W wywiadzie dla Telegraph.co.uk, Anton Zeilinger, uważany za jednego z ojców komputerów kwantowych przewiduje, że takie maszyny staną się codziennością już w najbliższej przyszłości.
To teza odwrotna do tego co sam Zeilinger twierdził jeszcze kilka lat temu. Mówił wtedy, że nie widzi niestety praktycznych zastosowań swojego wynalazku. Co się zmieniło?
Zespołowi Zeilinger udało się wykorzystać fenomen stanów kwantowych do komunikacji między dwiema cząsteczkami na bardzo dużej odległości — aż 90-ciu mil, konkretnie między dwiema Wyspami Kanaryjskimi. Zeilinger uważa, że zastosowana technika będzie mogła być wykorzystana do komunikacji między komputerami kwantowymi przyszłości.
Podobnego zdania jest inny gigant kwantowego świata, David Deutsch z Oxfordu. Przewiduje on, że prosty komputer kwantowy powstać może “w ciągu kilku lat”.
Jak działa kwantowy komputer? Ogólne pojęcie daje o tym artykuł sprzed pięciu lat Komputery kwantowe – następcy pecetów? w którym czytamy:
Zwykle dajemy mu coś na wejście, przepuszczamy prąd elektryczny i otrzymujemy stan na wyjściu. W mechanice kwantowej zasada działania jest taka sama, ale możliwości inne. Tym razem już na wejściu możemy wprowadzić stan, który jest jakby sumą wszystkich możliwych stanów. Na przykład, w normalnym komputerze, żeby obliczyć wartość jakiejś funkcji dla n kolejnych liczb naturalnych musimy wykonać n procesów obliczeniowych. W komputerze kwantowym wystarczy zrobić to tylko raz, gdyż na wejściu możemy mieć stan, który niejako koduje wszystkie możliwe wejścia od jednego do n.
Jaki to ma wpływ na szybkość obliczeń? Ogromy. Wystarczy napisać, że według obliczeń naukowców, 64-kubitowy komputer kwantowy działać będzie 18 miliardów razy szybciej niż komputer tradycyjny. Komputery kwantowe dają nadzieję na rozwiązanie problemów, z którymi obecne nie radzą sobie głównie ze względu na niedobór mocy obliczeniowej. Są też koszmarem bankierów i finansistów. Tajemnicą poliszynela jest bowiem fakt, że z pomocą komputera kwantowego w krótkim czasie złamać będzie można każde hasło wykorzystane w obecnych systemach informatycznych…
Należy pamiętać, że nie pierwszy raz ktoś uważa, że komputery kwantowe są “już tuż tuż”. Jak zwykle do takich zapowiedzi należy podejść ostrożnie. Warto jednak zastanowić się jakie mogą być konsekwencje wprowadzenia na rynek nowego typu komputerów.
Dodaj komentarz