5 lat Wikibooks

Wczoraj, 10 lipca, serwis Wikibooks obchodził swoje 5 urodziny. Od początku 2004 roku zaczęły się tam pojawiać także polskie podręczniki, a pół roku później wystartowała polska edycja serwisu.

Po pół dekady działania Wikibooks jest trzecim projektem Wikimedia Foundation pod względem liczby wersji językowych. Pod względem liczby artykułów jest w porównaniu z Wikipedią bardzo małym projektem, jednak po części dysproporcja ta wynika z tego, że na Wikibooks podręczniki składają się z mniejszej liczby długich rozdziałów. Strona na polskiej Wikipedii ma średnio 1813 znaków, zaś na Wikibooks — 2914.

Polska wersja jest obecnie ósma jeśli idzie o liczbę haseł. Jedne z największych podręczników, które znajdują się w jej zasobach, to wprowadzenie do Pythona, kurs PHP, kurs programowania w C oraz podręcznik do OpenOffice.org. Na wakacje — i z okazji urodzin serwisu — polska sekcja Wikibooks zaproponowała kilka przydatnych celów do zrealizowania przez ochotników.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar tremor
    tremor

    Nigdy nie korzystałem z Wikibooks. Możecie coś polecić do poczytania?

    1. Awatar Moarc
      Moarc

      A co chcesz. Podręczniki szkolne, podręczniki do Perla, PHP, Pythona (Dive into Python), Ruby'ego, C, C++, D, Objective C, Pascala/Objective Pascala…

    2. Awatar kocio
      kocio

      Jeśli nie wiesz od czego zacząć, to najlepiej wejdź na stronę główną i się rozejrzyj:

      http://pl.wikibooks.org/

  2. Awatar Memphis
    Memphis

    Ja proponuję przeczytać tą stronę: http://pl.wikibooks.org/wiki/Wikibooks:Etapy_rozw… a potem rzucić okiem tu: http://pl.wikibooks.org/wiki/Wikibooks:Ksi%C4%99g… i sprawdzić które książki mają status "Wyczerpująca" albo chociaż "Rozwinięta". Jest to kilka pozycji (chyba 7), a wśród nich tak przydatne, jak: "Organiczna technika studiowania" czy "Porozumieć się bez przemocy". Większość, to niestety "Zalążki" albo podręczniki opracowane "w podstawowym zarysie", które teraz wymagają "pracy nad zawartością". Niestety, Większość materiałów tam jest po prostu nieużywalna. I chociaż tej inicjatywie zawsze życzyłem dobrze, to przynajmniej w polskim wydaniu jest to kompletna klapa i ja bym się raczej nie chwalił, co udało się zrobić po 5 latach.

  3. Awatar Memphis
    Memphis

    (Napisałem tu komentarz, ale ze względu na to, że miał dwa linki wcięło go. Czy nie warto było by zmienić ustawienia systemu antyspamowego?)

  4. Awatar Mowo
    Mowo

    Wikibooks ma pięciolecie, ale serwer polskich Wikibooks 25 lipca 2008 skoczy 4 lata. Jako jeden z pierwszych serwerów został postawiony osobno. Z tego względu można byłoby co nieco pomóc w rozwoju. Widziałem że czekają podręczniki typu "Wikijunior:Znaki drogowe" "Dinozaury" "Grzyby" itp. które czekają na pomoc przy rozwijaniu.

  5. Awatar Sex Cam
    Sex Cam

    This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

  6. Awatar tutku
    tutku

    çok iyi bir site.tabela,maltepe tabela,kutu harf tabela,maltepe reklam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *