Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania zwróciła się do Ministerstwa Sprawiedliwości z wnioskiem o wyjaśnienie wątpliwości, dotyczących ogłoszonego właśnie przetargu ograniczonego na budowę systemu usług elektronicznych.
Chodzi o warte 22 mln zł netto zamówienie pt. Budowa systemu usług elektronicznych MS, w tym uruchomienie usług dla przedsiębiorców i osób fizycznych, poprzez dostęp elektroniczny do wydziałów Krajowego Rejestru Sądowego, Krajowego Rejestru Karnego, Biura Monitora Sądowego i Gospodarczego”. Przedmiotem przetargu jest Usługa polegająca na analizie, zaprojektowaniu i wykonaniu systemu usług elektronicznych Ministerstwa Sprawiedliwości w związku z realizacją w ramach 7 osi priorytetowej „Społeczeństwo informacyjne – budowa elektronicznej administracji” projektu: „Budowa systemu usług elektronicznych MS, w tym uruchomienie usług dla przedsiębiorców i osób fizycznych, poprzez dostęp elektroniczny do wydziałów Krajowego Rejestru Sądowego, Krajowego Rejestru Karnego, Biura Monitora Sądowego i Gospodarczego” w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz usługi budowy systemów informatycznych Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) i Rejestru Zastawów (RZ) oraz Biurowość KRS i RZ.
Zamówienie prowadzone jest według przyśpieszonej procedury, w trybie przetargu ograniczonego – do udziału w postępowaniu zostanie zaproszonych 5 potencjalnych wykonawców, którzy otrzymają Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia. Nie wiemy więc, czy Ministerstwo zakupi oprogramowanie na własność, czy też autorskie prawa majątkowe do stworzonych systemów pozostaną przy wyłonionym w przetargu wykonawcy, przez co Ministerstwo wpadnie w długotrwałą i kosztowną pułapkę vendor lock-in. Wiele wskazuje na tę drugą możliwość, gdyż w ogłoszeniu o zamówieniu nie ma w ogóle mowy o przejęciu praw do oprogramowania ani udostępnieniu pełnej dokumentacji technicznej, a są to przecież dla potencjalnych oferentów niezwykle istotne informacje .
Więcej na temat tego przetargu – w artykule w serwisie PPP IT , gdzie znajdują się także obszerne fragmenty pisma interwencyjnego, wystosowanego w tej sprawie do Ministerstwa. Przypomnijmy, że niewiele ponad tydzień temu opisywaliśmy tutaj podobny (z formalno-prawnego punktu widzenia) przypadek przetargu ograniczonego o ogromnej wartości, na oprogramowanie kluczowe w procesie informatyzacji administracji (360 mln zł na e-zdrowie – przetarg CSIOZ). Także i w tej sprawie wystosowaliśmy zapytanie o wyjaśnienia dotyczące ogłoszonego przetargu.
O efektach podejmowanych interwencji – prowadzonych we współpracy z Kancelarią Radcy Prawnego Rafała Malujdy będziemy na bieżąco informować w serwisie PPP IT, a najciekawsze pojawią się także na łamach OSnews.
* * *
Na podstawie serwisu PPP IT, prowadzonego w ramach projektu „Monitorowanie zamówień publicznych na oprogramowanie komputerowe przeprowadzanych przez jednostki administracji rządowej i samorządowej”, który jest realizowany przez Fundację Wolnego i Otwartego Oprogramowania przy wsparciu udzielonym przez Fundację im. Stefana Batorego.
Dodaj komentarz