Kod Skype "otwarty", bo Microsoft nie upilnował swojego interesu

Jeden z ciekawszych newsów ostatnich dni: Po 8 latach efektywnego rozwoju, wydaniu rok temu przez Microsoft 8,5 miliarda dolarów na zakup firmy i roku posiadania jej, hakerom w końcu udało się wykraść niezaciemnioną jeszcze (ang. deobfuscated) paczkę popularnego komunikatora Skype.

Mimo, że nie jest to stricte kod źródłowy programiści na łamach serwisu Reddit deklarują, że uzyskanie niezaciemnionych binariów jest warte tyle samo co otwarcie kodu.

Zaciemnianie kodu (także obfuskacja, z ang. obfuscation) to technika przekształcania programów, która zachowuje ich semantykę, ale znacząco utrudnia zrozumienie. Istnieją również narzędzia (obfuskatory) modyfikujące kod źródłowy, pośredni bądź binarny w celu utrudnienia inżynierii wstecznej programu.

źródło: Wikipedia.

Kolejnym krokiem w postępowaniu z uzyskanymi binariami jest ich inżynieria wsteczna, która w takiej ich fazie będzie znacznie prostsza.

Warto wspomnieć, że deweloperzy nie muszą w tym wypadku startować od zera. Działające owoce inżynierii wstecznej protokołu Skype zostały już kilkukrotnie udostępnione (w tym momencie dostępne są w sieci BitTorrent, ze względu na usunięcie ich z serwisu github przez operatorów).

Myślicie, że jest szansa na to, że już wkrótce otrzymamy wsparcie dla protokołu Skype w naszych ulubionych otwartych komunikatorach?

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

41 odpowiedzi na „Kod Skype "otwarty", bo Microsoft nie upilnował swojego interesu”
  1. Awatar michalxc
    michalxc

    Nie było to 8,5 miliarda?

    1. Awatar sirmacik
      sirmacik

      Tak, miliarda. Poprawione, dzięki za zwrócenie uwagi. (:

  2. Awatar Wizard
    Wizard

    Myślę, że nie uzyskamy wsparcia, bo nawet jeśli producenci tych wszystkich libtelepathy, libpurple i innych dogadają się w końcu ze sobą, to finalną bibliotekę Microsoftowi prawnicy zeżrą na deser. Chociaż Bóg jeden wie, zawsze kod można położyć na serwerze w jakimś normalnym kraju (w Europie). Tak czy wspak, życzyłbym sobie tego z całego serca, bo Skajp ssie pałę.

    1. Awatar Artur
      Artur

      Microsoft otworzył biblioteki Skype zaraz po przejęciu firmy. Nazywa się to SkypeKIT i jest dostępne dla każdego systemu operacyjnego. Dlatego niezależne komunikatory takie jak polski WTW mają oficjalną obsługę Skype (SkypeKit for desktop). Tak samo rozmowy poprzez Skype wprowdził Facebook (Facebook.com/videocalling) i inne komunikatory.

      Czasy gdy Skype był zamknięty skończyły się gdy MS przejął ten projekt i go otworzył.

      1. Awatar Micha3
        Micha3

        co do Polskich komunikatorów: AQQ też obsługuje Skype'a

      2. Awatar MikolajS
        MikolajS

        A gdzie można znaleźć kod źródłowy skypekit?

        1. Awatar tank
          tank

          a widziałeś kiedy kod źródłowy płatnej usługi?

          1. Awatar MikolajS
            MikolajS

            To było pytanie retoryczne 🙂

          2. Awatar abcd
            abcd

            Ale gdzie jest problem? Autoryzacja usługi następuje (powinna) po stronie serwera i gdyby złamany klient chciał uzyskać dostęp do nienależnej usługi, powinien po prostu dostać odmowę ze strony serwera. Na otwartym SIP jakoś udaje się uruchamiać masę płatnych usług.

        2. Awatar pclam
          pclam

          A po co ci jego kod źródłowy?

          1. Awatar mikolajs
            mikolajs

            Z ciekawości, skoro ktoś pisze, że jest otwarty 🙂

          2. Awatar Artur
            Artur

            Otwarte API oznacza że niezależni programiści mogą korzystać z danych funkcji. Ich implementacja nie musi być jawna. Kod źródłowy nie ma żadnego znaczenia.

            Przykładowo żeby użyć Google Maps lub umieścić na swojej stronie wyszukiwarkę Google Search możesz wykorzystać otwarte API. Oczywiście sama implementacja wyszukiwarki nie jest jawna. Nie możesz sobie pobrać kodu wyszukiwarki Google Search pomimo tego że możesz korzystać z jej API. Innym dobrym przykładem jest API Facebooka które chyba jest najbardziej rozbudowanym otwartym API jakie powstało – sam kod serwisu Facebook jest jednak zamknięty podobnie jak Google Search

  3. Awatar Artur
    Artur

    Chyba ktoś zaspał przez ostatni rok. Microsoft rok temu otworzył API Skype. Są gotowe bilblioteki pod Windows, MacOS oraz Linuxa. Z bibliotek tych korzysta kilkanaście komunikatorów w tym polski WTW 🙂

    Skype nie miał API przez wiele lat ale to już od roku historia 🙂

    1. Awatar ano
      ano

      "The Skype API provides a mechanism for 3rd party scripts, applications and devices to control Skype UI functions and implement additional or improved features to complement the Skype."

    2. Awatar sirmacik
      sirmacik

      API to API, tu raczej walka toczy się o uruchomienie własnych serwerów, które będą mogły porozumiewać się z resztą sieci Skype po jego własnym protokole.

      1. Awatar Artur
        Artur

        Nie rozumiem co to miałoby zmieniać. Skype to komunikator P2P więc serwery służą tylko i wyłącznie do nawiązania połączenia. Sama rozmowa jest P2P pomiędzy dowolnymi urządzeniami, systemami operacyjnymi itp.

        Skype przez wiele lat było zamknięte. Strategia taka była zrozumiała ponieważ poprzedni właściciel planował dodanie reklam. Tak więc musiał mieć pewność że każdy będzie używał tylko oryginalnej aplikacji. Wszystko zmieniło się po tym gdy projekt przejął Microsoft. Projekt został otwarty dla każdego. Microsoftowi nie zależy na tym by używano jednej aplikacji, ma odwrotny cel – chce by komunikator był wszędzie. Na każdej platformie, w każdym systemie, w każdym komunikatorze

        Dziś nie stanowi żadnego problemy dodanie protokołu do dowolnego komunikatora. Jest cała seria bibliotek SkypeKIT na różne urządzenia, różne systemy operacyjne itp. Korzysta z nich WTW, Facebook ktoś wyżej napisał że także AQQ. Myślę że każdy twórca komunikatora który chciał dodać protokół Skype to zrobił to kilka miesięcy temu.

        1. Awatar MikolajS
          MikolajS

          Skoro nie rozumisz to spróbuję Ci nieco wyjaśnić. Gra toczy się o stworzenia rozwiązań niezależnych od Skype np,. centralek telefonicznych skype (są ale mają pewne ograniczenia), możliwości łączenia się użytkowników innych sieci z użytkownikami skype za pomocą wyłącznie serwera, możliwości postawiena serwera do połączenia z telefonami itp.

          1. Awatar donek
            donek

            taki phreak XXI wieku czyli jak wydymać skype/microsoft i gadać za darmo na telefony 😀 za prawde szczytne cele tego open source

          2. Awatar aaa
            aaa

            nicka dobrze dobrałeś. udajesz idiotę jak twój imiennik.

          3. Awatar MikolajS
            MikolajS

            Myślisz, że jak odtworzą wykradziony kod to wypuszczą go na open source ? -)
            Wolne oprogramownie ma swoje lepsze rozwiązanie czyli VoIP, a od zamkniętego skype trzyma się z daleka.

          4. Awatar Taki
            Taki

            to po co cala ta dyskusja o API? Gdyby MS niewydał to byłaby gadka, ze inne platformy gorzej traktuje, jak wydał API to dlaczego nie OpenSource – co za idiota by opublikował swoje know how jako open source? podstawy zarządzania sie kłaniają, ale prozno go szukac kiedy bezkrytycznie kieruje się tylko fanbojskimi sloganami.

          5. Awatar mikolajs
            mikolajs

            Może jak czytasz jakiś post to warto byłoby zobaczyć do czego w nim nawiązuje, czyli przeczytać posty wcześniejsze. Chodzi o ustalenie faktu, czy projekt Skype jest otwarty dla wszystkich. Otóż jest dostępny dla każdego, ale nie jest otwarty.
            Osobiście mało mnie obchodzi czy Skype jest otwarty czy zamknięty, jak będę potrzebował to są otwarte rozwiązanie. Każdy niech wydaje swoje oprogramowanie na jakiej chce licencji to jego osobista sprawa. Na dobrą sprawę fakt, że ktoś zachwala Skype też można nazwać fanbojstwem.

          6. Awatar Artur
            Artur

            Skype jako aplikacja nie jest open source, ma za to otwarte API. Kod źródłowy dla programisty piszącego własny komunikator nie ma żadnego znaczenia. Najważniejsze że każdy kto pisze własny komunikator może dodać obsługę Skype pod każdym systemem operacyjnym.

          7. Awatar mMikolajS
            mMikolajS

            "Kod źródłowy dla programisty piszącego własny komunikator nie ma żadnego znaczenia."
            Pisałeś coś podobnego? Zawsze lepiej mieć dostępny kod źródlowy, nie tylko w przypadku komunikatora.
            Cały SkypeKit to na pewno duży krok naprzód w stosunku do dotychczasowego API, ale zawsze znajdą się cwaniacy co będą chcieli zaglądnąć do kodu źródłowego.

          8. Awatar pclam
            pclam

            To po co ci w takim razie ten kod? Skoro są lepsze rozwiązania, po co ci centralki Skype?

          9. Awatar mikolajs
            mikolajs

            To nie ja hakuję ten kod, mi do niczego nie jest potrzebny. A centralką Skype zajmowałem się kilka lat temu w jednej firmie, ale dawno już tam nie pracuję. Z zamkniętym API jest taki problem, że można zrobić tylko to co na co pozwolą twórcy tego API.

    3. Awatar Rafal
      Rafal

      Czyli wciąż trzeba korzystać z oficjalnej binarki, która może zawierać np. rządowe trojany. Otwarcie jedynie API to nic wartościowego. Cały kod źródłowy powinien być jawny albo przynajmniej protokół, żeby można było napisać niezależnego klienta np. na GPL-u.

    4. Awatar MikolajS
      MikolajS

      API skype jest dostępne już od wielu lat. Tyle, że do tej pory opirało się tylko na komunikacji z pełnym klientem desktopowy. Teraz można dołączyć wersję skype bez gui i samemu zaprojektować gui. Nikt jednak nie udostępnia kodu źródłowego, to znaczy że biblioteki nie są owarte. Samo korzystanie ze SkypeKit wymaga rejestracji, potwierdzenia zasad licencji i wpłaty $5. Firma ma pełną kontrolę nad produktem. Jest nawet zapis w licenji, że licencjobiorca musi sprawdzać na stronie czy treść licenji nie uległa zmianie. To jest przysłowiowy prezent na gumce, jak im się nie spodoba Twoja aplikacja to Ci odmówią pozwolenia. (aplikacja musi używać klucza pobranego od nich)

      1. Awatar Artur
        Artur

        Tak działa każde API. Jeżeli chcesz na swojej stronie umieścić mapę Google to musisz zgodzić się na licencję. Zawsze istnieje ryzyko że producent kiedyś wprowadzi opłaty jak to miało miejsce w przypadku wielu produktów Google (mapy, translator etc). W zamian masz gotową funkcjonalność z której możesz korzystać i dzięki temu zdobyć użytkowników.

        Ile osób byłoby w stanie uruchomić własny serwis z mapami, własnego translatora lub samemu napisać komunikator wideo. Praktycznie nikt. Dzięki gotowemu API do tysięcy bibliotek i usług różnych firm świat idzie do przodu. Ktoś bierze zestaw gotowych usług integruje je dodając własne pomysły i tworzy nowy produkt z którego użytkownicy mogą łatwo skorzystać (przykładem jest WTW lub AQQ które dzięki otwarciu API poprzez MS Skype mają rozmowy wideo)

        1. Awatar MikolajS
          MikolajS

          To akurat wiem. Sęk w tym, że mylisz pojęcia (otwartość biblioteki) zarzucając autorowi wpisu niezrozumienie, a tymczsem sam wypowiadsz się jak autorytet na temat o którym masz bardzo mgliste pojęcie.

  4. Awatar Franka
    Franka

    Witam, podepnę się z pytaniem pod tym artykułem.
    Używam Firefoksa i od dłuższego czasu newsy na osnews.pl mogę oglądać tylko w wersji mobilnej, a wyłączenie jej (u dołu strony) powoduje odświeżenie strony z ponownym załadowaniem wersji mobilnej.
    Czy jest jakieś obejście? Ew. coś w ustawieniach Fx?
    Pozdrawiam 🙂

    1. Awatar Franka
      Franka

      Hm, dodanie komentarza wyłączyło wersję mobilną. Na jakiejś stronie taki przypadek ostatnio widziałam.

  5. Awatar trollo
    trollo

    Hmm… Nikt nie zauważył, że ten news, choć niewątpliwie ciekawy, jest sprzed ponad 3 miesięcy?

    1. Awatar kazik
      kazik

      OSnews od czasu nowego redaktora naczelnego "trochę" podupada. A szkoda…

      1. Awatar sirmacik
        sirmacik

        Jeśli chcesz wziąć udział w rozwoju OSnewsa i np. podzielić się swoją wizją lepszego serwisu zapraszam do dyskusji i dołączenia do zespołu. Mój mail: sirmacik@osnews.pl. Nie mam tu monopolu na pisanie, może to robić każdy i dorzucić tym samym swoją cegiełkę.

        1. Awatar kazik
          kazik

          Nie mam lepszej wizji i obawiam się że jeśli nikt inny mieć nie będzie pomysłu na to jak przyciągnąć nowe osoby tak, żeby tętniło to życiem jak dawniej, to osnews czeka cicha śmierć taka jaka spotkała linuxnews.

          1. Awatar sirmacik
            sirmacik

            Mój poprzedni komentarz przyniósł pozytywny skutek – Tomasz Konojacki został naszym nowym redaktorem.
            @kazik, jeśli nie chcesz pisać zawsze możesz pomóc w promocji czy pozyskiwaniu nowych redaktorów. (:

  6. Awatar @trochej
    @trochej

    A czy tak biblioteka z otwartym API daje si używać nie na Windows, Linux albo OS X? I czemu muszę rejestrowa jakąś organizację, kiedy chcę używać SDK? Czemu muszę zapłacić 5 USD za przystąpienie do programu (czyli de facto dostęp do SDK i bibliotek)? To nie jest otwarte rozwiązanie. A co do otwartości, nie wierzę, żeby jakikolwiek sensowny komunikaktor skorzystał na tym wycieku – zbyt łatwo dać się wtedy zamknąć prawnikom MS.

    1. Awatar MikolajS
      MikolajS

      " nie wierzę, żeby jakikolwiek sensowny komunikaktor skorzystał na tym wycieku – zbyt łatwo dać się wtedy zamknąć prawnikom MS."
      Zamknięty komunikator może skorzystać, bo nikt nie zobaczy wykorzystanego kodu.

  7. Awatar Druedain
    Druedain

    Czy tylko ja zwróciłem uwagę na fakt, że teraz dużo prościej będzie ocenić czy wszystkie plotki o szpiegowaniu użytkowników przez Skype'a były prawdziwe?

  8. Awatar _ads
    _ads

    no, wydali 8.5mld żeby oddać teraz ciekawskim całą technologię rozwijaną od 10 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *