Platforma Oktawave przy współpracy z klientami i partnerami biznesowymi wprowadza Market aplikacji w chmurze. Rewolucja, a może naturalna ewolucja?
Dotychczas użytkownicy Oktawave mogli korzystać z kilkunastu aplikacji, które oferowały gotowe CMS-y czy platformę e-commerce. Potrzeby klientów rosły w miarę upływu czasu, chcieli oni wycisnąć z platformy jeszcze więcej. Przyzwyczajeni do wygód, jakie zapewniają systemy mobilne, nie zadowalali się skromnym pakietem aplikacji. Tak zrodziła się myśl, by zmienić sposób funkcjonowania całej platformy.
Uświadomiliśmy sobie, że przygotowując aplikacje samodzielnie, nigdy nie damy naszym użytkownikom prawdziwego wyboru, że konieczne jest zaangażowanie całej społeczności deweloperskiej i połączenie jej w ramach jednej platformy z klientami końcowymi – mówi Dariusz Nawojczyk, CMO, Oktawave.
Firma porzuciła dotychczasowy model funkcjonowania i stworzyła Market aplikacji, w którym swoje oprogramowanie mogą publikować deweloperzy, software house’y czy ISV, określając przy okazji sposób licencjonowania swoich produktów. Klienci, podobnie jak w ma to miejsce w sklepach z aplikacjami mobilnymi, za pomocą kilku kliknięć mogą zainstalować interesujące ich oprogramowanie.
Idea nie jest nowa, wszyscy pamiętamy rok 2008 i przełom dokonany w tym względzie przez Apple. Oto telefon przestał być tylko dzwoniącym kawałkiem hardware’u, stał się platformą. Dziś chmura typu IaaS przestaje być tylko infrastrukturą, staje się miejscem skrajnie łatwego uruchamiania aplikacji biznesowych. Na polskim rynku to przełom, zarówno dla deweloperów, jak i dla firm poszukujących oprogramowania – dodaje Nawojczyk.
Użytkownicy mogą przeglądać zawartość Marketu, wyszukiwać interesujące treści, filtrować aplikacje pod kątem tych najchętniej instalowanych bądź polecanych przez Oktawave. Oprogramowanie można pobierać do katalogu na koncie użytkownika a także uruchamiać je bezpośrednio z Marketu. Podobnie jak w przypadku App Store czy Google Play, użytkownicy mogą komentować i oceniać pobrane aplikacje.
Deweloperzy otrzymają zaś dostęp do kreatora aplikacji umożliwiającego przygotowanie szablonu programu i zamieszczenie go w sieci. Dla każdej aplikacji można przypisać oddzielne warunki licencyjne. Środki ze sprzedaży gromadzone są w zakładce Moje rozliczenia i stamtąd też wypłacimy je na nasze konto.
W przyszłości w Markecie aplikacji znajdziemy wszystkie rodzaje oprogramowania, które może przydać się użytkownikom biznesowym: aplikacje finansowe, platformy współpracy online, systemy zarządzania treścią (CMS), systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM), platformy e-commerce, platformy edukacyjne oraz systemy zarządzania projektami. Dzięki wprowadzeniu Marketu deweloperzy posiadający w swojej ofercie oprogramowanie wspomagające zarządzanie procesami IT, będą mogli rozszerzać możliwości samej chmury, wprowadzając aplikacje serwerowe, bazodanowe, programistyczne czy też sieciowe - i to również w postaci tzw. virtual appliance.
Rewolucja mobilna, która dokonała się na rynku technologicznym kilka lat temu, zbiera swoje żniwa. Choć rozwiązanie wprowadzone przez Oktawave nie jest dziś niczym nowym i wydaje się naturalną drogą ewolucji, wprowadzenie tych zmian najprawdopodobniej nie byłoby możliwe, gdyby sześć lat temu Steve Jobs nie zaprezentował pierwszego iPhone'a, a Google nie wypromował swojego systemu mobilnego.
Market aplikacji od Oktawave dostępny jest pod tym adresem. Choć na razie liczba dostępnych programów nie jest zbyt duża, w przyszłości katalog na pewno będzie się powiększał. Jedni na tym zarobią, inni znajdą tam oprogramowanie, które ułatwi zarządzenie firmowymi danymi.
Dodaj komentarz