauczyć się słownictwa, zasad gramatycznych itp. Aby jednak ugruntować swoją wiedzę np. z języka niemieckiego, trzeba będzie ostatecznie przełamać się i zacząć prowadzić po niemiecku rozmowę. Wieczne ćwiczenie reguł gramatycznych nie zastąpi bowiem konwersacji z niemieckiego prowadzonych z lektorem na żywo, szczególnie jeżeli jest on jeszcze rodzimym native speakerem ze Szwajcarii, Austrii lub Niemiec.