Następna faza ekspansji Linuksa

W serwisie LinuxInsider pojawił się wywiad z Jimem Zemlinem, dyrektorem Linux Foundation, która powstała 21 stycznia 2007 roku, z połączenia „Laboratoriów rozwoju otwartego oprogramowania” (OSDL) z Free Standard Group (FSG).

Wraz ze zbliżającym się nowym rokiem, Zemlin podsumowuje swój pierwszy rok jako szef Linux Foundation, opowiada o ważnych zmianach, które zauważył w ciągu zeszłego roku w świecie Linuksa i tym, co według niego, czeka nas w 2008 roku.

„W 2008 powstanie ekosystem Linuksa łączący związek kilku dystrybucji w jedną platformę. Wiele dystrybucji zacznie ze sobą rywalizować na rynku. Specyficzny urok Linuksa objawi się tym, że różne dystrybucje odnajdą się w różnych środowiskach, jak choćby mobilny Internet.
A to wszystko skupi się wokół Linux Standard Base

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

8 odpowiedzi na „Następna faza ekspansji Linuksa”
  1. Awatar revcorey
    revcorey

    czyli krótko mówiąc
    Now you will experience the full power of the linux!
    😛

  2. Awatar autumnlover
    autumnlover

    taaaa… i rok 2008 z pewnością będzie "rokiem Linuksa na desktopie" 😉

    1. Awatar cybermaniek
      cybermaniek

      ja już mam linuxa na desktopie teraz czekam na linuxa w telefonie komórkowym:)

    2. Awatar ms-trex
      ms-trex

      Moim zdaniem rok 2007 jest rokiem linuksa.

      1. Awatar Jarek
        Jarek

        …jak wszystkie poprzednie lata 😉

        1. Awatar autumnlover
          autumnlover

          "Every year–or perhaps several times during the year–if you read technology news, you'll spot a Linux desktop article proclaiming (or quoting someone who proclaims) that "this year" is going to be the year of the Linux desktop." http://www.psychocats.net/essays/linuxdesktopmyth

    3. Awatar Maciej
      Maciej

      "masowe, uniwersalne" dystrybucje linuksa i tak są ciekawostką techniczną dla bardziej lub mniej zaawansowanych geeków. powszechny linuks@desktop przyjmie się w takim zakresie w jakim będzie preinstalowany na komputerach ze sklepu.

      Nie należy łudzić się, że ludzie masowo zaczną jakieś ubuntu czy inne mandrivy sciągać i instalować na domowych kompach, bo nie mają po temu powodów.

      Natomiast "ważnym rokiem linuksa na dekstopie" rok 2007 na pewno był. Takie projekty jak Compiz czy KDE4 są przecież fenomenalną porażką Viśty, która prezentuje się delikatnie rzecz ujmując biednie zarówno pod względem wizualnego efekciarstwa jak i… zwykłej wygody użytkowania.

      1. Awatar jeronimmo
        jeronimmo

        Dobrze mówi!
        Mnie osobiście najbardziej podoba się skok w używalności Linuksa. Jeszcze z 3 lata temu Linux faktycznie był trochę ciężki w konfiguracji, jeśli ktoś był newbie, albo nawet średniozaawansowany. Póki człowiek nie nauczył się apt'a, yum'a to piekło zależności potrafiło niejednego zniechęcić. Teraz już (prawie) wszystkie dystrybucje mają ten problem rozwiązany, do tego klikalne GUI do wszystkiego co potrzebne 🙂 Nie jest już koniecznością man man man.
        Porównując skok_technologiczny(GNU/Linux teraz i 4 lata temu) vs skok_technologiczny(MS Windows teraz i 4 lata temu) chyba niewielu ma jeszcze jakieś wątpliwości …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *