Przeszłość i przyszłość pl wiki

Za nieco ponad miesiąc, bo 24 września, rozpoczną się obchody dziesięciolecia polskojęzycznej Wikipedii. Rozpoczynać będą się one od panelu dyskusyjnego: Polska Wikipedia AD 2001 i AD 2021, który poprowadzą Kpjas, czyli Krzysztof Jasiutowicz oraz i Ptj, czyli Paweł Jochym – ojcowie założyciele.

26 września 2001 roku Ptj założył polską wersję Wikipedii. Początkowo nazywała się ona Polską Wolną Encyklopedią Sieciową, ponieważ ani Jimmy Wales, ani Larry Sanger nie zgadzali się na to, by poza serwami, na których stała wersja anglojęzyczna, mogło powstać coś, co nazywałoby się Wikipedią. Nie zgadzali się też na to, by powstała na tychże serwerach wersja polskojęzyczna, mimo, że w sierpniu, dokładnie 10 lat temu Kpjas (jak i inne osoby działające w wersji anglojęzycznej, a chcące założyć polskojęzycznego forka) nie był osobą anonimową, rozpoczął bowiem debatę na temat przyszłości Wikipedii.

Pewnie więcej na temat tego, jak hartowała się polska Wikipedia opowiedzą na spotkaniu. Będzie trochę jak w pewnym show Polsatu, ponieważ obaj spotkają się po raz pierwszy na żywo (po 10 latach!). Warto jednak tu dodać, że polska wersja Wikipedii założona została przez dwóch doktorów (medycyny – Kpjas i fizyki – Ptj), będących jednocześnie linuksiarzami.

Mimo, że projekt istnieje już 10 lat, od początku związany był ze światem OS, chociażby tylko poprzez promowanie wolnych licencji. Na jej stronie głównej w początkach istnienia znajdował się taki zapis:

Celami polskiej edycji Wikipedii czyli PWES są:
* stworzenie pierwszej wolnej polskiej encyklopedii sieciowej,
* zgromadzenie wokół tego projektu grupy autorów, którzy wspólnie będą tworzyć, rozwijać oraz uaktualniać encyklopedię,
* propagowanie idei open source i open documentation.

W tym roku organizatorzy mają nadzieję, że na ten specjalny zlot wikipedystów dotrą także osoby związane ściślej ze środowiskiem OS.

Miejscem imprezy ma być Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu, a same obchody trwać będą 2 dni – od 24 do 25 września.No, od 23 wieczorem. Tematy wykładów zbierane będą w tym miejscu. Motyw przewodni: Wpływ Wikipedii na życie Polaków.

Organizatorem imprezy jest założone w 2005 roku Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Osoby, które chciałyby pojawić się na obchodach, niekoniecznie z wykładem, zapisać mogą się na listę uczestników. Uwaga! W przypadku, gdyby ktoś chciał nocleg z wyżywieniem lub samo wyżywienie, potrzebne jest wpisowe (odpowiednio 50 i 25 złotych). Aby nie zamawiać pokoi i talerzy, które potem będą puste.

A, jeszcze ciekawostka. Także w Starym Browarze będzie miała miejsce, już od 10 września, wystawa grafik, które społeczność uznała za najlepsze w kolejnych latach konkursu Picture of the Year, organizowanego w Wikimedia Commons.

Na stronę zlotu kieruje adres: http://10lat.wikipedia.pl

Do zobaczenia w Poznaniu

P.S. Debianowe torty, jakby jakieś zostały, można przywieźć, a przepis(y) wrzucić do książki kucharskiej na Wikibooks.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

17 odpowiedzi na „Przeszłość i przyszłość pl wiki”
  1. Awatar y0g1
    y0g1

    Czy zna ktoś powód, dlaczego od jakiegoś czasu nie można przeglądać wikipedi bez ustawionego User-Agent?
    Przy każdym wejśicu na wikipedie otrzymuję:
    "Scripts should use an informative User-Agent string with contact information, or they may be IP-blocked without notice."

    1. Awatar y0g1
      y0g1

      znalazłem odpowiedź na http://meta.wikimedia.org/wiki/User-Agent_policy
      Moim zdaniem, nie jest to sensowne rozwiązanie

      1. Awatar zra
        zra

        No wyjątkowo skuteczne rozwiązanie, jak jakiś "gieroj" będzie chciał zmirrorować, to nawet WGetem można wysłać UA, nie mówiąc już o takich narzędziach jak HTTrack czy Teleport.
        A jak patrzę na początki: http://web.archive.org/web/20011211023503/http://… – to naprawdę zaczynali od skromnej strony.

        1. Awatar Rozbawiony
          Rozbawiony

          Jak każdy. Serwisy powstają powoli. Mało kto wie, że na początku tylko doktorzy mogli edytować (wymagany tytuł naukowy). Podobno po roku mieli raptem 1 artykuł 🙂 Jakoś mnie to nie dziwi…

          Na szczęście, potem to zmienili. "Uczeni w piśmie", zaiste.

          1. Awatar Przykuta
            Przykuta

            Blisko, ale niedokładnie 🙂 Kilka artykułów po roku było akurat w zamkniętej Nupedii, Wikipedia była potem jako fork Nupedii. A pl wiki jeszcze później 🙂

            BTW – doktor jest stopniem, nie tytułem naukowym.

        2. Awatar AdamK
          AdamK

          Mirrorowanie wikipedii wgetem czy httrackiem to wyjątkowo kiepski pomysł, bo można bez większego problemu pobrać całą bazę danych wikipedii.

  2. Awatar azhag
    azhag

    > P.S. Debianowe torty, jakby jakieś zostały, można przywieźć,
    > a przepis(y) wrzucić do książki kucharskiej na Wikibooks.

    Do końca września? Piernika chyba nikt nie zrobił. 😉

    A Wikipediowe (-ane?) torty będą? 🙂

    Poza tym pragnę dodać, że IntenseDebate musi odejść!

    1. Awatar Przykuta
      Przykuta

      Przynajmniej jeden, To już tradycja 🙂
      http://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Wikipe…

  3. Awatar John
    John

    Wikipedia pl powoli, ale systematycznie staje się miejscem, które coraz więcej osób unika. Krótko, acz treściwie podsumował to jeden z (byłych) autorów
    Niestety, po raz kolejny się okazało iż Wikipedia nie jest wolną encyklopedią a encyklopedią gdzie edycje są akceptowane bądź odrzucane bazując na osobistych poglądach poszczególnych adminów. Coraz więcej ludzi odchodzi z tego projektu i niedługo sami będziecie edytować zgodnie z własnymi poglądami osobistymi co czynicie od dłuższego już czasu. Nie dziwi mnie iż masz e-maila na portalu gazeta.pl, "młody, wykształcony z wielkiego miasta". Bawcie się sami.

    Więcej znajdziecie na tej stronie – http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja_wikipedysty…

    1. Awatar Przykuta
      Przykuta

      Tak, słyszałem o tym w roku 2004, gdy zacząłem edytować. Ale – w trybie ekspresowym (bez dyskusji) lecą tylko wygłupy i rzeczy, które ewidentnie nie nadają się do encyklopedii – reszta przez poczekalnię, gdzie decyzja podejmowana jest zawsze po dyskusji. No, chyba, że nikt nie ma zastrzeżeń, że coś powinno polecieć.

      Jeżeli ktoś zapoznał się z zasadami, to nie ma problemu w edytowaniu wiki.

      BTW – z ciekawości – jakie według ciebie są "nasze" poglądy? A maila mam na o2 😉

      1. Awatar John
        John

        Nie ja jestem tym (byłym autorem), natomiast specjalnie podałem link do strony – wpis jest z 2011 roku, więc jakby nie patrzeć, całkiem świeży. -można na podstawie lektury tej strony dojść do tego jakie "poglądy" miał na myśli (były) autor.
        Inny – bardziej drastyczny przypadek – to były wikipedysta/administrator Szwedzki – polecam google.pl.
        Co do samych poglądów to pewnie chodzi o zbyt nachalne wdrażanie linii politycznej środowiska Gazety Wyborczej, tak to odczytuję….

        1. Awatar Przykuta
          Przykuta

          Szwedzki 1- nie jest adminem, 2 – nie edytuje od roku, google tu nic nie zmieni

          Co do linii politycznej, nic tylko się cieszyć, że atakują wszystkie upolitycznione strony, zależnie od miejsca w sieci. Oznacza to, że każdej stronie politycznej nie podoba się to, ze wiki nie jest zgodna z żadną linią. Najsilniej zawsze atakuje opozycja.

          1. Awatar John
            John

            Napisz tylko dlaczego Szwedzki nie jest już od roku adminem, Google pomoże znaleźć komentarze rzucane pod adresem jego pracy przez autorów, których artykuły "edytował" (a może cenzurował?)
            Co do linii politycznej – raczej chodzi, ze atakują tylko strony niezgodne z jedną linią polityczną. Jaką – to można przeczytać na stronie do której podałem link. Może zamiast tworzyć nowe fakty medialne odwołaj się do tej strony, czytanie nie boli.
            To co jest dla mnie niezrozumiałe, to sytuacja, ze na Wiki angielskiej cz y francuskiej nie ma takich problemów, a na polskiej, niestety są, i próbuje się je w mniej lub bardziej niezrozumiały sposób na Wikipedii Polska uzasadniać.

          2. Awatar John
            John

            Pozwolę jeszcze sobie dopisać fragment, moim zdaniem dość porażający, jaki znalazłem na Wiki Polska

            Dyskusja:Efekt Aharonova-Bohma
            Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
            Skocz do: nawigacji, szukaj

            Jako fizyk oczywiście opisałbym to zjawisko i jego pasjonującą, kontrowersyjną historię. Jednak moje konto na wikipedii zablokował Szwedzki – zablokował mnie aż na rok (!) za to, że bronię wolności słowa i biorę udział w dyskusjach. Dlatego pasjonujący opis historii efektu Aharonova-Bohma nigdy tu nie powstanie. Przykro mi.

            Jeśli chcecie odblokować mi konto, proszę o interwencję u adminów, dopiero wtedy będę mógł edytować hasła z mechaniki kwantowej. Pozdrawiam.

            Andrzej Buda 17:42, 24 paź 2003 (CEST)

            No to witaj w klubie. Mnie jeszcze nie zablokowali, ale też już się spotkałem z "cenzurą" i narzucaniem "jedynej słusznej" wizji świata przez wąską grupę wikipedystów. Choć potrafili nieraz pisać takie banialuki, jak np. że przykładem wektora jest pole elektryczne i jeszcze się spierać, że mają rację i odsyłać mnie do książek 😛 –SasQ

            Adres strony http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Efekt_Aharo…
            Pozdrawiam przekonanych o swojej mądrości "Adminów z Wiki Polska"., jak ulał pasuje do Was hasło "Co by tu jeszcze sp…"

          3. Awatar Przykuta
            Przykuta

            Nieźle zmanipulowane:
            http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Dyskusj…

            IPek podpisuje się nickiem i datą 2003 w roku 2007

      2. Awatar borizm
        borizm

        Mi skasowali parę artykułów o IT (jeden, rozumiejąc temat oczywiście, żywcem tłumaczyłem z angielskiej – tam był dobry a na naszej już nie?!?). Poprosiłem o ich przywrócenie, bo chciałem coś z nimi zrobić, aby przeszły "weryfikację", ale zrozumiałem że szkoda czasu aby walczyć z wandalizmem adminów.

        1. Awatar Przykuta
          Przykuta

          Podaj tytuł i swój nick, może być na maila. przykuta (at) o2.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *