Tłumacz czasu rzeczywistego od Google

Firma z Mountain View opracowała projekt sprzętu, który w czasie rzeczywistym tłumaczyłby rozmowę dwóch użytkowników przy wykorzystaniu algorytmów znanych z Google Translate.

Google złożył w urzędzie patentowym wniosek w sprawie dość nietypowego gadżetu który miałby sprawdzić się podczas rozmów z obcokrajowcami. Mowa tu o urządzeniu z dwoma klawiaturami i wyświetlaczami, które umożliwiałyby symultaniczne tłumaczenie konwersacji przy wykorzystaniu technologi tłumaczeniowej, z którą obecnie oferuje Google.

Sprzęt ten jest z pewnością zbyt nieporęczny, by korzystać z niego na co dzień, a w erze urządzeń mobilnych można wymyślić znacznie poręczniejsze urządzenia. Należy też pamiętać o tym, że o ile Google Translate może posłużyć jako podręczny słownik, to do tłumaczenia skomplikowanych fraz po prostu się nie nadaje. Zwłaszcza, jeśli korzystamy z języków, które dla Google nie są priorytetowe, jak np. język polski.

Według informacji od BGR patent złożono wiele tal temu, dlatego nieprawdopodobne wydaje się, by firma wciąż pracowała nad czymś tak bardzo nieprzystającym do obecnych czasów. O wiele bardziej prawdopodobne wydaje się, że Google Translate prędzej czy później trafi do takich aplikacji jak np. Hangout, gdzie na bieżąco będzie analizował i tłumaczył wpisywane frazy na nasz ojczysty język. O ile oczywiście zespół odpowiedzialny za tworzenie tego komunikatora wciąż pozostaje aktywny.

Nie jest to pierwszy z projektów, który ma przełamać bariery językowe wciąż dzielące świat biznesu, polityki czy turystyki. Skype zaprezentował już połączenie tłumacza i syntezatora mowy, który na bieżąco analizuje wypowiedziany tekst i tłumaczy go odbiorcy. To w tę stronę będzie szła technologia, gdyż werbalna komunikacja jest znacznie szybsza, niż ręczne wprowadzanie tekstu na klawiaturze.

Przynajmniej do czasu, gdy ktoś nie opracuje narzędzia do tłumaczenia mowy w czasie rzeczywistym, ale jest to technologia daleko wykraczająca poza nasze obecne możliwości techniczne. Chociaż Kevin Warwick zrobił pierwszy krok w stronę połączenia człowieka i maszyny, minie jeszcze sporo czasu, zanim nauczymy mózg na bieżąco rozpoznawać język, z którym nigdy nie mieliśmy do czynienia.

Źródło

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *