Artykuł partnera
Większość osób na co dzień korzysta głównie z laptopów zamiast komputerów stacjonarnych. Mobilność, lekkość, wygoda – laptopy mają bardzo wiele zalet. Jak jednak wybrać taki model, który będzie służył przez wiele lat bez żadnych usterek? Poznaj szereg praktycznych porad, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu odpowiedniego laptopa.
Wraz z wejściem na rynek laptopów, era komputerów stacjonarnych w zasadzie się zakończyła. Choć wciąż pozostają one w użyciu, zwłaszcza w biurach i studiach projektowych, to laptop jest sprzętem, którym dziś dysponuje niemal każdy. Poczucie komfortu i wygody, jakie zapewnia, jest nieporównywalne z urządzeniami stacjonarnymi. Można pracować na nim w pomieszczeniu lub na dworze. . Aby jednak wygodnie z niego korzystać, konieczny jest dobór właściwych parametrów, zwłaszcza z pespektywy celu, w jakim ten sprzęt będzie używany.
Nie ma jednej sprawdzonej recepty na dobrze dobrany laptop – wiele zależy od tego, jak korzystasz z urządzenia na co dzień oraz jakie masz potrzeby. Są jednak kryteria, które zdecydowanie warto przyjąć. Jak wybrać laptopa i na co zwrócić uwagę?
Jaki laptop wybrać? Najważniejsze parametry
Przeglądając oferty różnych sklepów, można zagubić się wśród licznych parametrów podawanych przez producentów. Które z nich stanowią priorytet, a które niekoniecznie mają duże znaczenie w kontekście jakości sprzętu?
Procesor – najważniejszy element wydajności i mocy komputera
Kluczowy parametr, od którego w głównej mierze zależy wydajność i moc komputera. Słaby procesor może sprawić, że laptop, mimo zadowalających innych parametrów, nie będzie radził sobie z grami czy bardziej zaawansowanymi programami np. graficznymi. Laptopy mogą mieć procesor Intel lub AMD. Im większa liczba rdzeni, tym większa wydajność komputera, ale też większe zapotrzebowanie na energię i chłodzenie. Warto również sprawdzić typ procesora – te niskonapięciowe pobierają znacznie mniej energii.
Pamięć RAM – istotny parametr wydajności sprzętu
Kolejny nośnik, który determinuje wydajność komputera. Przechowuje on informacje o działających procesach i programach. Jeśli pamięć RAM jest zbyt mała, możesz doświadczyć licznych problemów związanych z przeciążeniem systemu – na przykład przy zbyt dużej liczbie otwartych kart czy programów jednocześnie.
Jaka pamięć RAM będzie optymalna? To zależy od twojego sposobu użytkowania laptopa. Jeśli szukasz modelu głównie do przeglądania internetu i prac biurowych oraz obsługi prostych programów, wystarczy ci 8 GB pamięci. 4GB pamięci RAM, spotykane w niektórych modelach laptopów, to zdecydowanie za mało. W przypadku laptopów do gier czy obsługi programów graficznych możesz potrzebować nawet 16 GB, ponieważ takie programy bywają bardzo wymagające pod kątem niezbędnej pamięci komputera.
Jaki laptop kupić, aby móc z niego wygodnie korzystać w każdej sytuacji? Warto również zwrócić uwagę na takie parametry, jak:
- przekątna ekranu (od -11 cali do +18 cali);
- waga (od -1 kg po +3 kg);
- rozdzielczość ekranu (4K, FullHD, HD, HD+);
- rodzaj matrycy.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak kupić laptopa – wszystko zależy od twoich potrzeb, preferencji i nawyków. Warto jednak zastanowić się, jakie są twoje priorytety, a także w jakim celu będziesz używać swojego sprzętu i na tej podstawie skorzystać z powyższej przedstawionych wskazówek. Szeroki przekrój laptopów o różnych parametrach znajdziesz na https://www.empik.com/elektronika/komputery-i-laptopy/laptopy,362105,s.