8 lat Wikipedii

15 stycznia 2001 roku ruszyła pierwsza wersja Wikipedii. Była to wersja anglojęzyczna. Przez 8 lat otwarta encyklopedia doczekała się ponad dwustu wersji językowych.

Od trzech lat organizowany jest dzień Wikipedii. W ciągu tego dnia podejmowane są pewne inicjatywy mające na celu rozwój tej encyklopedii.
W tym roku można udzielać się następująco:

1. 8 przejrzeń artykułów na ósmy Dzień Wikipedii – 17 listopada 2008 polskojęzyczna Wikipedia zrobiła krok naprzód w kierunku podnoszenia jakości artykułów, wprowadzając wersje przejrzane. Obecnie jesteśmy na etapie objęcia wszystkich artykułów tym systemem, pomóż nam i oznacz z tej okazji co najmniej 8 artykułów, które nie posiadają jeszcze ani jednej wersji przejrzanej.
2. Robota bez laurów – jeżeli jeszcze nie brałeś w tym udziału, dziś możesz zacząć. Aby poprawiać jakość Wikipedii, ciągle nam jeszcze brakuje rąk do pracy.
3. Spotkanie w Poznaniu – a może uda ci się namówić paru wikipedystów z twojej okolicy, by spotkać się podczas weekendu i omówić kilka spraw związanych z Wikipedią.
4. Wczoraj, 14 stycznia o godz. 17.00 w Olsztynie odbyło się spotkanie w bibliotece multimedialnej Planeta 11. Trójka olsztyńskich wikipedystów pokazała jak edytować Wikipedię kilku uczestnikom “z miasta”, w wieku od lat kilku do złotej jesieni. Powstało hasło Planeta 11, założone zostały 3 nowe konta i dopisaliśmy maciupinkę informacji do kilku haseł. Rozdawana była także płyta CD z “Wikipecyklopedią Warmii i Mazur”. Było kilka informacji w lokalnej prasie i dwóch rozgłośniach radiowych (co najmniej). Także wczoraj urodził się pomysł “Kawiarenki wikipediowej” z podręczną regionalną biblioteczką oraz “dyżurami” doświadczonych wikipedystów, którzy pomogą zrobić pierwszy krok. Pierwsza taka “kawiarenka” będzie w Olsztynie (kamienica Naujacka, MOK, salka “informacji kulturalnej”), o inne “prowincjonalne” zabiegamy. Szczegóły niebawem (mam nadzieję). W mediach oczywiście pisano i mówiono o Dniu Wikipedii (to inni “niewikipediowi” nas zmobilizowali i poprosili o udział) i o Wikipedii.

żadnych reklam, sama wiedza.

Zarejestruj się na BEZPŁATNY NEWSLETTER i raz w tygodniu otrzymuj najważniejsze wiadmości
ze świata IT, nowych technologii i kryptowalut.

Bez reklam.

  1. Awatar morsik
    morsik

    Sto lat!!!
    Sto lat!!!
    Niech długo żyje nam!
    Jeszcze raz, jeszcze raz,
    Artykuł nowy da!
    😉

  2. Awatar kocio
    kocio

    Niesamowite dla mnie, że przez 8 lat projekt może powstać, stać się kontrowersyjny, a następnie tak wejść do głównego nurtu, że przestaje wzbudzać nawet takie zainteresowanie, żeby wykopać niusa o nim [w ciągu pierwszego dnia – akurat się już wykopał]. =}
    Ale jeśli ktoś jest zainteresowany co się dzieje głównie w polskich zakamarkach Wikipedii i szerzej – w projektach Wikimediów – to wczoraj wyszedł też 3. numer biuletynu Stowarzyszenia Wikimedia Polska:
    http://pl.wikimedia.org/wiki/Biuletyn/1-2009_(3)

    1. Awatar http://stilgar.openi
      http://stilgar.openi

      Sukces Wikipedii jest zaskakujący. Sam pamiętam, jak 5-6 lat temu trzeba było ludziom tłumaczyć, co to jest Wiki i że ta encyklopedia jest dobra. Teraz – dla wszystkich to oczywistość, że szukając informacji trzeba zajrzeć na Wiki.

      Oczywiście wiki swoje wady ma, takie same jak każda demokracja – dwóch idiotów zawsze przegłosuje jednego mądrego.

  3. Awatar aqq
    aqq

    A polska wikipedia wciaz kuleje. Niby artykulow wiecej, ale jakos bibliografii brakuje. Artykuly, zwlaszcza te techniczne sa slabszymi kalkami wersji anglojezycznych, dosyc czesto zawierajace tlumaczenia terminow fachowych 'made by autor', male plemienne wojenki przepedzily wielu wartosciowych tworcow tresci, itp.

    1. Awatar sl3dziu
      sl3dziu

      Jako niedzielny wikipedysta obwieszczę Ci że jest na to prosta rada: weź się do roboty i to popraw. "Gadać każdy potrafi a robić nie ma komu."

      1. Awatar aqq
        aqq

        Po co? Nie chce miec potem do czynienia z udowadnianiem swoich racji przed klika blizej nieznanych osob. Do tego nie widze sensu tego projektu. Jest dla mnie bezuzyteczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *