Shoplo – sklep internetowy w kilku prostych krokach

Upowszechnienie się Internetu pozwoliło wielu drobnym przedsiębiorcom zaistnieć na rynku. Shoplo jest jednym z narzędzi, które ułatwi założenie własnego sklepu.

Branża e-commerce poniekąd wywróciła do góry nogami świat handlu, udowadniając, że nie trzeba być wielkim graczem na rynku i posiadać ogromnego doświadczenia w prowadzeniu firmy, aby zacząć zarabiać na swoich produktach. Jest wręcz przeciwnie: drobne sklepy, zwłaszcza te z segmentu modowego, prowadzone są przez biznesowych laików i rozwijają się w rentowne platformy sprzedażowe.

Dziś j rynek wymaga przede wszystkim dobrego pomysłu, resztę można zrealizować przy pomocy zewnętrznych narzędzi czy systemów SaaS, takich jak platforma Shoplo.

Produkt to podstawa

Jak twierdzi Patryk Pawlikowski, CEO Shoplo, najważniejszym krokiem na drodze do założenia dobrze prosperującego sklepu będzie dokładne przemyślenie asortymentu, który chcielibyśmy oferować klientom.

Bardzo często pomysł na niego rodzi się z własnej potrzeby – Siostry Stąpor ze sklepu Szyjemy Sukienki swoje produkty zaczęły projektować, kiedy zauważyły, że nie podobają im się ubrania w sklepach sieciowych i stwierdziły, że same stworzą lepsze – zauważa. Podobnie było w przypadku Lamps&Co, sklepu z ręcznie składanymi lampami czy pufami do pokoju dziecinnego.

Na wybraniu branży, w której chcemy działać, nie kończą się przygotowania do wdrożenia pomysłu. W sieci mnóstwo jest niemal identycznych sklepów, które oferują taki sam asortyment. Takie sztampowe projekty ciężko będzie wypromować i utrzymać, dlatego niezwykle ważne będzie znalezienie niszy dla swojej działalności. Nie sprawi to, że pieniądze od razu zaczną spływać nam na konto, ale z pewnością ułatwi start w nowej branży.

Pierwsze wrażenie

Nawet jeśli sprzedajesz dokładnie to samo, co konkurencja, możesz zarabiać lepiej od nich, jeśli twoja strona dobrze się prezentuje i jest przyjazna w użytkowaniu. Witryna musi przykuwać wzrok już od pierwszej sekundy. Dobrze zaprojektowana przyciąga i zatrzymuje przy sobie klientów, a czytelny szablon nie tylko lepiej pozwoli im rozeznać się w serwisie, sprawi także, że odwiedzający zapamiętają nasz sklep. Dzięki temu zwiększy się szansa, że w przyszłości wrócą po kolejne zakupy.

Nie każdy musi znać się na stawianiu stron internetowych, dlatego Shoplo, podobnie jak konkurencyjne serwisy, udostępnia użytkownikom zestaw szablonów do łatwej modyfikacji wyglądu witryny. Niezwykle istotne jest także zaprojektowanie jak najprostszego systemu transakcyjnego, umożliwiającego szybkie opłacenie zamówienia. Jak zauważa deweloper, warto zastanowić się nad wdrożeniem płatności przez serwisy społecznościowe – według statystyk aż 20% zamówień składanych jest właśnie przez konto na Facebooku.

Konfiguracja płatności i dostawy

Jest to najcięższy krok podczas wdrażania własnego sklepu. Wiele pomysłów nie jest realizowanych, bo użytkownicy raczkujący na rynku e-commerce obawiają się wysokich opłat prowizyjnych od zakupów oraz problemów technologicznych związanych z konfigurowaniem systemu płatności. Trudności napotkamy, gdy stawiamy sklep od zera, na własnym serwerze, ale decydując się na działalność w modelu SaaS to usługodawca bierze na siebie wszelkie formalności, a skonfigurowanie systemu płatności trwa chwilę.

Dla osób, które nie mają możliwości magazynowania swoich produktów oraz wysyłania ich na własną rękę, platformy sprzedażowe mają przewidziane usługi fulfillment, w ramach których firma bierze na siebie całą logistykę prowadzenia sklepu. Właściciel dba wyłącznie o ofertę produktową i marketing, za całą resztę odpowiada partner biznesowy.

Usługi mobilne i wielokanałowość

Z miesiąca na miesiąc liczba klientów korzystających z mobilnych wersji stron rośnie i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie ten tren miał się zmienić. Społeczeństwo coraz częściej odchodzi od komputerów jako głównego źródła na połączenie się z siecią i przegląda Internet za pośrednictwem tabletów czy smartfonów. W zeszłym roku 15% wszystkich zamówień składano przez urządzenia mobilne, szacuje się, że w 2018 ta liczba wzrośnie do 30%. Dlatego warto już teraz zadbać o to, by klienci mogli bez problemu robić zakupu za pośrednictwem telefonu. Przy wyborze serwisu e-commerce warto zatem dowiedzieć się, czy w ramach usługi otrzymamy mobilny szablon strony.

W tym miejscu trzebawspomnieć o promocji, bez której ciężko będzie wybić się na rynku. Obecnie większość platform e-commerce oferuje integrację z najpopularniejszymi portalami społecznościowymi oraz serwisami sprzedażowymi. W przypadku Shoplo sklep można sparować m.in. z Facebookiem, Allegro, eBay czy Google Shopping. Możliwe jest także zintegrowanie sklepu z platformą blogową. Im większa liczba kanałów dystrybucji, tym większa szansa, że ktoś do nas trafi.

Daj się poznać

Kiedy mamy już postawiony sklep, jedyne co nam pozostało, to zadbać o napływ klientów. Tu z pewnością pomoże dobra kampania reklamowa, nawiązanie współpracy z portalami branżowymi oraz dobranie najlepszego medium społecznościowego dla naszej działalności.

Dlaczego SaaS?

Można oczywiście postawić sklep od zera i wziąć sprawy w swoje ręce, jednak korzystanie z modelu SaaS wydaje się o wiele bardziej korzystnym wyjściem w przypadku małych przedsięwzięć. Otrzymamy gotowe rozwiązania, które pozwolą nam w ciągu kilku dni od zera postawić cały sklep i nie martwić się o kwestie techniczne. Początkujący przedsiębiorcy nie będą zmuszeni inwestować mnóstwa pieniędzy w zaprojektowanie strony i wdrożenie systemu płatności.

W przypadku Shoplo użytkownik może przez 15 dni testować system za darmo, najniższy miesięczny abonament kosztuje ok. 60 zł, pełne wsparcie i dostęp do wszystkich usług otrzymamy wydając ok. 368 zł miesięcznie, a z fulfillment można korzystać płacąc minimum ok. 122 zł miesięcznie. To jedyne wydatki, jakie przyjdzie nam ponieść, firma nie pobiera prowizji od transakcji. Szczegółową ofertę Shoplo znajdziemy pod tym linkiem.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *