Google’owski Cardboard VR zakładał stworzenie prostych, uniwersalnych okularów wirtualnej rzeczywistości, które można tanio i szybko złożyć. W odpowiedzi na duże zainteresowanie tym sprzętem, Google wprowadza program unifikacji tych urządzeń.
W zeszłym roku Google wykonał ważny krok na drodze do upowszechnienia technologii Rzeczywistości Rozszerzonej. Stworzenie tanich, kartonowych okularów, które po sparowaniu ze smartfonem zmieniłyby się w urządzenie do odtwarzania treści VR, okazało się strzałem w dziesiątkę. Choć technologia ta jest jeszcze w powijakach, już teraz produkuje się dziesiątki najróżniejszych Cardboardów, a w sklepie Play dostępne są setki aplikacji korzystających z tego urządzenia. Ze względu na rosnącą popularność urządzeń, uruchomiono program Works with Google Cardboard.
Dzięki temu programowi deweloperzy otrzymają narzędzia, dzięki którym ich aplikacje będą dobrze współpracowały z każdym Cardboardem, niezależnie od tego, czy wykonano go zgodnie ze schematem opublikowanym przez Google, czy na podstawie własnych doświadczeń producenta. Ten zestaw narzędzi automatycznie skonfiguruje aplikację VR do pracy z dowolnym Cardboardem.
Producenci okularów, którzy chcą współuczestniczyć w programie, będą zobligowani do umieszczenia kodu QR na obudowie swojego produktu. Po jego zeskanowaniu aplikacja Google Cardboard skonfiguruje smartfona tak, by jak najlepiej wyświetlał obraz VR na danym urządzeniu, biorąc pod uwagę jego parametry techniczne, takie jak rodzaj soczewki, czy oddalenie wyświetlacza od oczu obserwatora.
Wraz z uruchomieniem programu Works with Google Cardboard korporacja przeprowadzi także kilka kosmetycznych zmian w Sklepie Play, by ułatwić odnajdowanie w nim aplikacji czy filmów korzystających ze zdobyczy technologii Rzeczywistości Rozszerzonej.
To na razie pierwsze, niepewne kroki wdrażania VR na Androida, ale jeśli Google przekona użytkowników do tej technologii, przed deweloperami otworzy się nowy, obiecujący rynek aplikacji.
Dodaj komentarz