Lokaty mobilne – nowość na rynku

Piggy bank and laptop full of polish money isolated on white

Do tego, że oszczędzać warto, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak jak zrobić to najkorzystniej? Jedną z najbezpieczniejszych możliwości na pomnożenie kapitału jest założenie lokaty. Ofert na rynku nie brakuje.

Najnowszą propozycją wielu banków jest ulokowanie oszczędności na lokacie mobilnej. Jest to łatwy sposób na ulokowanie pieniędzy bez wychodzenia z domu, jednak istnieją też liczne ograniczenia. Czy warto decydować się na taką lokatę?

Dla kogo?

Czy wiesz, że w Polsce tylko 18% lokat jest zakładanych w niestandardowych kanałach dostępu, takich jak internet lub telefon? Niesłusznie, ponieważ takie lokaty są często lepiej oprocentowane i zakładane na korzystniejszych warunkach.

Przede wszystkim, by skorzystać z możliwości założenia lokaty mobilnej musisz założyć lub posiadać konto osobiste w danym banku. Na takiej lokacie ulokować możemy tylko ograniczoną ilość pieniędzy, więc chcąc ulokować pokaźną kwotę powinniśmy znaleźć inne rozwiązanie. W większości banków górny limit ustawiony jest na poziomie 10 000 – 20 000 zł. Jedynie PKO Bank Polski oraz PlusBank oferują lokaty bez górnego ograniczenia wpłaty.

Lokatę mobilną od innych jej rodzajów odróżnia również to, że można ją założyć jedynie za pośrednictwem aplikacji mobilnej danego banku zainstalowanej na smartfonie. Nie założymy jej przez internet ani udając się do placówki banku. Są to jednak jedyne wymagania.

Korzyści z lokaty mobilnej

Główną zaletą lokat mobilnych jest znacznie wyższe oprocentowanie nawet od najlepszych lokat internetowych. Wśród ofert dominują stawki sięgające nawet 4%.

Należy jednak zwrócić uwagę na okres trwania lokaty, ponieważ w rzeczywistości nie wszystkie są warte zainteresowania. Np. posiadając konto w Getin Banku poprzez aplikację mobilną możemy skorzystać z lokaty oprocentowanej na 4%, ale tylko przez 2 miesiące. Więcej oferują banki Millenium oraz BZ WBK. Pierwszy również gwarantuje oprocentowanie 4% w skali roku, jednak na okres 6 miesięcy. Ale to BZ WBK posiada najlepszą propozycję dla swoich „mobilnych” klientów. Pieniądze w tym banku na 4% można ulokować na rok. Natomiast lokata mobilna w Meritum Banku działa na nieco innych warunkach. Bank nie podaje oprocentowania „z góry”, a informuje o nim klientów za pomocą SMS-a. Są to zdecydowanie korzystniejsze oferty od tych, które oferuje się nam w oddziałach banków.

Czy jest jakiś haczyk?

Dlaczego bankom opłaca się proponowanie nam tak wysokiego oprocentowania na lokacie mobilnej? Jest to dla nich dobry sposób na promowanie bankowości mobilnej. By założyć w ten sposób lokatę musimy zainstalować aplikację banku, istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że korzystanie z niej wejdzie nam w nawyk i zapoznamy się również z innymi ofertami i opcjami. Telefony mamy przy sobie niemal przez cały czas, dlatego banki mają możliwość informowania nas na bieżąco o swoich nowościach, na czym również im zależy.

Dzięki aplikacjom moblinym oraz bankowości internetowej zostają odciążone placówki stacjonarne banków. Banki zdają sobie również sprawę z tego, że z lokaty mobilnej skorzysta znacznie mniej klientów, niż z tej zakładanej bezpośrednio w banku, dlatego mogą sobie pozwolić na znacznie wyższe oprocentowanie. Warto zdawać sobie z tego sprawę i zaprzyjaźnić się z technologią, bo może przynieść nam to wiele korzyści.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *