Jak podaje serwis Prawidłowe Przetargi Publiczne IT (www.pppit.org.pl) Ministerstwo Obrony Narodowej zaleca (w trybie nakazowym) wszystkim podlegającym resortowi jednostkom zakup systemu operacyjnego Windows. Szczegółowe instrukcje znajdujemy w „Wykazie obowiązujących standardów sprzętu informatyki i oprogramowania do stosowania w Resorcie Obrony Narodowej”, dostepnym na stronach Departamentu Informatyki i Telekomunikacji MON.
Dokument ten zawiera zasady zamawiania sprzętu komputerowego, obowiązujące wszystkie jednostki podległe MON. Jak czytamy w “Wykazie”, wszystkie komputery, kupowane przez jednostki podlegające resortowi – stacje robocze, notebooki oraz urządzenia klasy TEMPEST (posiadające specjalistyczne certyfikaty zabezpieczeń przed zdalnym przechwytywaniem danych za pomocą sprzętu, odczytującego promieniowanie elektromagnetyczne, generowane np. przez monitory) – muszą posiadać oprogramowanie Microsoft Windows, którego konkretne wersje podane są w odnośnych rubrykach tabel “Wykazu”.
Zakup komputerów z innym oprogramowaniem niż “obowiązujące” jest teoretycznie możliwy, ale wymaga każdorazowo ubiegania się o zgodę Dyrektora Departamentu Informatyki i Telekomunikacji MON – jest więc jasne, że taka ewentualność jest przez MON dopuszczalna raczej na zasadzie wyjątku. Regułą ma być zakup sprzętu z systemem MS Windows.
Takie dyrektywy skazują jednostki podległe MON na ogłaszanie przetargów niezgodnych z prawem – pamiętamy bowiem, że ustawa Prawo zamówień publicznych (pzp) pozwala na opisanie przedmiotu zamówienia za pomocą nazw towarowych tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy niemożliwy jest opis za pomocą cech technicznych lub funkcjonalnych. Jednak nawet wtedy należy opatrzyć opis za pomocą słów “lub równoważny” i podać kryteria równoważności. Tymczasem opisywanie (techniczne lub funkcjonalne) zamawianego oprogramowania czy też podawanie kryteriów równoważności mija się z celem w sytuacji, gdy z góry wiadomo, jaki system operacyjny ma zakupić dana instytucja.
Jest jeszcze kwestia znacznie poważniejszej rangi, niż zgodność z takim czy innym paragrafem ustawy. Jak to możliwe, że w resorcie o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa kraju, obowiązującym standardem jest zamknięte oprogramowanie, produkowane przez zagraniczną korporację, a wdrażanie otwartych rozwiązań, pod pełną kontrolą stosujących je instytucji, jest ograniczane?
Znalezione w serwisie PPP IT. Jest on prowadzony w ramach projektu Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania pt. “Prawidłowe i transparentne przetargi publiczne na narzędzia informatyczne”. Projekt jest realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Dodaj komentarz