Chmura obliczeniowa na dobre wrosła w infrastrukturę IT firm na świecie. Oparte na niej rozwiązania są potężnym motorem rozwoju niezależnych producentów oprogramowania, jak i całego rynku informatycznego. W Europe środkowo-wschodniej Microsoft oferuje specjalną pomoc dla firm przenoszących i tworzących aplikacje Open Source w chmurze Azure. Dzięki kontaktom na LinkedIn specjaliści Open Source i technologii chmurowych otrzymują dostęp do informacji i pomocy ekspertów.
Chmura obliczeniowa, która jeszcze dekadę temu była ciekawym, ale dosyć abstrakcyjnym pojęciem technologicznym, stała się jednym z najbardziej znaczących trendów informatycznego świata. Klienci polubili ją, bo umożliwia obniżenie kosztów IT, pozwala zmniejszyć poziom złożoności infrastruktury, a przede wszystkim daje elastyczność pracy, tak potrzebną do prowadzenia biznesu.
Według badań IDC przeprowadzonych w lutym 2015 roku na zlecenie Microsoftu, już ponad połowa klientów zaadoptowała w swoich organizacjach jakąś formę chmury. Co więcej, tempo wzrostu wydatków na chmurę publiczną rośnie pięciokrotnie szybciej niż budżety IT ogółem. Skala wzrostu wydatków na aplikacje w chmurze jest jeszcze wyższa – te rosną siedem razy szybciej, niż środki przeznaczane na tradycyjne aplikacje.
Od strony dostawców technologii, Microsoft Azure nabrał rozpędu i stał się jedną z głównych platform chmurowych. Jego mocną stroną jest łatwość migracji do chmury, jest też naturalną drogą rozwoju dla bardzo szerokiej społeczności klientów, którzy używają rozwiązań Microsoftu lokalnie. Platforma jest z założenia otwarta na rozwiązania zarówno z matecznika firmy, jak i te oparte na Open Source.
Nową falę wzrostu na rynku dostrzegli też niezależni producenci oprogramowania. IDC szacuje, że zaczynając od roku 2014, ponad 90% całkowicie nowych aplikacji powstanie z myślą o wykorzystaniu ich w chmurze. Nowy trend jest tak silny, że na stałe zmieni nasze podejście do projektowania aplikacji. Co więcej, przyspiesza zmianę paradygmatu sprzedaży oprogramowania – wygląda na to, że świat zmierza w kierunku rozliczeń subskrypcyjnych. Trend ten, od lat znany graczom w postaci opłat abonamentowych czy mikropłatności (vide World of Worcraft czy gry mobilne) z rozpędem wkracza w świat biznesu.
Przenosząc się na bliższy nam grunt Europy środkowo-wschodniej, producenci oprogramowania, którzy inwestują w przeniesienie swoich rozwiązań do chmury Azure, mogą liczyć na pomoc ze strony Microsoft. Najprostszy z przydatnych opcji jest bezpłatny dostęp do Azure. Ci, którzy poważnie myślą o ofercie aplikacji w chmurze, mają do dyspozycji sporo dodatkowych bezpłatnych godzin Azure i pakiet narzędzi do wytwarzania aplikacji. Są one dostępne w ramach programu partnerskiego (dla firm) lub BizSpark (dla startupów). Specjaliści mający konkretne pomysły na wykorzystanie chmury Azure dla rozwiązań Open Source mogą liczyć na wsparcie eksperta technicznego i coraz szerszej społeczności praktyków. Promocję gotowych rozwiązań dosyć łatwo można wesprzeć włączając je w kanał informacyjny dla specjalistów Open Source. Jest nim OpennessAtCEE – inicjatywa partnerskiej komunikacji pomiędzy Microsoftem a społecznościami i specjalistami otwartego oprogramowania.
Ci, którzy lubią być na bieżąco z wiadomościami nt. wykorzystania chmury Azure dla rodzimych rozwiązań Open Source, chcą wiedzieć, jak Azure wspiera rozwiązania z zakresu otwartego oprogramowania, mogą uzyskać te informacje przez dołączenie do kontaktów na LinkedIn przedstawicieli inicjatywy Openness.
MsOssPartner na LinkedIn koncentruje się w całości na partnerach, specjalistach i pasjonatach Open Source i rozwiązań w chmurze. Ułatwia dostęp do pomocy i promuje ciekawe rozwiązania. Jeśli poważnie myślisz o skorzystaniu z trendu chmurowego, to MsOssPartner na LinkedIn może być wartościowym źródłem informacji i pomocy w konkretnych przypadkach.
Dodaj komentarz