Stworzenie funkcjonalnego i atrakcyjnego pod względem wizualnym serwisu www wymaga nie tylko dobrze przemyślanego planu, ale także rzetelnego wykonania usługi przez profesjonalistę. Jest to praca złożona, do której niezbędne są umiejętności z zakresu programowania, projektowania i tworzenia grafiki na potrzeby Internetu. W całym procesie niezbędne jest także uważne wsłuchanie w potrzeby klienta i uwzględnienie interesów przyszłych użytkowników serwisu. Poniżej krótkie omówienie poszczególnych etapów tworzenia stron internetowych.
Dobry pomysł na wagę złota
Krok 1: Określenie potrzeb
Punktem wyjściowym do tworzenia stron internetowych powinno być określenie głównych zadań i celów funkcjonowania serwisu www, a także potrzeb z nim związanych. Dokładne sprecyzowanie celów umożliwia stworzenie strony w najlepszym stopniu spełniającym oczekiwania użytkowników. Strona powinna być przede wszystkim przejrzysta, czytelna i intuicyjna.
Plan
Krok 2: Szata graficzna i aspekt praktyczny strony (funkcjonalności)
Szablon strony www (zwany też templatką) odpowiada za szatę graficzną danej strony internetowej. Tworząc grafikę serwisu, warto zwrócić uwagę na aspekty, takie jak:
- atrakcyjny layout strony – w pełni intuicyjny, czytelny i prosty w obsłudze interfejs;
- przejrzysta grafika – która przyciąga uwagę użytkowników, ale nie przeszkadza im w przyswajaniu informacji dostępnych na stronie;
- spójność – poszczególne elementy graficzne dopasowane do tematyki serwisu www;
- wyraziste logo – stanowi swoistą wizytówkę marki; jest rozpoznawalnym znakiem graficznym danej firmy;
- wrażenie harmonijnej całości – warto pamiętać o zasadzie “mniej znaczy więcej”; pośród polskich przedsiębiorców coraz modniejsze stają się strony www oparte na minimalizmie.
Najpopularniejsze dylematy inwestora
Dylemat 1. Szablon strony www – gotowy czy wykonany za zamówienie?
Wielu inwestorów zastanawia się, które z rozwiązań jest lepsze. Czy lepiej skorzystać z gotowego szablonu www, czy może znaleźć grafika, który wykona zindywidualizowany i dopasowany do potrzeb projekt? Jak nietrudno się domyślić, każda z tych opcji ma swoje mocne i słabe strony. Warto je pokrótce omówić.
Gotowy szablon www – zalety:
- atrakcyjna cena,
- natychmiastowy efekt,
- szeroka gama szablonów do wyboru.
Wady:
- powtarzalność i sztampowość,
- ewentualne problemy z naniesieniem poprawek,
- brak wsparcia ze strony twórcy.
Projekt graficzny na zamówienie
Zalety:
- pełna indywidualizacja,
- nieszablonowość i oryginalność,
- wyróżnienie i prestiż w Internecie.
Wady:
- wyższy koszt,
- dłuższy czas realizacji,
- konieczność znalezienia dobrego grafika.
Dylemat 2. Grafika na stronę www – zlecać osobie z zewnątrz czy wykonać samodzielnie?
Niezachwiane niczym przekonanie niektórych właścicieli firm na temat tego, że obecne aplikacje i programy pozwalają każdemu laikowi stworzyć sprawnie działającą stronę internetową, nie jest słuszne. Samodzielne tworzenie grafiki na potrzeby Internetu wymaga doskonałej znajomości programów graficznych, a także dużego poczucia estetyki i znajomości trendów. Pozorna oszczędność może skutkować śmiesznością i utratą prestiżu w oczach potencjalnych klientów. Dlatego też, w ramach inwestycji w wizerunek firmy, warto postawić na profesjonalnego grafika, który wykona grafikę strony www z prawdziwego zdarzenia.
Realizacja
Krok 3: System zarządzania treścią
Aby móc zarządzać funkcjonalnościami na stronie, czyli zamieszczać wpisy blogowe, artykuły, wstawiać zdjęcia produktów czy odpowiadać na komentarze użytkowników, konieczne jest wyposażenie strony www w odpowiedni system zarządzania treścią.
Spośród najpopularniejszych warto wymienić system CMS i WordPress. Pierwszy z nich, CMS (Content Management System) daje duże możliwości edytowania i kreowania strony, w zależności od własnych potrzeb.
Szczególnym rodzajem CMS-u jest bardzo powszechnie stosowany WordPress. Platforma ta świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku blogów, ale równie często wykorzystywana jest do tworzenia stron firmowych, portali hobbystycznych czy serwisów informacyjnych. Szeroki wybór gotowych szablonów stwarza duże możliwości zaprojektowania atrakcyjnej i w pełni funkcjonalnej strony www.
Na tym etapie projekt przechodzi w fazę realizacji. Strona www jest tworzona na podstawie wspólnych ustaleń i wytycznych przekazanych przez klienta. Specjalista instaluje system zarządzania treścią, dopasowuje funkcjonalności strony do potrzeb użytkowników, umieszcza animacje flash.
Krok 4: Hosting (miejsce na przechowywanie plików)
Osoba zajmująca się tworzeniem stron www wydziela dla danego miejsce na serwerze (hosting), który będzie służył do przechowywania dokumentów tekstowych, graficznych, plików audio i wideo, niezbędnych do prowadzenia na przykład bloga czy sklepu internetowego.
Publikacja
Krok 5: Domena (unikalny adres strony www)
Strona zyskuje unikalny adres www, pod którym będzie dostępna dla użytkowników.
Dopiero w tym miejscu następuje publikacja strony www w jej właściwej wersji.
Powyższy opis pokazuje, że stworzenie w pełni profesjonalnej i nowoczesnej strony www, dostosowanej do wyświetlania zarówno na komputerach stacjonarnych, jak też urządzeniach mobilnych, wymaga konkretnych umiejętności i kompetencji. Dlatego też, stworzenie bloga firmowego czy serwisu tematycznego zdecydowanie lepiej powierzyć specjalistom w swoim fachu.
Dodaj komentarz