Jesteś śledzony gdziekolwiek się znajdujesz – użyj jednego przycisku, by to przerwać

Po smartfonach i tabletach F-Secure Freedome wprowadza nowy sposób ochrony prywatności na komputery stacjonarne.

Nie tylko agencje wywiadowcze i cyberprzestępcy śledzą aktywność w sieci użytkowników. Okazuje się, że trakcie sesji online dzieje się bardzo dużo rzeczy, o których internauci nie wiedzą.

Badanie Laboratorium F-Secure wykazało, że spośród 100 najpopularniejszych adresów URL na świecie, z zaledwie 15 proc. użytkownicy łączą się bezpośrednio. Pozostałe 85 proc. to strony firm trzecich, z którymi odwiedzane witryny łączą się poza bez wiedzy użytkownika. Co więcej, ponad połowa tych stron związana jest z namierzaniem użytkowników w sieci i budowaniem profili zachowań online. Strony śledzące są wykorzystywane na całym świecie, aby coraz skuteczniej namierzać internautów do celów reklamowych.

Ale jest narzędzie do ochrony przed takim namierzaniem – teraz również na desktopach. F-Secure Freedome, dostępny wcześniej na tabletach i smartfonach, jest już gotowy, aby strzec prywatności na komputerach i laptopach. Od momentu uruchomienia usługi w ubiegłym roku, Freedome zablokował już ponad 900 milionów prób namierzania na urządzeniach mobilnych. Od dziś Freedome sprawia, że użytkownicy komputerów z Windowsem są niewidzialni dla hakerów, agencji reklamowych i agencji rządowych.

Freedome dla Windows ma wbudowaną funkcjonalność Private Search, która pozwala użytkownikom desktopów na anonimowe korzystanie z wyszukiwarek online, bez obaw o to, że są namierzani. Poprzez narzędzia zawarte w Private Search zapytania do wyszukiwarki wysyłane są anonimowo. Co więcej, Freedome maskuje IP użytkownika, aby był jeszcze bardziej anonimowy.

F-Secure łączy siłę wyszukiwarek z ochroną prywatności, oferowaną przez Freedome, dzięki czemu osobiste informacje o użytkowniku są ukryte – mówi Samu Konttinen, wiceprezes F-Secure odpowiedzialny za produkty konsumenckie. Najpewniej nie chcielibyście, aby Wasze rodziny znały całą Waszą historię wyników z wyszukiwarki online. Jaki jest więc powód, aby dzielić się tymi danymi z kimś zupełnie obcym?

Większość chce odzyskać swoją prywatność

Od czasu rewelacji Edwarda Snowdena konsumenci stali się bardziej świadomi tego, że za pomocą swoich smartfonów czy tabletów, mogą dzielić się swoimi poufnymi danymi z niepowołanymi osobami czy instytucjami. Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Pew Research Center Internet Project, aż 91 proc. dorosłych ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że konsumenci stracili kontrolę nad tym, jak ich dane są gromadzone i wykorzystywane przez firmy.

Dane osobiste przechwycone przez niepowołane instytucje, mogą być wykorzystane do tworzenia profili użytkowników albo przechowywane do czasu, aż powstanie nowy sposób ich zmonetyzowania – mówi Konttinen. F-Secure Freedome daje użytkownikom szansę odzyskania kontroli nad swoimi danymi, w jakikolwiek sposób łączą się z siecią. Prywatność bardzo szybko staje się produktem luksusowym, ale my chcemy sprawić, by każdy mógł sobie na nią pozwolić.

Dobra aplikacja do walki ze złymi

Poprzez szyfrowanie danych, umożliwienie ustawienia bezpiecznego połączenia w publicznych hotspotach i blokowanie prób namierzenia Freedome chroni dane użytkowników przed wycieknięciem. A teraz Freedome ma jeszcze więcej narzędzi do ochrony tych danych.

Nowa funkcjonalność App Security dla Androida dodaje skanowanie w chmurze aplikacji. Blokuje ona instalację szkodliwego oprogramowania, które może wykradać poufne dane, uszkodzić pliki przechowywyane na urządzeniu lub używać urządzenia do nielegalnych celów.

Po zainstalowaniu szkodliwe aplikacje mogą w ukryciu pobierać i instalować niechciane pliki, które mogą śledzić położenie za pomocą GPS, monitorować lub nagrywać dźwięk lub obraz a nawet wykradać dane do kont bankowych ­– dodaje Konttinen. Nowa funkcja App Security chroni użytkowników poprzez porównanie wszystkich pobranych aplikacji do tych, zgromadzonej w stale aktualizowanej bazie aplikacji z całego świata.

Freedome dostępny jest bezpłatnie w ramach 14-dniowej wersji próbnej na urządzenia z Androidem, iOSem oraz Windows dla komputerów PC.  Więcej informacji na temat oprogramowania oraz płatnej licencji można znaleźć pod tym linkiem. Freedome trafił również do Apple App Store oraz Google Play.

Informacja prasowa

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *