Jeden z ciekawszych newsów ostatnich dni: Po 8 latach efektywnego rozwoju, wydaniu rok temu przez Microsoft 8,5 miliarda dolarów na zakup firmy i roku posiadania jej, hakerom w końcu udało się wykraść niezaciemnioną jeszcze (ang. deobfuscated) paczkę popularnego komunikatora Skype.
Mimo, że nie jest to stricte kod źródłowy programiści na łamach serwisu Reddit deklarują, że uzyskanie niezaciemnionych binariów jest warte tyle samo co otwarcie kodu.
Zaciemnianie kodu (także obfuskacja, z ang. obfuscation) to technika przekształcania programów, która zachowuje ich semantykę, ale znacząco utrudnia zrozumienie. Istnieją również narzędzia (obfuskatory) modyfikujące kod źródłowy, pośredni bądź binarny w celu utrudnienia inżynierii wstecznej programu.
źródło: Wikipedia.
Kolejnym krokiem w postępowaniu z uzyskanymi binariami jest ich inżynieria wsteczna, która w takiej ich fazie będzie znacznie prostsza.
Warto wspomnieć, że deweloperzy nie muszą w tym wypadku startować od zera. Działające owoce inżynierii wstecznej protokołu Skype zostały już kilkukrotnie udostępnione (w tym momencie dostępne są w sieci BitTorrent, ze względu na usunięcie ich z serwisu github przez operatorów).
Myślicie, że jest szansa na to, że już wkrótce otrzymamy wsparcie dla protokołu Skype w naszych ulubionych otwartych komunikatorach?
Dodaj komentarz